Krzepiące świadectwa ludzi, którzy wygrali z rakiem

28.01 | - Mam jakiś taki wewnętrzny spokój w sobie, że idę w odpowiednim kierunku. Tak mi też podpowiada organizm - mówi Jerzy Stuhr, który w wywiadzie dla Faktów TVN opowiada jak walczy z nowotworem, co daje mu siłę i jak na jego działania reagują inni ludzie. Całość rozmowy Renaty Kijowskiej z aktorem w programie "Dzień po dniu" w TVN24 o godz. 23. (Fakty TVN)
Jerzy Stuhr zarekomendował książkę dolnośląskiej fundacji
Źródło: TVN 24 | Fakty TVN

"Gdybym tę książkę przeczytał dwa lata temu, nie musiałbym sam wymyślać taktyki pokonania choroby. Zgadzam się z każdym słowem. Pokrzepiające!" - tak o wydanych właśnie wspomnieniach osób chorych na raka napisał Jerzy Stuhr. Fundacja Wspierania Onkologii Dolnośląskiej wydała właśnie książkę pt. "Żyj najlepiej jak potrafisz. Świadectwa ludzi, którzy wygrali z rakiem".

Książka wydana przez Fundację Wspierania Onkologii Dolnośląskiej to relacje 33 osób, które wygrały z chorobą. Wspomnienia pt. "Żyj najlepiej jak potrafisz. Świadectwa ludzi, którzy wygrali z rakiem" mają pomóc pacjentom i ich rodzinom w walce z nowotworami.

Jerzy Stuhr: "Pokrzepiające!"

"Gdybym tę książkę przeczytał dwa lata temu, nie musiałbym sam wymyślać taktyki pokonania choroby. Zgadzam się z każdym słowem. Pokrzepiające!" - rekomenduje publikację Jerzy Stuhr.

- Podstawowym celem książki była chęć przełamania stereotypowego myślenia o tej chorobie zawartego w powiedzeniu, że rak to wyrok - wyjaśnia natomiast jej współautor, Maciej Kozioł.

- Zebraliśmy relacje osób z różnych środowisk, o różnym wykształceniu i stylu życia. Niektóre z nich poradziły sobie nawet z kilkoma nowotworami. To nasi bohaterowie są faktycznymi autorami tej książki. Dotychczas najczęściej pisali o tym znani ludzie tzw. celebryci lub lekarze specjaliści. My chcieliśmy pokazać innym chorym, jak przechodzili i pokonywali swą chorobę zwykli ludzie - dodał Kozioł, który jest też prezesem Fundacji Wspierania Onkologii Dolnośląskiej działającej przy Dolnośląskim Centrum Onkologicznym we Wrocławiu.

Wspomnienia poparte dokumentacją

Zebranie relacji trwało prawie dwa lata, a publikacja została poparta dokładną dokumentacją medyczną poszczególnych chorób.

- Chcieliśmy, by ludzie się otworzyli, szczerze opowiedzieli o emocjach, jakie im towarzyszyły w różnych okresach choroby. To wymagało czasu, ale wzmacnia psychologiczny aspekt terapii, bo nie ukrywam, że pisaliśmy te relacje w pierwszej osobie z punktu widzenia pacjenta ku pokrzepieniu serc. Zależało nam, by teksty miały dobrą energię. Jednocześnie zweryfikowaliśmy od strony medycznej każdy przypadek choroby, by z drugiej strony nie było przekłamań czy niepełnej informacji - powiedział Kozioł.Współautorką książki jest dr Maria Jagas, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Autorzy swe honoraria przekazali na rzecz Fundacji.Kozioł jest też rzecznikiem prasowym DCO, wykładowcą akademickim, scenarzystą i pisarzem. Opublikował m.in. książkę "Wrocławska fabryka snów" o Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych i powieść "Prawdziwi faceci".

Autor: mir/b / Źródło: PAP

Czytaj także: