W środę spłonął dach nad Salą Maksymiliana w Zamku Książ. Jednak bogata sztukateria w tej oraz w 415 innych salach ocalała. Zachowały się również słynne podziemia oraz odrestaurowane po wojnie żyrandole czy malowidła.
Po środowym pożarze dachu straty wyniosły około 1 mln zł. Ogień strawił 500 metrów kwadratowych dachu. CZYTAJ WIĘCEJ
Na szczęście ocalało wnętrze XIII-wiecznego Zamku Książ. I choć, jak mówią znawcy historii, nie zachwycają one już w takim stopniu, jak za czasów, gdy władał nim ród Hochbergów, na zamku nadal znajduje się wiele znakomitych komnat oraz zabytkowe przedmioty.
Barokowa sala i saloniki
Najznakomitszą z sal Zamku Książ jest Sala Maksymiliana, największa spośród 415 komnat.
- Reprezentacyjna, barokowa, pieczołowicie odrestaurowana już po wojnie - opisuje Jerzy Piotrowski, przewodnik turystyczny. - W komnacie znajdują się figurki amorków oraz dwa duże reliefy. Jeden z nich przedstawia mitologiczną ucieczkę Dafne przed Apollem - opowiada.
I martwi się, że pożar mógł odcisnąć na sali swoje piętno. - Mogły powstać zacieki, bo dach palił się tuż nad nią - mówi.
Do Sali Maksymiliana przylegają rozliczne saloniki, m. in. chiński, w którym znajdują się ozdobne tkaniny, herbaciany czy zielony.
Apartament Hitlera
Po środowym pożarze zachowały się też m. in. komnaty, w których swoje mieszkanie miał mieć Adolf Hitler. Zamek był bowiem szykowany, jako jego główna kwatera. Te pomieszczenia nie są już tak bogato zdobione, mają jednak swój urok i można poczuć w nich wielką historię. Hitler co prawda nigdy się w nich nie pojawił, ale kompleks został dla niego gruntownie przebudowany.
Pamiątką po wojnie są również rozległe podziemne korytarze wchodzące w skład niemieckiego kompleksu Riese.
Unikalna palmiarnia
W skład kompleksu wchodzi również kryta ujeżdżalnia o powierzchni 800 metrów kwadratowych oraz palmiarnia z początku XX wieku. Odznacza się wysoką na 15 m kopułą. Można tu zobaczyć ponad 80 gatunków roślin z całego świata – palmy daktylowe, bananowce, mandarynki i cytryny oraz pokaźnych rozmiarów kolczaste wilczomlecze, agawy, aloesy i opuncje. Ciekawostką jest także fakt, że ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny w Etny.
Oryginalna pieczęć Hochbergów
Od niedawna znajduje się tam oryginalna pieczęć lakowa należąca do jednego z ostatnich Hochbergów na zamku. Stempel pochodzi z prywatnej kancelarii księcia i prawdopodobnie był wykorzystywany do zamykania jego osobistej korespondencji. Niektóre głosy mówią o licznych listach miłosnych Hochberga, lakowanych właśnie tą pieczęcią. Istnieją tez spekulacje o prywatnych wiadomościach księcia, które rzekomo miały stanowić kulisy wielkich wydarzeń politycznych.
Wielki pożar legendy
W środę olbrzymi pożar Zamku Książ strawił nawet 500 metrów kwadratowych dachu nad Salą Maksymiliana. Z pożarem walczyło 37 zastępów straży pożarnej. Akcja gaśnicza była utrudniona ze względu na lokalizację zabytkowego zamku. Ten znajduje się na wzgórzu, otoczony jest lasem i fosą. - Dojazd na dziedziniec jest wąski, a ograniczona ilość miejsca utrudniła nam dojazd pod sam budynek. To wysoki obiekt, specyficzna konstrukcja - przyznał w środę Gielsa.
Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Na dachu pracowali robotnicy, układali papę termozgrzewalną. CZYTAJ WIĘCEJ
Zamek Książ znajduje się w jednej z dzielnic Wałbrzycha:
Autor: mir / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław