Wzmocnienie muru i fundamentów, zabezpieczenie pęknięć i remont bramy głównej - robotnicy wkroczyli na teren zamku w Bolkowie. Ma być bezpiecznej, a przez wymianę nawierzchni wygodniej dla turystów. Koszt robót? Ponad 442 tys. złotych.
- Na ten rok mamy zaplanowane dwa zadania, a wszystko w ramach prac zabezpieczająco-konstrukcyjnych - mówi Adam Łaciuk, kusztosz Zamku Bolków. I wyjaśnia, że najważniejsze zadanie stojące przed budowlańcami to zabezpieczenie pęknięć muru.
Jak mówi kustosz, te zagrażają statyce. Co to oznacza? - Mur się nie zawali, bo konstrukcja to uniemożliwia. Jednak wykrusza się, a przez to może zagrażać turystom - przyznaje mężczyzna. Z tego powodu robotnicy muszą po kolei rozebrać fragmenty muru, by osadzić je na nowo. - Planowane jest też umocnienie fundamentów i zabezpieczenie spoin, bo te przez wieki zostały wypłukane przez czynniki atmosferyczne - opisuje Łaciuk.
Dla turystów prawie bez zmian
Jeszcze w lipcu ma rozpocząć się kolejny etap prac. Zabezpieczana będzie brama główna, wymieniana płyta żelbetowa, nawierzchnia i izolacja. Właśnie ta część remontu będzie wiązała się z zmianami dla turystów. Zarządcy zamku jednak uspokajają: obiekt będzie cały czas dostępny dla odwiedzających. - Zmienić będziemy musieli organizację ruchu. Poza tym wszystko pozostanie po staremu. Główna brama nie będzie "działała", ale turyści wejdą - obiecuje kustosz.
Prace remontowe finansują wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo dolnośląskie i gmina Bolków. Całkowity koszt to ponad 442 tys. złotych.
Najpotężniejsza twierdza Śląska
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z XIII wieku. Gotycka budowla to dzieło Bolka I. To on zdecydował o powstaniu potężnych kamiennych murów obronnych z systemem bram. W tym czasie powstała też wieża dziobowa, która jest jedynym przykładem takiej budowli w kraju. W kolejnych latach rozbudowywano umocnienia i mury zewnętrzne zamku. Dzięki tym zabiegom stał się najpotężniejszą twierdzą Śląska.
W swojej historii był wielokrotnie oblegany. Został zdobyty dopiero w XV wieku przez czeskiego króla Jerzego z Podjebradu. W czasie wojny 30-letniej został zdobyty przez Szwedów. Później został zakupiony przez cystersów, ale w 1810 roku stał się własnością państwa pruskiego. Obecnie działa tu Muzeum Zamku Bolków, które jest oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Na zamku co roku odbywa się też impreza Castel Party:
Kamienny można podziwiać w Bolkowie:
Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Zamek Bolków, Wikipedia CC BY 2.5 | Zamek Bolków, Lzur