W Henrykowie Lubańskim (woj. dolnośląskie) rośnie najstarsze drzewo w Polsce. Cis ma niemal 1300 lat i przetrwał m.in. atak kozackich szabli. Jednak z roku na rok jego stan się pogarsza. Symbol miejscowości i świadek historii umiera. Władze gminy próbują teraz uratować drzewo. Pomóc mają zamgławiacze i cieniówki.
Wokół pomnika przyrody stanęło specjalne rusztowanie.
- To konstrukcja, jakiej wcześniej w Polsce nie było. Jednak sama metoda jest znana i była stosowana przy młodszych drzewach - opowiada arborysta Jerzy Stolarczyk, który opiekuje się 1300-letnim cisem. - Chodzi o stworzenie mikroklimatu, bo nasz klimat w ostatnich latach się zmienił. Drzewa przyzwyczajone do tego umiarkowanego bardzo źle to znoszą - tłumaczy ekspert.
Są pierwsze efekty
Teraz ci, którzy próbują ocalić wiekowe drzewo starają się zapewnić mu odpowiednią dawkę światła i wody poprzez zainstalowanie zamgławiaczy i cieniówek.
- Chodzi o stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju i dlatego o świcie będzie podawana woda, a przez resztę dnia cis będzie radził sobie sam - relacjonuje Stolarczyk. Korzenie zostały też zabezpieczone przed gryzoniami.
Udało się zatrzymać proces obumierania. Choć efekty widoczne są dopiero po bliższym przyjrzeniu się cisowi. Reporterowi TVN24 udało się wypatrzeć nowo wypuszczone pędy. - Może w tej chwili drzewo nie reaguje spektakularnie, ale tylko dlatego, że najpierw musi odbudować korzenie. Młode pędy to dla nas światełko w tunelu, ale cały proces wymaga czasu - podkreśla arborysta.
Naruszyli Kozacy, zniszczyła wichura
Cis jest symbolem dolnośląskiej miejscowości. - To nasz powód do dumy. Nasz, całej Polski i Europy. To wiekowy świadek historii - mówiła nam kilka miesięcy temu Teresa Trefler, sołtys Henrykowa Lubańskiego. Drzewo w swoim życiu widziało wiele. W 1813 roku jego pień szablami pocięli Kozacy. Cis atak przeżył, ale największe straty wyrządziła mu wichura z końca lat 80. Wtedy zniszczona została odnoga drzewa.
Walczący o przeżycie cis można zobaczyć w Henrykowie Lubańskim:
Autor: tam/gp / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | M. Siemaszko