W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy GOPR sprawdzają szlaki i ostrzegają turystów, którzy wybierają się w góry. - Warunki są bardzo trudne - alarmują.
- Śnieg jest wilgotny i ciężki, bardzo łatwo może się zsunąć. Nawet niewielkie obciążenie dwóch osób może spowodować zejście większej lawiny - zaznacza Andrzej Sokołowski z karkonoskiej grupy GOPR. - Zwłaszcza w wyższych partiach gór warunki są bardzo trudne - dodaje.
Jak tłumaczą ratownicy, trzeci stopień oznacza duże ryzyko zejścia lawin w kotłach górskich, w żlebach oraz na dużych pochyłych połaciach. Zwłaszcza tam, gdzie wieje silny wiatr.
- Przy silnym wietrze nawet 10 cm śniegu może się odkładać w zagłębieniach. W związku z tym zagrożenie jest wysokie i ogłosiliśmy trzeci stopień zagrożenia lawinowego - tłumaczy Sokołowski.
Ratownicy w gotowości
Najwięcej miejsc zagrożonych zejściem lawiny znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Część szlaków jest zamkniętych, ale niebezpiecznie może też być na tych otwartych.
- Wczoraj mieliśmy wypadek, kobieta osunęła się. Dlatego teraz transportujemy na Śnieżkę odpowiedni sprzęt do ewakuacji. Wnosimy go o własnych siłach - mówi ratownik GOPR. - Musimy również zrobić przekop śnieżny, sprawdzić warunki lawinowe na szlakach. Cały czas jesteśmy w gotowości - dodaje.
Wiatr, chłód i opady śniegu
Pokrywa śnieżna w szczytowych partiach Karkonoszy wynosi około 70-85 cm, a miejscami nawet 130 cm. Według ratowników GOPR, groźny jest również dość silny wiatr. Potęguje odczucie chłodu. W partiach szczytowych wieje z prędkością nawet do 70 km/h, od strony północno-zachodniej. Temperatura powietrza waha się tam od -7 nawet do -14 stopni Celsjusza.
Autor: balu//ec / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Wiktor Baron