Ocalili 45 koni. "To zwierzęta, które uciekły spod noża"

Fundacja Tara ocaliła kilkadziesiąt koni przed rzeźnią
tvn2445 koni uratowanych od rzeźni. Zamieszkały na Dolnym Śląsku

Miały zostać zabite na mięso. Zostały jednak uratowane podczas ostatniego targu w Skaryszewie. Teraz 45 koni dochodzi do siebie pod opieką Fundacji Tara. - Tutaj nikt od nich niczego nie wymaga. Mają po prostu żyć i nie chorować - mówi szefowa fundacji. Niektóre ze zwierząt były w tak ciężkim stanie, że muszą uczyć chodzić się na nowo.

- Wszystkie konie, które mamy to zwierzęta po przejściach. Te, które trafiły do nas po ostatnim targu w Skaryszewie miały być zabite w rzeźniach lub zostać wywiezione za granicę, by tam w rzeźniach zginąć. U nas mają dożywocie. Swój bezpieczny azyl - mówi Scarlett Szyłogalis, szefowa Fundacji Tara.

"Jedno miejsce w Polsce"

- To konie, które uciekły spod noża. Miały trafić do rzeźni. U nas konina nie jest popularna, ale tysiące polskich koni trafia na stoły we Włoszech, Francji i Japonii - opowiadał Tomasz Kanik, reporter TVN24.

Uratowane zwierzęta na Dolnym Śląsku znajdują bezpieczną przystań. Niektóre są w takim stanie, że muszą uczyć się chodzić na nowo. Wymagają opieki. Inne już wesoło drepczą po zagrodzie. - Na nich się nie jeździ, nie użytkuje się ich. Nowym koniom mówię: tutaj nie umieramy i nie chorujemy. One się starają, tak jak my staramy się dla nich - mówi Szyłogalis.

Fundacja Tara walczy o to, by zmienić obowiązujące w Polsce prawo. Jak mówi Szyłogalis chce, by ustawa zakazywała zabijania koni w rzeźniach i zabijania ich na rzeź.

7 kwietnia obrońcy koni ponownie pojawią się na targu w Skaryszewie.

Konie mieszkają, w schronisku prowadzonym przez fundację, na terenie gminy Wińsko:

Mapa Targeo

Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości