"Koniec COVID-19 zaczyna się tutaj". Ruszają punkty szczepień drive-thru

Autor:
tam
Źródło:
TVN24 Wrocław
Punkt szczepień drive-thru w Wałbrzychu
Punkt szczepień drive-thru w WałbrzychuTVN24 Wrocław/ Daniel Stanisławski
wideo 2/9
walbrzych foty

Nie tylko w tradycyjnym punkcie, ale też w takim, gdzie podjechać można samochodem i przeciwko COVID-19 zaszczepić się bez wysiadania z auta. W Polsce otwierają się kolejne punkty drive-thru. Procedury są tu jednak takie same, jak przy szczepieniu stacjonarnym. W poniedziałek ruszyły punkty w Wałbrzychu i Wrocławiu.

19 kwietnia w Wałbrzychu ruszył punkt drive-thru. Miejsce, w którym można zaszczepić się bez wychodzenia z samochodu, było gotowe już kilka dni temu. Jednak czekano tu na zdobycie wszelkich niezbędnych zgód na działanie takiego punktu. Poniedziałek jest dniem testowym, a więc chętnych na szczepienie nie ma jeszcze tak wielu. Do stanowisk - namiotów z napisami "Koniec COVID-19 zaczyna się tutaj" - podjeżdżają pojedynczy kierowcy. Dalej procedura jest taka sama jak przy szczepieniu w tradycyjnym punkcie: ankieta, wywiad lekarski i szczepienie. Po iniekcji trzeba zaparkować i odczekać kilkanaście minut. OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Na razie działa w określonych godzinach, ma działać całodobowo

- Żeby wszystko przebiegało sprawnie i bez problemów, pomagają wolontariusze i pomaga straż miejska. Najpierw odbywa się kwalifikacja, a jeżeli są jakieś wątpliwości, to na terenie punktu jest też lekarz, który wszelkie wątpliwości rozwieje i wyjaśni - podkreśla Edward Szewczak, rzecznik prasowy urzędu miasta w Wałbrzychu. Na razie działają tu dwa stanowiska, które przyjmować będą pacjentów w godzinach od 8 do 20. Jednak docelowo szczepienia mają odbywać się tu całą dobę, a stanowisk ma być pięć. Rozwój punktu szczepień - jak podkreślają przedstawiciele władz miasta - zależeć jednak będzie od dostaw szczepionek.

Największy w Polsce samochodowy punkt szczepień ruszył we Wrocławiu

Punkt szczepień drive-thru ruszył też we Wrocławiu. Tu bez wysiadania z samochodu można zaszczepić się na parkingu przy Stadionie Wrocław. Jak czytamy w komunikacie biura prasowego wrocławskiego urzędu miejskiego, to miejsce jest "największym w Polsce samochodowym punktem szczepień", a w poniedziałek - 19 kwietnia - podano tu pierwsze szczepionki. "Na parkingu o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych na Stadionie Wrocław będzie działało docelowo 20 stanowisk (18 samochodowych i dwa pieszo-rowerowe), które umożliwią szczepienie nawet 8,5 tys. osób dziennie" - napisano w komunikacie.

Punkt szczepień drive-thru we WrocławiuUM Wrocławia

A prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk podkreśla: - W naszym mieście podano do tej pory już ponad 200 tysięcy dawek, a teraz, jeśli tylko dotrą szczepionki, czeka nas przyśpieszenie. I dodaje: - Stadion Wrocław ma ogromny potencjał, ale będziemy szczepić, we współpracy ze Szpitalem Klinicznym, także w Centrum Historii Zajezdnia i w ponad 120 innych punktach na terenie Wrocławia. To nasza wspólna sprawa i wspólna odpowiedzialność za zdrowie mieszkańców. - Przepustowość jednego stanowiska na stadionie to 30 osób na godzinę. Przy 20 stanowiskach to 600 osób na godzinę. Planujemy szczepić 14 godzin dziennie, co da około 8,4 tysiąca osób na dobę. Punkt będzie działał na początku pięć dni w tygodniu, jeśli będzie konieczność, wydłużymy jego pracę do soboty – deklaruje Marcin Przychodny, prezes Stadionu Wrocław.  Jednak i we wrocławskim punkcie drive-thru podkreślają, że rozwój punktu i liczba zaszczepionych osób będą zależały od dostaw szczepionek.

Autor:tam

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław/ Daniel Stanisławski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości