Ma ostrzegać przed przed powodziami, poważnymi wypadkami, wichurami i falami upałów. Urząd wojewódzki tworzy właśnie nowoczesny system, który ma zabezpieczyć mieszkańców. Kleopatra, bo tak nazywa się system ostrzegania przed niebezpieczeństwem, ma być gotowy do końca 2013 roku.
- Tworzymy właśnie nowoczesny projekt dla służb ratunkowych, które pracują w naszym regionie. Kleopatra, bo tak nazywa się system ostrzegania przed niebezpieczeństwem, ma zapobiec chaosowi informacyjnemu, który często towarzyszy działaniom różnych jednostek - tłumaczy Robert Korzeniowski z wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego.
Za pośrednictwem specjalnego modułu, Kleopatra ma informować o zbliżających się zagrożeniach: klęskach żywiołowych, falach upałów, silnym wietrze czy sporych opadach deszczu. W systemie służby będą mieć też bieżące informacje o sytuacji drogowej: wypadkach i kolizjach.
- Z Kleopatry docelowo mają korzystać przede wszystkim służby ratownicze z całego województwa. Szybki przepływ informacji między nimi za pomocą oprogramowania ma ułatwić komunikację i usprawnić koordynacje ich działań – dodaje Korzeniowski.
Równoczesny dostęp dla wszystkich
Każda z instytucji podpiętych pod system w całym regionie będzie miała dostęp do wszystkich informacji. O zagrożeniu równocześnie dowiedzą się więc między innymi centra zarządzania kryzysowego we wszystkich powiatach i gminach, pogotowia ratunkowe, strażacy, policjanci, sanepid czy służby chemiczne.
- A to usprawni system reagowania kryzysowego - ocenia Korzeniowski. - Teraz droga komunikatu na przykład z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadzi przez służby kryzysowe wojewody, następnie trafia do powiatów, a te z kolei przesyłają ją do gmin. Trwa to zdecydowanie za długo. Za pomocą nowego modułu wszystkie te jednostki otrzymają informacje jednocześnie – informuje Korzeniowski.
Bliżej ludzi
Z Kleopatry będą też mogli skorzystać mieszkańcy. System będzie dostępny przez internet. Za pomocą strony internetowej każdy będzie mógł sprawdzić jaka jest sytuacja w regionie.
- Chcemy maksymalnie ułatwić mieszkańcom Dolnego Śląska korzystanie z tego portalu. Komunikaty zamieszczane tam będą jednak różnić się od tego, co rozsyłamy po poszczególnych jednostkach służb. Będą napisane mniej specjalistycznym językiem, będą proste i obrazowe. Tak, aby każdy kto wejdzie na stronę zrozumiał najistotniejszy przekaz informacji – dodaje Korzeniowski.
Platforma będzie kosztować łącznie 3,5 mln zł, ale aż 3 mln da na realizację projektu Unia Europejska. System ma być gotowy do końca 2013 roku.
Autor: khwr/bieru/par / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24 | TVN24