Waży 80 kilogramów, ma napęd na cztery koła i jako pierwsze urządzenie na świecie może poruszać się po mocno nachylonych linach pokrytych smarem. Wynalazek z Politechniki Wrocławskiej, czyli mechatroniczny pojazd gąsienicowy, zwany potocznie "linołazem" lub "gąsienicą", został właśnie nagrodzony złotym medalem na targach wynalazczości.
- Maszyna może sprawnie serwisować liny, które zabezpieczają wysokie obiekty takie jak stalowe komy, mosty, maszty antenowe. Do tej pory dotarcie do nich i sprawdzenie liny centymetr po centymetrze było uciążliwe, bo nie było maszyny, która byłaby w stanie wspiąć się po smarze - wyjaśnia prof. Piotr Dudziński z Politechniki Wrocławskiej. - Teraz, po dwóch latach prac, problem udało się rozwiązać - dodaje.
Linołaz na wysokości
Jak podkreślają twórcy, "gąsienica" stworzona na wrocławskiej politechnice, jest jedynym urzędzeniem na świecie, które może poruszać się nawet na mocno nachylonych linach pokrytych smarem. Bez obawy o uszkodzenia może samoczynnie pokonywać napotkane przeszkody takie jak złącza linowe, wsporniki czy izolatory. Wszystko dzięki dwóm gumowym gąsienicom.
- Każdy ruch urządzenia jest nagrywany kamerką. Podgląd od razu przekazywany jest do komputerów. Dzięki temu osoby, które zdalnie obsługują pojazd, mogą dokładnie sprawdzać każdy fragment liny. Zrobiliśmy badania, by dowiedzieć się, jak skonstruować takie urządzenie, które potrafiłoby poruszać się po smarze pod kątem nachylenia co najmniej 65 stopni - wyjaśnia Dudziński.
Nowatorski wynalazek
Mechatroniczny pojazd gąsienicowy został opracowany przez prof. Piotra Dudzińskiego oraz mgr inż. Adama Koniecznego z Wydziału Mechanicznego na Politechnice Wrocławskiej. Innowacyjne urządzenie do transportu linowego nagrodzono złotym medalem na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA 2012".
Autor: ansa/ks/balu / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: PWR