Marszałkiem ponownie został Cezary Przybylski, a przewodniczącą sejmiku Barbara Zdrojewska z PO. W końcu udało się wybrać władze Dolnego Śląska. Druga sesja, w przeciwieństwie do pierwszej, przyniosła sukces i potwierdza koalicję Platformy i PSL. Nadal będą rządzić na Dolnym Śląsku.
Znamy marszałka, przewodniczącą sejmiku i całe władze regionu. Czego nie udało się zrobić na początku grudnia podczas pierwszej sesji, udało się dwa tygodnie później. Fotel marszałka przypadł dotychczasowemu marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu, a przewodniczącą sejmiku ponownie została Barbara Zdrojewska. Zarówno Przybylski, jak i Zdrojewska są z PO.
Kontynuacja pierwszej sesji
Poniedziałkowa sesja była kontynuacją tej sprzed dwóch tygodni. Tamta została przerwana, gdy salę opuścili radni Platformy i PSL. Nie zgadzali się oni na głosowanie podczas nieobecności sześciu radnych, którzy weszli do sejmiku po tym, jak z mandatów zrezygnowali ci, którzy wywalczyli fotele prezydentów i wójtów. W szeregach PO doszło do konsternacji, gdy o funkcję przewodniczącego chciał powalczyć Paweł Wróblewski, człowiek Dutkiewicza, który dostał się do sejmiku właśnie z listy PO. Jego kandydaturę wysunęli Bezpartyjni Samorządowcy, a on się zgodził. Pod nieobecność sześciu radnych mogło dojść do próby przewrotu. W obawie o to radni PO i PSL wyszli z sali i głosowanie musiało zostać przesunięte na poniedziałkową sesję, na której stawił się już komplet radnych, a Paweł Wróblewski zrezygnował z walki o stanowisko przewodniczącego.
Przybylski zachował fotel marszałka
W poniedziałek ponownie na marszałka województwa został wybrany Cezary Przybylski, który na fotelu marszałkowskim zasiadł w lutym tego roku. Zastąpił na tym stanowisku Rafała Jurkowlańca (PO). Ta zmiana była związana z przegraną Grzegorza Schetyny w wyborach szefa dolnośląskich struktur PO. Nowy przewodniczący Platformy w regionie Jacek Protasiewicz, doprowadził do zamian w zarządzie partii w regionie, usuwając działaczy związanych ze Schetyną. W konsekwencji ze stanowiska zrezygnował Jurkowlaniec, a partia zarekomendowała na marszałka Przybylskiego - ówczesnego starostę bolesławieckiego.
Zmiana w zarządzie województwa łączyła się również z zawiązaniem nowej koalicji w sejmiku dolnośląskim. Do PO, SLD i PSL dołączył Obywatelski Dolny Śląsk, któremu przewodniczy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Był to wynik kolacji przedwyborczej PO ze środowiskiem Dutkiewicza. W związku z nawiązaniem współpracy Dutkiewicza z PO ludzie prezydenta Wrocławia w wyborach do sejmiku startowali z listy PO.
Przybylski działalność samorządową rozpoczął w 1990 r. Został wówczas radnym i członkiem zarządu gminy Warta Bolesławiecka. W latach 1994-98 był delegatem sejmiku samorządowego województwa legnickiego, a od 2006 r. do 2014 r. starostą powiatu bolesławieckiego. Ma 58 lat. Jest absolwentem zootechniki Akademii Rolniczej we Wrocławiu, nigdy jednak nie pracował w tym zawodzie. Od lat 80. był nauczycielem w szkole podstawowej i rolniczej.
Zdrojewska przewodniczącą
Na funkcję przewodniczącej została ponownie wybrana Barbara Zdrojewska. Za wyborem głosowało 21 radnych, 3 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu, jeden głos był nieważny. Właśnie 21 mandatów posiada PO z ludźmi Dutkiewicza wraz z radnymi PSL. Na stanowisko wiceprzewodniczącego wybrany został Paweł Wróblewski oraz Kazimierz Huka z PSL. Odrzucona została kandydatura byłego prezesa KGHM Krzysztofa Skóry.
Barbara Zdrojewska prywatnie jest żoną europosła, byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Karierę samorządową rozpoczynała w Radzie Miasta Wrocławia. W 2010 r. został wybrana w wyborach samorządowych z list PO do sejmiku dolnośląskiego. Od lutego 2014 r. sprawowała funkcję przewodniczącej sejmiku.
Autor: nawr / Źródło: PAP, TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: umwd.dolnyslask.pl