Genialna bitwa Fryderyka

Nauczycielka z miejscowej szkoły opowiada o bitwie pod Lutynią
Nauczycielka z miejscowej szkoły opowiada o bitwie pod Lutynią
TVN24 Wrocław
Bitwa pod Lutynią do dziś jest przedmiotem wielu analizTVN24 Wrocław

Ponad 250 lat temu, nieopodal Wrocławia stoczono bitwę, która do dzisiaj jest przedmiotem analiz na zajęciach ze strategii w najlepszych wojskowych uczelniach Europy. W walce Prusacy rozgromili trzykrotnie silniejszą armię austriacką.

5 grudnia 1757 roku o brzasku wojsko pruskie, dowodzone przez króla Fryderyka Wilhelma, nadciągało od strony Środy Śląskiej na Wrocław. Jak na kampanię wojenną, pora roku była nieszczególna. Żołnierzom doskwierał mróz, a brzaskowi towarzyszyła poranna mgła. To potęgowało wrażenie zimna. Żołnierze maszerowali przeto żwawo, bo jedyny to był sposób, żeby się nieco rozgrzać. Łącznie ciągnęło 32 tysiące chłopa.

Austriacy spodziewali się rychłego nadejścia wroga. Kilka tygodni wcześniej zajęli Wrocław i dotarły już do nich wiadomości, że Fryderyk Wielki zamierza osobiście poprowadzić kontruderzenie.

- Wedle szacunków, po stronie austriackiej było 2,5-krotnie więcej żołnierzy niż wojsk pruskich – mówi Jadwiga Rybacka, historyczka i dyrektorka zespołu szkół w Lutyni

Łącznie około 70 tys. wojska i 300 dział. Wszystko wskazywało na to, że przy tej przewadze wynik walki jest przesądzony.

Genialny fortel

Pola wokół Lutyni leżą na pagórkach. Ukształtowanie terenu i owa poranna mgła sprzyjały Prusakom. Po marszu byli rozgrzani do walki. Kiedy Fryderyk Wilhelm stanął z orszakiem, na jednym z pagórków ujrzał rozlokowane na przestrzeni kilku kilometrów siły wroga. Ogarnął je spojrzeniem i zrozumiał, że jeśli ma wyjść z tej potyczki cało, musi użyć fortelu. Miał powiedzieć wtedy: - Muszę poważyć się na ten krok, albo pogrzebią mnie baterie.

Postanowił zmylić przeciwnika. Wprost z marszu rzucił jazdę do frontalnego ataku na środek i prawe skrzydło austriackich pozycji. Jego główne siły chwilę później uderzyły z impetem na lewe skrzydło wroga.

Austriacy byli pewni, że atak zmierza na centrum. I w tym miejscy skupili całą swoją uwagę. We mgle nie widzieli ruchów wojsk pruskich. Zanim spostrzegli, co się kroi, było już za późno. Lewe skrzydło obrony przestało istnieć. Prusacy metodycznie wycinali kolejne jednostki wroga. Austriacy znaleźli się w potrzasku. Mgła utrudniała użycie artylerii, a ciągłe ataki pruskiej jazdy uniemożliwiały przegrupowanie wojsk.

Ostateczne stracie

Wkrótce Fryderyk zajął pobliską wieś Wróblowice i szturmował Lutynię. Tu liczny oddział austriackiej piechoty bronił się w otoczonym murem średniowiecznym kościele.

Pod silnym ogniem karabinowym natarcie zaczęło się załamywać. Jak głosi legenda, Fryderyk Wilhelm ruszył na koniu wzdłuż linii pruskich i, okładając cofających się żołnierzy laską, zapędzał ich na powrót do szeregu wykrzykując: - Kanalie, czyżbyście chcieli żyć wiecznie!

Rychło Prusacy podciągnęli ciężkie działa. Ich kule wybiły wyrwę w murze, dostatecznie dużą, aby piechota mogła przypuścić szturm. Jedna z kul armatnich utkwiła w świątyni i została tam do dziś.

- Austriacy, którzy schronili się na terenie cmentarza i wokół kościoła, zaczęli uciekać bramą wschodnią oraz bramą północną w stronę Leśnicy – opowiada Jadwiga Rybacka.

Lutynia została zdobyta. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską Austriaków. Źródła podają, że poległo od 6 tys. do 10 tys. żołnierzy, w tym członkowie sztabu austriackiego. Pochowano ich na przykościelnym cmentarzu. Prawie 20 tys. Austriaków dostało się do niewoli. W ręce pruskie wpadły armaty i tabory. Śląska Armia Habsburgów przestała istnieć.

Następnego dnia - w dzień św. Mikołaja - Fryderyk Wielki wkroczył do Wrocławia. Siedmioletnia wojna o Śląsk - perłę w koronie - zakończyła się jego zwycięstwem.

Był tu Napoleon

Wieść o wielkiej bitwie pod Lutynią obiegła całą Europę. 50 lat później, 22 września 1807 roku, do Lutyni przybył sam cesarz Napoleon Bonaparte. Obejrzał pole bitwy, a jego wojsko wiernie odtworzyło przebieg działań. Cesarz był pod wrażeniem.

- Bitwa pod Lutynią jest arcydziełem taktyki, a król Fryderyk geniuszem strategii, sama bitwa mogłaby go uczynić nieśmiertelnym - miał wówczas powiedzieć do członków swojej świty.

Powtórnie symulację bitwy przeprowadził jeszcze w 1824 roku Fryderyk Wilhelm III. W miejscu, gdzie po zmaganiach odpoczywali żołnierze pruscy, między Lutynią a Żarami, odbyło się nabożeństwo. Fryderyk polecił następnie, na pamiątkę, zasadzić drzewa akacjowe. Rosną do dzisiaj.

Kamienny krzyż

- Jeszcze sto lat po bitwie, na okolicznych polach znajdowano ludzkie kości. Dlatego niejaki Treugler, nakazał zebrać wszystkie szczątki i pochował je we wspólnej mogile na terenie cmentarza – opowiada Jadwiga Rybacka.

Nad mogiłą ustawiono kamienny krzyż, a u jego stóp, w betonowym postumencie, wyryto napis: „Bohaterom bitwy pod Lutynią poległym 5 grudnia 1757 roku”. Pomnik ocalał do naszych czasów.

Jeszcze dzisiaj do Lutyni docierają wycieczki ze szkół wojskowych z wielu państw. W ubiegłym roku byli to słuchacze z Drezna oraz adepci sztuki wojennej z wrocławskiej szkoły oficerskiej. Bitwa pod Lutynią ciągle jest przedmiotem analiz na zajęciach ze strategii w najlepszych wojskowych uczelniach Europy.

Autor: Jarosław Goławski/drud / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl