Władze i służby z Kotliny Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) przygotowują się do nadchodzących ulew oraz możliwych zalań i podtopień. Powołano już powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, strażacy są w pełnej gotowości. IMGW wydał alerty trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla województwa dolnośląskiego i północnej części województwa opolskiego przed intensywnymi opadami deszczu. Niż genueński Boris ma przyjść do Polski już dzisiaj (12 września). Najwyższe alerty i ostrzeżenia pogodowe obowiązują do niedzieli (15 września).
IMGW przewiduje, że może dojść do podtopień i zalań.
IMGW ostrzegł również przed szybkimi i niebezpiecznymi wzrostami stanów wody. - Pomimo aktualnie niskich stanów i ostrzeżeń przed suszą, intensywny opad deszczu w dość krótkim czasie nie będzie miał możliwości infiltrowania w głąb gleby, przez co zamieni się w odpływ powierzchniowy - podkreślono.
CZYTAJ TEŻ: Odwołane imprezy, służby postawione na nogi. Wrocław szykuje się na ekstremalne opady deszczu
Powołano zespół zarządzania kryzysowego
Starszy kapitan Bartosz Zdęga, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku, przekazał, że w czwartek powołano powiatowy zespół zarządzania kryzysowego.
- Strażacy przygotowują worki z piaskiem. Na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych publikujemy alerty pogodowe. Zbroimy się, przygotowujemy, monitorujemy cały czas prognozy. Czekamy na rozwój sytuacji - wyjaśnił strażak. - Wszystkie osoby, które mają służbę, działają. Osoby z dyżurów domowych wiedzą, że muszą być w pełnej gotowości - dodał.
Starostwo Powiatowe w Kłodzku poinformowało, że "na chwilę obecną na terenie całego powiatu kłodzkiego nie ma żadnego zagrożenia".
"Niemniej jednak wszystkie służby są w gotowości i czekają na rozwój sytuacji. Dodatkowo w Nowej Rudzie stacjonują trzy plutony Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Podczas zebrania zespołu skoordynowano dalsze działania i wewnętrzną komunikację" - czytamy w poście.
Z terenu województwa lubuskiego skierowano także dwie kompanie specjalne, które są już na terenie Kotliny Kłodzkiej i pomagają w przygotowaniach. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim poinformowała, że do pomocy wysłano sekcję pompową kompanii specjalnej "Gorzów II" z 10 pompami umożliwiającymi pompowanie wody zanieczyszczonej oraz pluton ewakuacyjny kompanii specjalnej "Gorzów I".
Łącznie do pomocy oddelegowano 36 strażaków i 10 pojazdów.
Michał Piszko, burmistrz miasta Kłodzko, powiedział, że na tę chwilę sytuacja jest stabilna i opanowana. - Monitorujemy przede wszystkim poziom rzek. Liczę na to, że gdy zacznie padać, zbiorniki retencyjne na Nysie Kłodzkiej spełnią swoją funkcję. Jedynego, czego możemy się obawiać, to ilości prognozowanych opadów - dodał.
ZOBACZ TAKŻE: Powódź z nieba. Z zakładu wypłynęło siedem trumien, akurat tyle było ofiar
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało alert dotyczący intensywnych, nawalnych opadów deszczu i możliwych podtopień.
‼️Uwaga! Alert RCB‼️ "Uwaga! Dziś (12.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do...
Posted by Rządowe Centrum Bezpieczeństwa on Wednesday, September 11, 2024
Wojska Obrony Terytorialnej szykują się do pomocy
W trzech województwach - dolnośląskim, śląskim i opolskim - jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej dostały polecenie postawienia żołnierzy w stan gotowości w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami. Plan działań jest przygotowany - powiedział rzecznik MON Janusz Sejmej, dodając, że szef MON jest w kontakcie z szefostwem WOT.
- Teraz jesteśmy w trakcie informowania żołnierzy, że taka sytuacja może wystąpić i żeby byli gotowi do natychmiastowego stawienia się w jednostkach - powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Robert Pękala.
Jak dodał, chodzi o 13 Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej, 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz jeden batalion w Opolu, gdzie brygada jest jeszcze w trakcie formowania. Wskazał przy tym, że w zależności od różnych czynników brygada liczy od 1 do 3 tys. żołnierzy.
- Plan działań jest przygotowany. Wojsko obserwuje sytuację meteorologiczną na Dolnym Śląsku i w sytuacji zagrożenia będzie gotowe do pomocy - podkreślił Sejmej.
Stan rzek i poziom wód można śledzić na bieżąco na stronie Lokalnego Systemu Osłony Przeciwpowodziowej Powiatu Kłodzkiego.
Po godzinach pracy urzędu oraz w weekend telefon alarmowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego to 790 420 460 lub 601 402 620.
Autorka/Autor: MR/tok
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KW PSP Gorzów Wielkopolski