TVN24 | Wrocław

Lubin: Dwulatek przestał oddychać. Uratowali go policjanci, którzy akurat w przedszkolu szkolili z pierwszej pomocy

TVN24 | Wrocław

Autor:
pk
Źródło:
TVN24
Policjanci uratowali dwulatka w Lubinie
Policjanci uratowali dwulatka w Lubinie TVN24
wideo 2/3
TVN24 Policjanci uratowali dwulatka w Lubinie

Policjanci z Lubina (województwo dolnośląskie), prowadzący w przedszkolu prelekcję z pierwszej pomocy, pomogli uratować dwuletniego Antosia, który przestał oddychać. Przywrócili mu oddech i wezwali karetkę, dzięki czemu dziecko trafiło do szpitala. Życiu chłopca nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (16 maja). Troje funkcjonariuszy prowadzących prelekcję z pierwszej pomocy dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr. 1 w Lubinie, usłyszało rozpaczliwe wołanie o pomoc. Przy płocie stała kobieta, która trzymała na rękach małe, nieprzytomne dziecko. Krzyczała, że chłopiec nie oddycha. Policjanci przeskoczyli przez płot i zajęli się dwulatkiem — opowiada reporterce TVN24 aspirant Krzysztof Pawlik, z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

- Nasze działania w pierwszej kolejności zmierzały do tego, żeby zweryfikować stan dziecka. Ustaliliśmy, że chłopiec ma płytki, ale bardzo nieregularny oddech i podobnie było z tętnem. Nie koncentrowaliśmy się na resuscytacji, ale na udrożnieniu dróg oddechowych oraz zweryfikowaniu czy dziecko nie posiada w jamie ustnej żadnych przedmiotów blokujących dopływ tlenu. Po wykluczeniu tego ułożyliśmy chłopca w bezpiecznej pozycji, udrożniliśmy drogi oddechowe i z minuty na minutę stan dziecka się polepszał.

Policjanci uratowali dwulatka w LubinieKomenda Powiatowa Policji w Lubinie

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Chłopca ratowała babcia. Przypomniała sobie że naprzeciwko są policjanci

Babcia Antosia - Krystyna Rola - mówiła reporterce TVN24, że chłopiec w pewnej chwili stracił przytomność i nie miała z nim kontaktu.

- Zaczęłam go oklepywać po buzi, oblewać zimną wodą, dmuchać mu w usta, ale to nie dawało żadnych rezultatów. Przypomniałam sobie, że, policjanci stoją naprzeciwko w przedszkolu i tam mają pokaz. Wtedy szybko zbiegliśmy na dół — relacjonowała kobieta.

Dwuletni Antoś z prawie 40-stopniową gorączką trafił pod opiekę lekarzy i został przewieziony do szpitala. Troje funkcjonariuszy wróciło kontynuować spotkanie z dziećmi. Przedszkolaki, które z oddalenia widziały walkę o życie chłopca, nagrodziły policjantów gromkimi brawami.

Policjanci prowadzili prelekcje z pierwszej pomocy dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego numer 1 w Lubinie

Autor:pk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Komenda Powiatowa Policji w Lubinie

Pozostałe wiadomości