Wrocław

Wrocław

Tomasz Greniuch, były już szef wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zdążył w czasie swojej bardzo krótkiej kadencji dokonać roszad kadrowych. Odwołał dotychczasową wiceszefową placówki. Jej miejsce zajęła była sekretarka Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, którą poznał w opolskiej delegaturze IPN - informuje "Gazeta Wyborcza".

Jesteśmy we Wrocławiu, a nie w mieście Breslau i we Wrocławiu to są raczej ludzie, którzy przez całe swoje życie walczyli o to, żeby Wrocław stał się naszą małą ojczyzną – mówi Władysław Frasyniuk, były działacz opozycji antykomunistycznej, który sprzeciwia się decyzji Instytutu Pamięci Narodowej o obsadzeniu stanowiska dyrektora wrocławskiego oddziału. Został nim Tomasz Greniuch, wcześniej związany z Obozem Narodowo-Radykalnym.

Tegoroczny Bieg Piastów nie jest rozgrywany w tradycyjnej formule ze wspólnego startu, ale każdy zgłaszający się do niego uczestnik może pokonać dystans indywidualnie. Impreza potrwa od 20 lutego do 7 marca. Narciarze mogą też pokonać dystans nie tylko na Polanie Jakuszyckiej, ale w dowolnym miejscu, by zaliczyć w nim udział. Do biegu zgłosiło się ponad 4,3 tysiąca osób.

Tomasz Greniuch - w przeszłości działacz Obozu Narodowo-Radykalnego - od niedawna jest pełniącym obowiązki dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. "Gazeta Wyborcza" opublikowała kolejne zdjęcia, na których widać hajlującego Greniucha. Sam IPN w najnowszym komunikacie przekonuje, że zaangażowanie Greniucha w działalność ONR "wynikało z bezkompromisowych postaw wobec nazizmu i komunizmu mentorów ruchu". - Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd – powiedział Greniuch, cytowany przez IPN.

Strażacy z Opola od piątkowego poranka walczyli z pożarem, jaki wybuchł w jednym z pawilonów handlowo-usługowych. Ogień pojawił się w działającej tam drukarni, ale silne zadymiony był też sąsiadujący z nią sklep spożywczy. Nikomu nic się nie stało.