Granaty, pociski artyleryjskie i amunicja strzelecka w pałacowym ogrodzie

Wrocław

Prawie 300 sztuk różnego rodzaju niebezpiecznych przedmiotów w ziemiKPP Krapkowice
wideo 2/4

W trakcie prac ziemnych na terenie kompleksu pałacowo-parkowego w Dobrej na Opolszczyźnie, robotnicy natknęli się na twardy, owalny przedmiot. Na miejsce wezwano saperów, którzy odkopali różnego rodzaju granaty, pociski artyleryjskie, a także amunicję strzelecką. Łącznie prawie 300 sztuk niewybuchów z okresu II wojny światowej.

W poniedziałek od rana prowadzone były prace przy dużym stawie znajdującym się na skraju pałacowego parku. W pewnym momencie operator koparki natrafił na podejrzanie wyglądający przedmiot. Powiadomiono policję, a następnie patrol rozminowania.

Saperzy dokładnie przeczesali teren wokół miejsca znalezienia niewybuchu. Przedmiotów w ziemi było znacznie więcej.

- Sprawdzenie terenu wykrywaczem zakończyło się odnalezieniem w pałacowym ogrodzie granatów moździerzowych, ręcznych, nasadkowych, trzech pocisków artyleryjskich oraz 282 sztuk amunicji strzeleckiej - informuje Jarosław Waligóra, rzecznik policji w Krapkowicach.

Zostawić, nie kopać

Ten mały arsenał to pozostałości po działaniach wojennych. Ponoć w tamtym miejscu biwakowali radzieccy żołnierze w czasie II wojny światowej. To mogłoby tłumaczyć ilość niewybuchów na tak małym obszarze.

- To były przedmioty z zapalnikami. Niebezpieczne. Niewłaściwe obchodzenie się z nimi mogłoby spowodować ich detonację - przyznaje chorąży Robert Janklowski, zastępca dowódcy patrolu rozminowania z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Całe szczęście saperzy potrafią dobrze obchodzić się z tego typu znaleziskami. Ostrożnie zabezpieczyli je w specjalnie przystosowanej do tego ciężarówce i wywieźli na poligon, gdzie niewybuchy zostały zdetonowane.

Ku przestrodze chorąży Janklowski apeluje, aby w przypadku natknięcia się na owalne, okrągłe przedmioty w ziemi, wzbudzające podejrzenia, pod żadnym pozorem ich stamtąd nie wykopywać. W takich sytuacjach należy poinformować policję, która w przypadku potwierdzenia, że są to niewybuchy, zawiadomi saperów.

Granaty, pociski i amunicję znaleziono w parku przy pałacu w Dobrej:

Mapa Targeo

Autor: ib/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: KPP Krapkowice