TVN24 | Wrocław

Drążyli tunel pod budowę drogi ekspresowej, natrafili na sztolnię. Nie było jej na mapach

TVN24 | Wrocław

Autor:
tam
Źródło:
GDDKiA, tvn24.pl
W trakcie budowy drogi S3 natrafili na sztolnię z początku XX wieku
W trakcie budowy drogi S3 natrafili na sztolnię z początku XX wiekuGDDKiA
wideo 2/12
jaskinia

Na Dolnym Śląsku trwają prace nad budową kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3. Drogowcy drążą między innymi tunel, który będzie częścią trasy. W trakcie prac natrafili na poniemiecką sztolnię. Niewykluczone, że od niemal wieku nie było w niej człowieka.

W grudniu 2020 roku rozpoczęły się prace przy drążeniu tunelu, który przecinać ma Góry Wałbrzyskie, na trasie S3. Kilka miesięcy później, na początku kwietnia 2021 roku, w trakcie drążenia tunelu nieopodal Starych Bogaczowic natknięto się na coś, czego w tym miejscu nikt się nie spodziewał. "W czasie prac trafiono w środek dawnej sztolni, przecinając ją na dwa kawałki. Jeden odcinek jest drożny i najwyraźniej dość długi. Drugi jest w tej chwili zawalony" - czytamy na facebookowym profilu Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca.

W trakcie budowy drogi S3 natrafili na sztolnię z początku XX wiekuGDDKiA

A Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad precyzuje: - Sztolnia ma około 1,5 metra szerokości i około dwóch metrów wysokości. Wydrążona została w masywnym zlepieńcu, bez obudowy, ze stropem w kształcie sklepienia. OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"To zawsze fascynuje"

Jak informuje Szumiata, na wschód od tunelu sztolnia jest drożna. Z kolei na zachód jest zasypana skałami. W tunelu widać ślady po podkładach torowiska, którym w przeszłości transportowano wydobyty surowiec. Jednak ani na tory, ani na inne wyposażenie sztolni nie natrafiono.

Odkryta, w trakcie drążenia tunelu, sztolniaGDDKiA

- Zawsze, gdy natrafi się na nieznane podziemne wyrobiska, które nie były oznakowane na mapach, pojawia się ekscytacja. Takiego rodzaju zagadki zawsze fascynują - mówi Łukasz Orlicki z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca. I dodaje: - Jednak tym razem nic nie wskazuje na to, by to odkrycie było czymś więcej niż pozostałością po robotach górniczych z początku XX wieku. - W historii górnictwa Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego nie ma informacji o udokumentowaniu i eksploatowaniu w tym rejonie pokładów węgla kamiennego - podkreśla Szumiata. Jednak analiza archiwalnej niemieckiej mapy z 1914 roku, którą ponownie wydano po 15 latach, wskazuje na to, że w rejonie Starych Bogaczowic poszukiwano pokładów węgla kamiennego.

Prace trwają

Niewykluczone, że niemal od wieku do poniemieckiej sztolni nikt nie zaglądał. Odkrycie - jak zapowiadają drogowcy - nie zablokuje prac przy budowie drogi ekspresowej S3 na odcinku Bolków-Kamienna Góra. - Prace idą zgodnie z założonym harmonogramem - zapewnia Szumiata.

Mapa z początku XX wieku przedstawiająca tereny poszukiwań węgla kamiennegoGDDKiA

Autor:tam

Źródło: GDDKiA, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości