- Najważniejsze jest ludzkie zdrowie - podkreśla dr Marcin Zawadzki, kierownik pracowni toksykologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie od kilku dni mieszkańcy mogą sprawdzić za darmo swój alkohol.
- Powinny zgłaszać się do nas osoby, które zakupiły alkohol, którego źródło pochodzenia jest ewidentnie niepewne - wyjaśnia Zawadzki. - Do takich osób skierowana jest nasza oferta. Nie zbieramy danych osobowych, bo jest to dla nas nieistotne, najważniejsze jest zdrowie ludzkie - podkreśla Zawadzki.
Alkohol metylowy wygląda i pachnie tak samo jak etylowy. Jednak skutki spożycia skażonego alkoholu, mogą być tragiczne. - Lepiej sprawdzić niż się otruć - przestrzega Tomasz Kanik. Reporter TVN24 odwiedził laboratorium Uniwersytetu Medycznego.
Badanie przeprowadzane jest chromatografem gazowym, któremu wystarczy próbka 1mm alkoholu do sprawdzenia składu substancji.
Wynik w dwa dni
Sprawdzanie alkoholu trwa dwa dni. Pracownicy laboratorium informują co zawiera dana butelka. - Po badaniu zwracamy alkohol właścicielowi, nawet jeżeli zawiera metanol - dodaje Zawadzki.
Chętni mogą zgłosić do się do Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-13:00 pod numerem telefonu (71) 784-14-78.
Zakaz nadal obowiązuje
Po śmiertelnych zatruciach metanolem w Czechach i Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu sprzedaży alkoholi wysokoprocentowych z Republiki Czeskiej i od kilku dni kontroluje sklepowe półki, restauracje i puby w całym kraju.
Autor: bieru/balu/par / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24