To nie był zwykły pociąg, podróżował nim Adolf Hitler. Budują "idealną kopię"

Na Dolnym Śląsku budują pociąg, którym podróżował Hitler
Na Dolnym Śląsku budują pociąg, którym podróżował Hitler
domena publiczna, Bundesarchiv, Pałac Jedlinka, Łukasz Kazek
Na Dolnym Śląsku budują kopię wagonów Adolfa Hitleradomena publiczna, Bundesarchiv, Pałac Jedlinka, Łukasz Kazek

Były w nim sypialnie, umywalnia i pokój, w którym odbywały się ważne wojskowe narady. Miłośnicy historii pracują nad stworzeniem wiernej kopii, w skali 1:1, wagonów wchodzących w skład pociągu, jakim podróżował Adolf Hitler. Wagony będą stały tuż obok dolnośląskiego pałacu Jedlinka. Koszt projektu to około 220 tysięcy złotych. Wnętrza pociągu zwiedzać będzie można już w maju. Konsultanci historyczni są zgodni: prawdopodobnie nikt wcześniej nie podjął się takiego zadania.

- Budujemy dwa wagony ze specjalnego składu mobilnej kwatery Hitlera. To część pociągu "Amerika". Wagon konferencyjny oraz wagon z działkami, który był osłoną przeciwlotniczą. To był skład wybudowany specjalnie dla wodza - mówi Łukasz Kazek, popularyzator historii Dolnego Śląska.

Wagon konferencyjny był centrum pociągu. Tu toczyły się najważniejsze rozmowy, narady z generałami i to stąd płynęły na front polecenia dla wojskowych. - To właśnie w tym wagonie zapadały rozkazy odnośnie sytuacji na froncie w Polsce w 1939 roku. W tym wagonie Hitler, na granicy francusko-hiszpańskiej, spotkał się z generałem Franco - przypomina Kazek.

"Kopia w skali 1:1"

Oryginalne wagony przed wojną produkowano w Kassel i Breslau, czyli dzisiejszym Wrocławiu. Skrywały kilka pomieszczeń. - Był tu przedział salonowy z masywnym dębowym stołem. I to właśnie tu odbywały się narady, spotkania i wojskowe konferencje. Było tu osiem krzeseł, a w rogach ustawiono fotele obite czerwoną skórą. Ściany były wyłożone drewnianą boazerią. W wagonie znajdowały się też trzy przedziały sypialne, umywalnia, pokój na mapy sztabowe i radiowy z aparaturą - wylicza miłośnik historii.

Tak wyglądało wnętrze wagonu w którym urzędował Hitler | domena publiczna

Teraz wagon rekonstruowany jest w Jedlinie-Zdroju. Będzie miał 23 metry długości i 4,5 metra wysokości. Drugi będzie o ponad połowę krótszy. Tak jak oryginał. - To będzie idealna kopia. W skali 1:1 - zapewnia Kazek, który jest konsultantem historycznym ze strony polskiej. A jego odpowiednik ze strony niemieckiej, Sławomir Oxenius, podkreśla: Moim zdaniem to projekt innowacyjny, pierwsza próba odtworzenia tych wagonów na taką skalę.

Tak wygląda projekt wagonu konferencyjnego | Pałac Jedlinka

"Prace żmudne i trudne"

Prace nie są jednak proste. - Większość dokumentacji została zniszczona podczas nalotów na Berlin, dlatego odtworzenie oryginalnego wyglądu wagonów jest żmudne i trudne. Kwerenda historyczna jest skomplikowana, bo wprawdzie zachowały się wagony z oryginalnego składu, ale po II wojnie światowej były wielokrotnie przebudowywane i przemalowywane – wyjaśnia Oxenius.

Dlatego w odkrywaniu tego jak faktycznie wyglądał pociąg, który jest odtwarzany na Dolnym Śląsku, pomocne są zdjęcia sprzed dekad, notatki producenta i opowieści miłośników kolejnictwa.

Tory już są. Czekają na pociąg | Pałac Jedlinka

Pociąg mógł pojawić się na Dolnym Śląsku?

Dlaczego pociąg budowany jest właśnie tu? Niektórym mogłoby się wydawać, że to zasługa "złotego pociągu". W końcu od nagłośnienia sprawy składu pancernego, który miał być ukryty na 65. kilometrze trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych region oszalał na punkcie historycznych pociągów. Jednak nie o ten złoty tutaj chodzi. Projekt wymyślił i finansuje zarządca pałacu Jedlinka. To w murach tego obiektu znajdowała się kwatera nazistowskiej organizacji Todt. To tu głowiono się nad tym, jak mają wyglądać tunele drążone w okolicznych górach i nadzorowano postęp prac.

- Zakładając, że w Górach Sowich miała powstać kwatera dla wodza III Rzeszy, niewykluczone, że po zakończonej sukcesem wojnie właśnie tym pociągiem Hitler przyjeżdżałby do swojej siedziby. Byłoby to możliwe, bo w okolicy Jedliny-Zdroju znajduje się najdłuższy w Polsce tunel kolejowy, który działał jak naturalny schron przeciwlotniczy - opisuje Kazek. Co więcej, miejscowość leżała przy trasie łączącej Dolny Śląsk z Berlinem. - Tutejsza stacja kolejowa miała duże znacznie. Świadczy o tym między innym duża liczba przekładni i bocznic - mówi Oxenius.

Plan jednego z budowanych wagonów | Pałac Jedlinka

Ma edukować i przypominać

Wagony będzie można zwiedzać. Odpowiedzialni za projekt planują, że przed częścią odtworzonego składu staną tablice informacyjne. Podobne mają znaleźć się w środku. - To będą informacje i ciekawostki dotyczące wagi, wielkości pociągu i jego załogi. Będzie informacja o polskim zamachu na pociąg specjalny. Będą też archiwalne zdjęcia, szukamy także świadków, którzy w pociągu byli lub mieli z nim styczność. Wszystko tu będzie prawdziwą realną historią - mówi konsultant z Dolnego Śląska.

Telefon, który zostanie umieszczony w wagonie. Wciąż działa | Pałac Jedlinka

To nie koniec zadań, jakie postawili przed sobą pracujący nad projektem. - Duży nacisk będzie położony na kwestię odpowiedzialności niemieckich kolei za to, co działo się z ich udziałem na terenach okupowanych. Chodzi między innymi o transporty więźniów do obozów koncentracyjnych i współudział w zagładzie Żydów - podkreśla Oxenius.

Stanie przy pałacu

Jedno z pomieszczeń ma być poświęcone nazistowskim zbrodniom. Koszt powstania dwóch wagonów, które do Jedliny-Zdroju mają przyciągnąć rzesze turystów, to około 220 tys. złotych. Dwa wagony, które podczepione do lokomotywy będą mogły jeździć po torach, prawdopodobnie będzie można zwiedzać już w maju. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną kolejne, tak by kiedyś przy pałacu stał cały pociąg "Amerika".

Amerykańska nazwa pociągu miała wziąć się stąd, że w czasie I wojny światowej przyszły wódz III Rzeszy stacjonował w miejscowości Amerika. Sentyment do nazwy skończył się, gdy Niemcy wypowiedziały wojnę USA. Wtedy pociąg Hitlera został przemianowany na "Brandenburg".

Zobacz inny sławny pociąg z Dolnego Śląska:

[object Object]
Ponownie szukają "złotego pociągu"M. Cepin | TVN24 Wrocław
wideo 2/27

Pociąg stanie przy pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju:

Mapa Targeo

Autor: tam//ec/jb / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna, Pałac Jedlinka, Łukasz Kazek

Pozostałe wiadomości

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl