Agregat w wygłuszonym pomieszczeniu, pokoje dla pracowników. Potężna fabryka papierosów zlikwidowana

Autor:
ib/tok
Źródło:
PAP
Potężna, nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana
Potężna, nielegalna fabryka papierosów zlikwidowanaCBŚP
wideo 2/9
CBŚPPotężna, nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

W okolicach Bolesławca na Dolnym Śląsku połączone siły CBŚP, KAS i SG zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów. Szacuje się, że można było tam wyprodukować około miliona sztuk na dobę. Zabezpieczono prawie 9 milionów papierosów i ponad 9,5 tony tytoniu czekającego na obróbkę. Twórcy dołożyli starań, aby skutecznie ukryć przybytek, ale ostatecznie i tak im się nie udało.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz przekazała, że policjanci z łódzkiego CBŚP ustalili, iż od około pół roku w powiecie bolesławieckim, w opuszczonym gospodarstwie rolnym może dochodzić do nielegalnej produkcji papierosów.

- W celu weryfikacji zebranych informacji policjanci CBŚP ściśle współpracowali z funkcjonariuszami i pracownikami Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej - podkreśliła policjantka.

- W efekcie ich współpracy śledczy szczegółowo ustalili okoliczności sprawy, a następnie przeprowadzali działania, których wynikiem było zlikwidowanie fabryki papierosów - dodała rzeczniczka CBŚP.

Szacuje się, że dziennie można było wyprodukować tam około milion sztuk papierosówCBŚP

Nielegalna, acz nowoczesna fabryka

Podporucznik SG Paweł Biskupik, p.o. rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, poinformował, że do wspólnej akcji służb doszło w połowie marca.

- W pomieszczeniach byłego gospodarstwa rolnego zorganizowana grupa przestępcza, w której składzie znalazły się cztery osoby, nielegalnie produkowała papierosy. Wszyscy zostali zatrzymani na gorącym uczynku, w trakcie rozładunku półproduktów na posesji - podkreślił ppor. Paweł Biskupik.

Nielegalna fabryka papierosów pod BolesławcemCBŚP

- W zabudowaniach gospodarczych przestępcy umieścili linię produkcyjną, w której wytwarzane były papierosy oznaczone markami najpopularniejszych producentów papierosów na świecie - zauważyła rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej starszy rachmistrz Justyna Pasieczyńska.

Rzeczniczka szefa KAS wskazała, że funkcjonariusze w nielegalnej fabryce zabezpieczyli prawie 9 mln sztuk papierosów i ponad 9,5 tony ciętego tytoniu. - Wartość zajętych wyrobów tytoniowych oszacowano na ponad 8,5 miliona złotych. Zabezpieczono półfabrykaty i urządzenia o wartości ponad 1,5 miliona złotych - dodała st. rachm. Justyna Pasieczyńska.

Według ustaleń śledczych zabezpieczona linia produkcyjna mogła wyprodukować nawet około miliona sztuk papierosów na dobę.

- W jednym z wygłuszonych pomieszczeń znajdował się dużej mocy agregat prądotwórczy, który pozwalał na ciągłą pracę maszyny, nie obciążając lokalnej sieci energetycznej, co mogłoby zaalarmować służby. W budynku, gdzie odbywała się produkcja, były również zorganizowane pomieszczenia socjalne pozwalające na stałe przebywanie pracowników na terenie posesji, co miało ukryć ich obecność i zakamuflować działalność w tym miejscu - podkreśla Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

W jednym z wygłuszonych pomieszczeń znajdował się agregat prądotwórczyCBŚP

Cztery osoby z zarzutami

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

"Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania wyrobów tytoniowych znacznej ilości bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych oraz wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Zabezpieczono 9 milionów sztuk papierosówCBŚP

"Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania prokurator wobec wszystkich zatrzymanych skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań wobec wszystkich podejrzanych na trzy miesiące" - podała PK.

Jak ustalili śledczy, wprowadzenie do obrotu nielegalnie wytworzonych papierosów w fabryce spowodowałoby straty Skarbu Państwa w wysokości prawie 18 milionów złotych. Śledczy zapewniają również, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Zatrzynaym za zarzucone czyny może grozić do 8 lat więzienia.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ib/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości