"Bloki muszą być szare". Wizje wrocławskich architektów kontra powojenna rzeczywistość

Zabudowa Nowego Targu ma ponad pół wiekuWratislaviae Amici

Budynki przy placu Nowy Targ we Wrocławiu miały być kolorowe, a mieszkania dzielone według potrzeb lokatorów. Władze się nie zgodziły, bo projekt nie przystawał do ówczesnych warunków. Niewystarczająca liczba parkingów wzbudziła zdziwienie Amerykanów, a otwarta kuchnia zmartwiła gotujących kapuśniak. Dziś jedni potępiają to osiedle, inni je uwielbiają.

Plac Nowy Targ to jeden z trzech wielkich dawnych handlowych placów miasta. Powstał najwcześniej z wrocławskich rynków i był pierwszym centrum miejskiego handlu. Gwar sprzedawców i kupujących w tym miejscu nie ustawał. Nawet, gdy nie odbywał się targ, to sprawunki można było zrobić na parterach małych i ciasno wzniesionych kamienic. Właściciele sklepików zaopatrywali mieszkańców Breslau we wszystko, o czym mogli zamarzyć. Tutaj też odbywały się targ ceramiki i bożonarodzeniowe jarmarki.

W sercu placu od 1732 roku stała fontanna z Neptunem. Została jednak zrównana z ziemią w ostatnich miesiącach II wojny światowej.

Pod koniec XIX wieku na placu, wśród maleńkich kamieniczek, rozwijał się handelWratislaviae Amici

Powojenny obraz nędzy i rozpaczy

Wojenne oblężenie Wrocławia niemal całkowicie zniszczyło zabudowę wokół placu. Gotyckie, renesansowe i barokowe kamieniczki obróciły się w pył. Rejon placu stał się głównym miejscem zaopatrzenia w cegły, niezbędne do odbudowy miast.

Zabudowa placu została zniszczona w trakcie oblężenia WrocławiaWratislaviae Amici

Wśród gruzów prosperowało ogromne targowisko. Początkowo sprzedawano tu rzeczy skradzione przez szabrowników. - Kilka lat po wojnie to był obraz nędzy i rozpaczy. Wśród rumowiska zbierali się przestępcy i pijacy. Miejsce to było speluną w gruzach, co oczywiście nie podobało się władzom – wspomina Jerzy Tarnawski, architekt i jeden z członków zespołu projektowego odpowiedzialnego za stworzenie powojennej zabudowy placu.

Plac przed postawieniem rozpoczęciem pracWratislaviae Amici

Uznali, że lepiej będzie po nowemu

Początkowo decydenci planowali historyczną rekonstrukcję zabudowy Nowego Targu, na wzór tych przeprowadzonych na Rynku i placu Solnym. Jednak z pomysłu się wycofano, m.in. dlatego, że władze uważały, iż przyszedł czas na nowe, a odtwarzanie zabytków należy do przeszłości. Dlatego w latach 1956-1957 w pracowni Miastoprojekt powstał plan dla rejonu Nowy Targ i okolicznych ulic. Stworzyli go: Ryszard Natusiewicz, Włodzimierz Czerechowski oraz Anna i Jerzy Tarnawscy.

Konsultacje i śmierdzący kapuśniak

W Klubie Dziennikarza przy Podwalu stanęły gotowe makiety budynków i mieszkań. Dzięki temu wrocławianie mogli wziąć udział w odbudowie miasta. Zainteresowanie było olbrzymie.

- Projektowaliśmy przy otwartej kurtynie. Tłumnie odwiedzali nas wrocławianie, toczyły się burzliwe dyskusje. Gdy zaproponowaliśmy powstanie mieszkań jednoprzestrzennych, to zaraz odezwały się głosy, że przy gotowaniu kapuśniaku będzie śmierdzieć w całym lokum. Wrocławianie chcieli też mieć jak najwięcej pokoi, mogły być to maleńkie dziuple, ale miało ich być wiele – śmieje się architekt.

Wrocławianie mogli przekonać się jak będą wyglądały mieszkaniaJerzy Tarnawski

"Wynik zachodnich nowalijek"

W 1958 roku kilkudziesięciu architektów zebrało się, by projekt zatwierdzić. Ostateczną decyzję podejmował jednak Główny Komitet ds. Urbanistyki i Architektury w Warszawie. Niektórzy zachwycali się "bardzo ciekawym, współczesnym i interesującym" opracowaniem, dla jednych był on "wynikiem zachodnich nowalijek", a jeszcze inni uważali go za "działania twórcze".

- Uwag było sporo. Część zebranych stwierdziła, że nasza koncepcja nie nadaje się do realizacji. Odczuwalna była presja restrykcyjnych normatywów. Projekt musieliśmy poprawić, bo według komitetu oderwany był on od rzeczywistości gospodarczej i mieszkaniowej – przyznaje Tarnawski.

Parkingowe zarzuty Amerykanów

Pomysłodawcom zabudowy zalecano zastosować tanią stolarkę, wyeliminować z projektu luksfery i pomniejszyć okna. Uznano, że garaży nie opłaca się budować, a zamiast tego lepiej stworzyć parkingi. Tych jak na ówczesne warunki zachodu było jednak wciąż za mało.

- Gdy amerykańscy senatorowie, podczas swojej wizyty w mieście, zobaczyli nasz projekt, to zarzucili nam zbyt małą liczbę parkingów, ale wówczas samochody można było u nas policzyć na palcach – wspomina architekt.

Szare zamiast kolorowych

Budowa rozpoczęła się w 1961 roku i trwała cztery lata. Ostatecznie nad budynkami nie powstały planowane przez architektów szczyty, a wzdłuż ul. Piaskowej nie wybudowano trzech tzw. punktowców, ale jeden wydłużony blok.

Projektantom nie udało się przeforsować pomysłu mieszkań jednoprzestrzennych, w których mieszkańcy sami mogliby wybierać układ pomieszczeń. Na papierze pozostały dwupoziomowe mieszkania i kolorowe elewacje budynków.

- Projekt został zaakceptowany, ale pod warunkiem, że bloki będą szare - przypomina Tarnawski.

Początek budowy bloków przy Nowym TarguWratislaviae Amici

Władze nie pozwoliły też na zastosowanie nowatorskiego ogrzewania. Udało się je wprowadzić tylko we wcześniejszej realizacji projektantów, eksperymentalnym budynku przy. ul. Szewskiej.

- Grzejnik miał znajdować się w części wejściowej, a ciepło rozprowadzane miało być nawiewami do kolejnych pomieszczeń. Tym sposobem pod oknami nie byłoby kaloryferów – wyjaśnia architekt.

Trwająca budowa i dzień handlowy na placuWratislaviae Amici

Handel z limitami

W połowie lat 60. jeden z trzech dawnych placów handlowych miasta zmienił się w osiedle mieszkaniowe. Przewidziano tu jednak więcej miejsca dla ludzi niż dla sklepów i usług. - Mieliśmy określone sztywne limity dla usług. Z góry narzucono określone metraże dla baru rybnego, dla sklepu z obuwiem i sklepu spożywczego. To były maleńkie przestrzenie, a przez brak usług na placu brakowało życia. My nie mieliśmy tu pola do popisu – przyznaje Tarnawski.

Jeden z bloków tuż po wybudowaniuWratislaviae Amici

Jednak zmęczeni placowym bałaganem i hałdami gruzów wrocławianie zachwycali się nową zabudową. Bloki nazywane były "nowoczesnymi pięknymi domami", a dzięki, nim plac się stał jednym z "najbardziej reprezentacyjnych w mieście". Entuzjazmowi mieszkańców wtórowali architekci. Jeszcze w trakcie budowy Komitet ds. Urbanistyki i Architektury przyznał twórcom nagrodę za projekt zespołu budynków mieszkalno-usługowych w rejonie Nowego Targu.

W latach 60. XX wieku zabudowa przy placu zachwycałaWratislaviae Amici

Potępienie kontra uwielbienie

Dziś, ponad pół wieku po rozpoczęciu budowy bloków przy Nowym Targu, obiekty budzą wiele kontrowersji. Jedni chcieliby kompleks zrównać z ziemią, dla innych jest perłą architektury. Według niektórych plac definiuje grzechy architektury PRL: taniość, prowizorkę i fuszerkę.

- Wtedy nie mieliśmy takich materiałów jakie są dziś. Warunki były, jakie były, ale wykonanie rzeczywiście nie jest perfekcyjne – przyznaje Tarnawski. I na dowód przytacza historię. - Odbierałem jeden z gotowych budynków, zobaczyłem pewne niedoróbki i zgłosiłem je kierownikowi budowy. Zapewnił mnie, że na drugi dzień wszystko załatwi. Kilkadziesiąt lat później odkryłem, że nie poprawił tego. Tak się wtedy budowało – mówi.

Latem 2012 roku z jednego z bloków odpadł balkon. Zarządca budynku, ze względu na niebezpieczeństwo, zdecydował o demontażu pozostałych płyt balkonowych. To nie zraża jednak fanów tej zabudowy, bez której nie wyobrażają sobie stolicy Dolnego Śląska.

- Te bloki, mimo że teraz zaniedbane, szare i ponure, to wpisały się w krajobraz miasta. To część jego historii – stwierdza Jakub, mieszkaniec Wrocławia.

Koszt demontażu jednej płyty to ok. 2 tysiące złotych M.Olejnik | TVN24 Wrocław

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Bloki można oglądać przy placu Nowy Targ we Wrocławiu:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vucić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Media: Fico odwiedzi Putina

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Media: Fico odwiedzi Putina

Źródło:
PAP

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl