"Nazywam się EuGenius, dla przyjaciół Gienek". Poznaj robota z Wrocławia

EuGenius - robot z Wrocławia
EuGenius - robot z Wrocławia
M. Cepin | TVN24 Wrocław
M. Cepin | TVN24 WrocławGienek

Waży ok. 60 kilogramów, uśmiecha się, mówi "cześć", informuje i potrafi pocieszyć - zachwalają swój produkt młodzi inżynierowie, którzy stworzyli robota Gienka. Mają nadzieję, że wkrótce podbije on muzealne sale i lotniskowe terminale. Konstruktorzy twierdzą, że w przekazywaniu informacji i przyciąganiu uwagi nie ma sobie równych.

Co wyjątkowego jest w dziele wrocławskich inżynierów? - Jest zaprojektowany w taki sposób, by zwracać uwagę i budzić pozytywne emocje. Dzięki temu ma docierać do jak najszerszego grona odbiorców - mówi Łukasz Leśniak z General Robotics, firmy odpowiedzialnej za skonstruowanie EuGeniusa.

"Wzbudza zainteresowanie"

Jego zdaniem dzięki temu, że robot porozumiewa się nie tylko za pomocą słów, ale wykorzystuje też gesty i mimikę, jest skuteczniejszy niż niejeden człowiek. - Od razu wzbudza zainteresowanie, nie tylko dzieci, ale też dorosłych - podkreśla konstruktor.

Na swoich bateriach Gienek może pracować przez 8 godzin. W tym czasie wita się, uśmiecha, rusza głową tak jak ludzie, ale też macha uszami czy wytrzeszcza oczy.

Gienka na razie spotkasz w Krakowie

Od niedawna robota można spotkać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Jednak jego twórcy marzą o tym, by kolejne roboty w przyszłości pojawiły się w innych muzeach, punktach informacyjny na lotniskach, dworcach czy w centrach handlowych.

Robot powstał w stolicy Dolnego Śląska:

Mapa Targeo

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | M. Cepin

Pozostałe wiadomości