Został zatrzymany, zmarł po wyjściu z komisariatu. Sąd uniewinnił policjantów

[object Object]
Sąd stwierdził, że obaj policjanci są niewinniTVN24 Wrocław
wideo 2/4

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uniewinnił w środę byłego policjanta Pawła H., oskarżonego o pobicie ze skutkiem śmiertelnym mężczyzny zatrzymanego na komisariacie w Wałbrzychu. Zmienił tym samym wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał Pawła H. na 5 lat więzienia.

W środę sąd apelacyjny uniewinnił w tej sprawie również Grzegorza K. - drugiego oskarżonego w tej sprawie byłego funkcjonariusza. Podtrzymał tym samym orzeczenie sądu pierwszej instancji, który wcześniej uniewinnił K.

"Wątpliwości na korzyść oskarżonych"

Sąd w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że proces miał charakter poszlakowy. - Materiał dowodowy powinien tworzyć nieprzerwany łańcuch poszlak, przy którym wszelkie inne wersje zdarzeń są wykluczone (…) tak nie jest, a wątpliwości sąd musi rozstrzygać na korzyść oskarżonych - mówił sędzia sprawozdawca.

Według sądu nie ulega wątpliwości, że wobec poszkodowanego w komisariacie użyto przemocy - co, jak podkreślił sąd - jest naganne. W uzasadnieniu zaznaczono jednak, że nie ma dowodów na to, jaka to była przemoc i czy doprowadziła ona do zgonu mężczyzny. Sąd podkreślił też, że w toku śledztwa nie udało się określić dokładnej godziny zgonu poszkodowanego, co mogłoby być kluczowe dla ustaleń śledztwa.

Prokurator Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku, że prokuratura rozważy wniesienie o jego kasację. Orepuk podkreślał, że z zeznań świadków, a także rozmowy telefonicznej zmarłego z kolegami, tuż po opuszczeniu komisariatu, wynika, że jedynie oskarżeni policjanci mogli mieć kontakt z mężczyzną. Sprawdzano inne ewentualności - w tym możliwość pobicia Piotra G. później, przez inną osobę - ale śledczy wykluczyli każdą z nich.

Drugi proces

Wyrok w pierwszej instancji zapadł w październiku ubiegłego roku przed Sądem Okręgowym w Świdnicy. H. został wówczas skazany na 5 lat więzienia, a K. został uniewinniony.

Był to wówczas drugi proces byłych policjantów. W październiku 2016 r. ubiegłego roku świdnicki sąd w pierwszej instancji ich uniewinnił. Od tego wyroku odwołała się prokuratura. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił wyrok pierwszej instancji i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Znaleziony przez przechodniów

Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło w sierpniu 2013 r. na Komisariacie V Policji w Wałbrzychu. Z ustaleń prokuratury wynika, że Piotr G. został zatrzymany przez policję w związku z zakłóceniem porządku i przewieziony na komisariat. Mężczyznę ukarano mandatem i po kilku godzinach spędzonych na komisariacie zwolniono.

Tego samego dnia późnym wieczorem nieprzytomnego Piotra G. odnaleźli przypadkowi przechodnie prawie kilometr od komisariatu. Wezwany zespół pogotowia ratunkowego podjął reanimację, ale na pomoc było już za późno.

Autor: ib/gp / Źródło: PAP/TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości