"Mała prywatna telewizja w wielkim mieście". Mija 25 lat od powstania telewizji ECHO

Pierwsza prywatna polska telewizja wystartowała 25 lat temu
Pierwsza prywatna polska telewizja wystartowała 25 lat temu
drud | Materiał Stowarzyszenia Inicjatyw Medialnych ECHO25
Pierwsza polska prywatna telewizja ECHO działała 5 latdrud | Materiał Stowarzyszenia Inicjatyw Medialnych ECHO25

25 lat temu we Wrocławiu ruszyła pierwsza prywatna polska telewizja ECHO. Początkowo nadawała z domu studenckiego jednej z uczelni, później przeniosła się do najwyższego z wrocławskich budynków. Po 5 latach przestała nadawać, ale w tym czasie wychowała dziennikarzy, operatorów i techników, którzy do dziś pracują w polskich mediach.

6 lutego 1990 roku w telewizorach mieszkańców stolicy Dolnego Śląska zadebiutowała telewizja ECHO. Jednak prace nad startem nowego kanału rozpoczęły się kilka miesięcy wcześniej. – Byłem pracownikiem Instytutu Łączności. Zajmowałem się tam antenami satelitarnymi. Spotkałem tam dziennikarza telewizyjnego Henryka Pachę i zaczęliśmy zastanawiać się nad tym czy nie spróbować stworzyć własnej telewizji. Musieliśmy mieć jednak zgodę odpowiednich władz – wspomina Marek Młynarczyk, jeden z autorów pomysłu i współwłaściciel stacji.

Prywatna eksperymentalna radiowo-telewizyjna stacja

Jesienią 1989 roku pomysłodawcy napisali podanie do prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji o zgodę na uruchomienie "prywatnej eksperymentalnej radiowo-telewizyjnej stacji nadawczej". Odpowiedź była krótka: "Zgadzam się" – napisał ówczesny szef Komitetu.

– Właściwie największym zaskoczeniem było to, że tak szybko udało się nam uzyskać zgodę. Dziś to wydaje się łatwe, ale uruchomienie pierwszej prywatnej telewizji na wschód od Łaby nie było proste – przyznaje Młynarczyk. Później negocjowano przydział częstotliwości na nadawanie programu. Pertraktacje zakończyły się sukcesem. Ministerstwo Łączności pozwoliło na nadawanie sygnału, do końca czerwca, na kanale 28.

Maryla otwiera "małą prywatną telewizję w wielkim mieście"

Nadajnik stanął na dachu akademika Akademii Rolniczej ARKA na wrocławskim Biskupinie. Władze uczelni pozwoliły twórcom telewizji na ulokowanie się w dwóch maleńkich pokojach na ostatnim piętrze budynku. – W jednym pomieszczeniu pracował nadajnik i obsługa techniczna. W drugim mieściła się Redakcja, reklama i studio. Nasz zasięg był wtedy taki osiedlowy – wspomina współtwórca ECHA.

Otwarcie uświetniła Maryla Rodowicz. Były miejscowe władze, hierarchowie kościelni i rektorzy uczelni. W ten sposób rozpoczęły się pierwsze regularne transmisje. Początkowo tylko przez 4 godziny dziennie, od 16.00 do 20.00. "Gazeta Robotnicza" nazwała ECHO "małą prywatną telewizją w wielkim mieście". ECHO stawiało przede wszystkim na wieści z miasta, ale retransmitowało także programy zagraniczne. – Posiłkowaliśmy się programami satelitarnymi. Gdy wybuchła wojna w Zatoce Perskiej pomagał nam nawet dzisiejszy marszałek Sejmu Radek Sikorski. Pomógł załatwić nam zgodę i mogliśmy transmitować relacje brytyjskiej telewizji z tłumaczeniem na żywo – opowiada Młynarczyk.

Na jej antenie można było oglądać m.in. niemieckie programy, początkowo bez tłumaczenia, bo właścicieli nie było na nie stać.

Gwiazdą otwarcia była Maryla RodowiczStowarzyszenie Inicjatyw Medialnych Echo25

Na sportowo, biznesowo i po prezydencku

Wkrótce zaczęła obowiązywać ramówka. Dziennikarze przygotowali kilka godzin programu własnego. Całość uzupełniana była retransmisjami z satelity.

W poniedziałek na antenie rządził sport, we wtorek "Echo Mix" realizowało studenckie małżeństwo. Z kolei w środę wrocławianie wraz z dziennikarzami uczyli się biznesu. Henryk Jurecki i Krzysztof Kucaja instruowali wrocławian jak rozpoznać fałszywe dolary. W czwartek królował program "Echa miasta", który pokazywał bolączki wrocławian.

Pod koniec tygodnia na antenę wkraczał redaktor Turowski, który prowadził rozmowy na dachu budynku Żeglugi Śródlądowej przy ul. Wita Stwosza. Jednym z pierwszych gości był Janusz Korwin-Mikke, któremu podczas programu na żywo wróżka przepowiedziała, że zostanie kandydatem na prezydenta Polski.

Jednym z gości programu był Janusz Korwin-MikkeStowarzyszenie Inicjatyw Medialnych Echo25

W sobotę na antenie dominowały sondy realizowane na ulicach miasta. Natomiast w niedzielę początkowo nadawano programy o ludziach Kościoła, później nastała era "Czasu dla Prezydenta" w którym Bogdan Zdrojewski, ówczesny włodarz Wrocławia na żywo odpowiadał na telefoniczne pytania widzów dotyczące dziur w drogach, zepsutych latarni czy zaśmieconych podwórek. – To była nowość. Wtedy nie było programów, w których do studia przychodził polityk, który był na żywo przepytywany. Prezydent nie mógł się przygotować, nie wiedział o co może być pytany. Wszystko było żywiołowe, ale nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek nie odpowiedział – wspomina Piotr Plebańczyk, ówczesny redaktor telewizji ECHO. I dodaje, że reporterzy ECHA poruszali tematy o których nie mówiła ówczesna państwowa telewizja. – Nie było dla nas nieważnej sprawy. Jeździliśmy do każdego rowu, który za długo był rozkopany i do dziur w mostach. Dzwoniło do nas bardzo dużo osób z różnymi miejskimi problemami – mówi Plebańczyk.

Bogdan Zdrojewski, ówczesny włodarz Wrocławia, podczas cotygodniowego spotkania z telewidzamiStowarzyszenie Inicjatyw Medialnych Echo25

Nietypowe badania oglądalności

Sukcesy telewizji wymusiły przeprowadzkę. Z akademika ekipa ECHA przeniosła się do najwyższego wtedy wrocławskiego budynku – Poltegoru. Antena stanęła na dachu 125-metrowego obiektu. – Dzięki temu nasz zasięg zwiększył się do 50 km. Mogliśmy być jeszcze bliżej ludzi – przyznaje Młynarczyk. Stacja stale poszerzała program. W jej ramówce pojawił się talent show "Potrafisz – pchaj się na afisz", telewizyjna giełda samochodowa "Kup pan auto", teleturniej na żywo "Teletombola" czy kabaretowe skecze "Potwór z Odry".

Wiadomo było, że ECHO jest popularne i oglądane, ale nie wiadomo było jak duże są słupki oglądalności. – Wtedy nie było badań. Nie wiedzieliśmy jaką mamy widownię, mogliśmy to wywnioskować jedynie na podstawie liczby telefonów. Pewnego razu, by sprawdzić ile ludzi nas ogląda poprosiliśmy na antenie żeby wszyscy telewidzowie gasili i zapalali światło. Całe dzielnice zaczęły migać. Baliśmy się, że spowodujemy katastrofę energetyczną, ale była to wielka radość i niesamowite przeżycie – wspomina Plebańczyk.

Tadeusz Mazowiecki, w trakcie kampanii prezydenckiej, wizytuje PTV ECHO Stowarzyszene Inicjatyw Medialnych Echo25

Czekali na nowe prawo, koncesji nie dostali

30 czerwca 1990 roku grupa mieszkańców Wrocławia wyszła na ulice, by pokazać solidarność z telewizją ECHO, której kończyło się pierwsze pozwolenie na nadawanie. – Baliśmy się, że pozwolenie nie zostanie przedłużone. Czekaliśmy na uregulowania prawne, ale to wszystko się przedłużało – przyznaje Młynarczyk. Pozwolenie zostało przyznane, ale tylko na kolejne 3 miesiące. Do drzwi ECHA zapukali Włosi, którzy chcieli zainwestować we wrocławską telewizję. Kupili 33 proc. udziałów. Powoli zaczęto tworzyć wspólną polsko-włoską telewizję. W końcu władze ECHA doczekały się uregulowania sprawy nadawania. Nowopowstała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wymusiła uzyskanie koncesji. We Wrocławiu w szranki o koncesję stanęły dwie telewizje ECHO i Telewizja Dolnośląska TeDe do której odeszli niepocieszeni ze współpracy polsko-włoskiej dziennikarze ECHA. Walkę wygrała TeDe. Pierwsza prywatna polska telewizja musiała wstrzymać działalność w marcu 1995 roku.

Studio nagrań talk show "Kloss kontra Brunner" z udziałem Stanisława Mikulskiego i Emila KarewiczaStowarzyszenie Inicjatyw Medialnych Echo25

Mniej profesjonalnie, ale spontanicznie i z pomysłem

Czym różniła się tamta telewizja od dzisiejszej? – Na pewno była mniej profesjonalna. Pracowaliśmy na VHS-ach, nie było za wielu montaży, były dwa magnetowidy. Wszystko trzeba było robić na wyczucie. Technicznie bardzo się różniła. Większość osób miała tu pierwszą styczność z telewizją. Wszystko było spontaniczne, redaktorzy to kontrowali, ale jeśli ktoś miał pomysł i zapał to zgodę na jego realizację dostawał praktycznie od ręki – wspomina Plebańczyk.

Prekursorskie przedsięwzięcie stało się kopalnią doświadczeń. Pracownicy nieistniejącej dziś telewizji ECHO zasilili szeregi innych polskich mediów.

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszene Inicjatyw Medialnych Echo25

Pozostałe wiadomości

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o próbę podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie - przekazał wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o próbę podpalenia synagogi w Warszawie

Policja zatrzymała osobę podejrzaną o próbę podpalenia synagogi w Warszawie

Źródło:
PAP

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W miejscowości Głuszyna w Wielkopolsce doszło do wypadku z udziałem quada. Maszyna zderzyła się z "pojazdem osobowym". Dwie jadące quadem 17-latki zostały przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Drugi kierowca uczestniczący w wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Źródło:
TVN24

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Od dwóch tygodni na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty. Jedne skierowane przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy - inne, jako odpowiedź na antyizraelskie wystąpienia grup wspierających Palestyńczyków. W sumie aresztowano już ponad 1000 demonstrantów na co najmniej 26 kampusach. We wtorek po południu i w nocy do gwałtownych starć doszło na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Źródło:
PAP, Reuters, "New York Times"

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost poziomu życia, rozwój gospodarczy oraz poprawa zdrowia - to według szwedzkiego dziennika "Dagens Industri" niektóre z sukcesów akcesji 10 państw, w tym Polski, do Unii Europejskiej w 2004 roku. Straconą szansą jest zaś postawa części wschodnioeuropejskich polityków, którzy mogli moralnie odnowić "starą Unię", a stali się awanturnikami.

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

20 lat w UE. Wiele sukcesów, ale i jedna "stracona szansa"

Źródło:
PAP

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Rozszerzenie Unii Europejskiej 20 lat temu zmieniło zasadniczo Europę i uczyniło ją silniejszą. To było fantastyczne wydarzenie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie podkreślała, że Wspólnota powinna była bardziej słuchać tego, co mówią kraje Europy Środkowej w sprawie Rosji.

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Ursula von der Leyen: powinniśmy byli słuchać Europy Środkowej w sprawie Rosji, bo ma dużo większe doświadczenie

Źródło:
PAP

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Nowa odsłona 20-letniego sporu o przyszłość jednej z gmin pod Białymstokiem. Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński zapowiedział niedawno wydzielenie gminy Grabówka z Supraśla, zgodnie z rozporządzeniem z czasów rządu Ewy Kopacz. Przeciwnicy secesji chcą natomiast ponownego referendum. A chodzi, jak zwykle, o pieniądze. 

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Grabówek chce się odłączyć od Supraśla. Burmistrz ostrzega: wchłonie was Białystok

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

27 książek z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów znalazły naukowczynie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wcześniej woluminy uważane były za zaginione podczas wojny. W wielu z nich w środku znajdują się odręczne notatki autorów słynnych baśni.

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Księgozbiór braci Grimm odnaleziony w Poznaniu. W środku są ich notatki

Źródło:
tvn24pl

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24