Załoga rejsu Katharsis II ma ambitny plan: w mniej niż sto dni okrążyć Antarktydę i pobić żeglarski rekord świata. Jednak dziewięciu śmiałków nie zapomina o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Na rzecz 26. Finału przekazują koszulkę, banderę płynącą dookoła Antarktydy i dwutygodniowy rejs z Hobart do Auckland.
- Załoga Katharsis II zbiera na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy także w okolicach Antarktydy. Płyniemy jachtem żaglowym dookoła najzimniejszego kontynentu i gramy gorąco z wami. Siema! - mówią członkowie załogi rejsu, którego celem jest opłynięcie Antarktydy.
Dziewięć osób na szerokich i zimnych wodach nie tylko zbiera pieniądze, ale przekazuje na licytację kilka fantów. Jakich? - Oprócz zbierania do skarbonki dedykujemy dla orkiestry specjalną pamiątkę z rejsu, banderę, która płynie z nami dookoła Antarktydy oraz koszulkę z podpisami członków załogi - tłumaczy Hanna Leniec, II oficer rejsu.
"Wspaniała żeglarska przygoda"
To nie koniec. Na aukcję wystawiono także dwutygodniowy rejs z australijskiego Hobart do nowozelandzkiego Auckland. Rejs na pokładzie Katharsis II rozpocznie się 21 kwietnia, a zakończy 8 maja. "Załoganci, którzy zdecydują się na ten rejs, po zaokrętowaniu na jacht, nie będą się już musieli przejmować żadnymi kosztami żeglugi i wyżywienia. Będą mogli brać czynny udział w żegludze i zdobywać doświadczenie oceaniczne. Z pewnością będzie to wspaniała żeglarska przygoda!" - czytamy w opisie aukcji.
Ambitne cele załogi
Rejs wystartował z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki 23 grudnia 2017 roku. Załoga ma do pokonania 17 tysięcy mil morskich na jachcie o długości 22 metrów. W mniej niż sto dni dziewięcioosobowa załoga chce okrążyć Antarktydę, pobić żeglarski rekord świata, ustanowić rekord Guinnessa i zwrócić uwagę na profilaktykę walki z rakiem piersi u kobiet.
Coraz bliżej miliarda
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce.
Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
W ciągu 25 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 830 mln złotych. 2 stycznia 2018 roku fundacja podała, że na dwa tygodnie przed 26. Finałem WOŚP w różnego rodzaju aukcjach i zbiórkach przekroczono próg miliona złotych.
Celem 26. Finału WOŚP jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".
Autor: tam/kv / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: AntarcticCircle60S.pl