A to dziwnie wyglądające urządzenie z kurkami i wskaźnikami to ssak… Tak było. Dziś tylko fartuchów żal

[object Object]
Tak wyglądała sala operacyjna kilkadziesiąt lat temuNAC/ TVN24
wideo 2/35

Stół na pedał, trąbka do słuchania tętna i nóż do dźgania pacjenta, by sprawdzić, czy narkoza działa. No i ta przestrzeń wokół. Czarno-biała, jak na starych zdjęciach, przywodząca na myśl upiorne scenerie, jakby sale do jakichś eksperymentów na ludziach. Tak było. A jak jest i może być? Dzięki WOŚP nowocześnie i bezpiecznie. W tym roku fundacja zbiera na wyposażenie sal operacyjnych i zabiegowych dla dzieci w polskich szpitalach.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Jeszcze w XIX wieku co czwarty pacjent umierał na stole operacyjnym. A nawet jeśli przeżył sam zabieg, potem często zabijały go bakterie i zakażenia. Dopiero z czasem zaczęto zwracać uwagę na higienę sal i konieczność odkażania narzędzi.

Przed I wojną światową operacje na życzenie pacjentów wykonywano także w domach. Przy kilku takich operacjach asystował doktor Tadeusz Szulc.

Siostra operacyjna całe instrumentarium potrzebne i opatrunki w stanie wyjałowionym przewoziła do mieszkania pacjenta, gdzie w jednym z pokoi przeważnie na stole w jadalni odbywała się operacja. Opatrunki dalsze także wykonywane zostały oczywiście w prywatnym mieszkaniu – opisywał we wspomnieniach przedrukowanych przez Kronikę Miasta Poznania. Wszystkie operacje – jak pisał - zakończyły się pomyślnie. Aż trudno w to uwierzyć.

"Taka była rzeczywistość"

I jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było wcale jak w serialu "Chirurdzy" czy nawet "Ostry dyżur". 90 lat temu sala operacyjna wyglądała tak:

Tak wyglądała sala operacyjna kilkadziesiąt lat temu NAC

Nad stołem wisiała lampa. Nieruchoma jak żyrandol. - Trzeba było tak ustawić się w polu operacyjnym, żeby nie zasłaniać sobie światła. Teraz są lampy bezcieniowe, mamy wkręcony uchwyt i tą lampą operator może sobie tak obracać, żeby światło padało w miejscu, gdzie my operujemy – mówi.

Po prawej stronie stołu to dziwnie wyglądające urządzenie z kurkami i wskaźnikami to ssak do odsysania krwi z brzucha czy jakichś innych płynów. A po drugiej stronie - lekarski taboret. Miał on dwie funkcje. - Służył do tego, by chirurg sobie przysiadł albo do operacji dolnych, czyli ginekologicznych lub urologicznych – wyjaśnia Lasota.

Co znajdowało się w szafie? NAC

Przed salą operacyjną stała szafa. W niej chowano sprzęt do podstawowych zabiegów. – Prawdopodobnie były tam pakiety sterylnych narzędzi i nitki. Teraz igły, którymi szyje się powłoki czy rany pooperacyjne mają wtopioną nitkę. Kiedyś instrumentariuszka nakładała nitkę i tym szyliśmy. Jest nam łatwiej. To nie jest ewolucja, a rewolucja na sali operacyjnej!

Obok mamy stolik instrumentariuszki, na którym rozkładało się sterylnie cały sprzęt do operowania – opisuje zdjęcie Lasota.

Po przeciwnej stronie umywalka z mydłem w dozowniku. - W tamtych czasach bardzo ważny był reżim higieniczny i epidemiologiczny. Mycie przed operacją wyglądało inaczej - teraz mamy środki odkażające wodę. Wtedy myto się szczotkami. Były dwie: jedna do łokcia, druga na same dłonie. Szorowaliśmy się nimi 10 minut – opowiada.

Strach się bać?

- Młodym lekarzem wydaje się, że to niemożliwe, że my na takim sprzęcie pracowaliśmy, ale taka była rzeczywistość – mówi tvn24.pl dr Janusz Lasota, specjalista ginekologii i położnictwa w Szpitalu im. L. Rydgiera w Łodzi, lekarz od 1972 r. Sam ze swoich początków w zawodzie pamięta podobną salę, kafle na ścianie i… identyczny stół. - Na dole ma taki pedał, którym się go podnosiło – mówi i śmieje się, że gdyby tak zestawić go ze współczesnym stołem, to tak jakby porównać syrenkę do mercedesa. Bo teraz stół operacyjny dowolnie można wyginać w każdą stronę.

(Stare) czapki z głów

Zmieniła się też technika operacyjna. - Wcześniej cały sprzęt był wielokrotnego użytku. Igły operacyjne, którymi szyliśmy, były sterylizowane. Dowożeni na salę pacjenci mieli na sobie chusty wielokrotnego użytku. A my – materiałowe czapki operacyjne i maski. Teraz wszystko jest papierowe i jednorazowego użytku – mówi.

I tylko żal mu dawnych fartuchów: - Były bardzo fajne, bawełniane, a nie syntetyczne jak dzisiaj.

Kiedyś każda operacja oznaczała "otwarcie"pacjenta. - Teraz duży nacisk kładzie się na endoskopię, wiele zabiegów przeprowadza się laparoskopowo. Endoskop wprowadzany jest do brzucha w okolicy pępka i w podbrzusza. Robi się dwa ukłucia i mamy całe pole operacyjne na monitorze i operujemy – mówi.

W latach 70. to była dopiero nowinka.

Zaglądamy na inną salę. - To stół do operacji dolnych z możliwością regulacji ułożenia tułowia pacjentki – wyjaśnia dr Lasota.

Tu także do sterowania służy pedał. - Dzisiaj wszystko jest na pilota. Wtedy oprócz pedałów były jeszcze korby i pompy – mówi.

W tle stoją butle z tlenem i wózeczek do leków dla anestezjologa.

Niektóre sprzęty wycofano ze szpitali kilkanaście lat temuNAC

Magicy z trąbką

A tu już zdjęcie z czasów, gdy pan Janusz rozpoczynał pracę. Na nim stół operacyjny do cesarskich cięć.

- U nas takie stoły funkcjonowały jeszcze kilkanaście lat temu. Anestezjolodzy bardzo się na nie denerwowali, bo chcieli mieć komfort manewru z pacjentką, a te stoły często nawalały - pneumatyka nie chciała działać. Na przykład stół stawał bardzo nisko i nie było jak go podnieść, więc trzeba było się gimnastykować – opowiada.

W tle widać sprzęt anestezjologiczny. O takim jak dzisiaj, nikt nawet nie marzył. - To tak, jakbyśmy wylądowali na Księżycu. W tej chwili jest on na tak wysokim poziomie, że anestezjolog odczytuje z urządzeń wszystkie parametry życiowe. W latach 70. nie było takich kardiografów jak teraz. Była tylko tak zwana tubka - stetoskop, którym słuchało się tętna, czynności serca. To była taka trąbka, którą lekarz przykładał sobie do ucha i na brzuchu matki szukał, gdzie to tętno. Gdy je znalazł, miał zegarek i liczył, ile na minutę jest uderzeń serca. U grubszych pacjentek, żeby wysłuchać tętna przez tą tkankę tłuszczową, to była sztuka magiczna – śmieje się.

Dziś urządzenia odnotowują i pokazują każde drgnięcie. Liczy się każda sekunda. Kilkadziesiąt lat temu standardy były zupełnie inne.

Lasota: - Lekarz tętna słuchał co 15 minut, taki był wtedy obowiązek. Teraz bez zapisów kardiotokograficznych nie da się pracować.

A nóż nie śpi

Z dzisiejszego sprzętu anestezjologicznego odczytamy wiele parametrów życiowych człowieka. – I to dla lekarza jest najważniejsze – podkreśla Lasota.

Kiedyś pacjentów po prostu usypiano. Robiono to za pomocą eteru. – Kładło się maskę na buzię i kapało się tak dużo, aż pacjent zaśnie. Były różne sposoby, by zobaczyć, czy już śpi. Na przykład dotykało się nożem skóry - jak pacjent "skakał", to znaczyło, że jeszcze nie można operować.

Jak kiedyś usypiano pacjentów przed operacją
Jak kiedyś usypiano pacjentów przed operacjąNAC/TVN24

Serce rośnie

Na szczęście to już zamierzchła przeszłość. 27 Finałów WOŚP miało ogromny wpływ na to, jak wyposażona jest polska medycyna.

- Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

W tym roku Orkiestra zbiera środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Za zebrane pieniądze kupione będą bardzo kosztowne urządzenia medyczne, niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej czy zakładów diagnostyki obrazowej.

Dawna sala operacyjna. Jak była wyposażona?
Dawna sala operacyjna. Jak była wyposażona?tvn24/NAC

Będą to m.in.: lampy i stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulania, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG i zestawy endoskopowe.

- Zawsze naszą zasadą było to, że kupujemy sprzęt najwyższej jakości, że wprowadzamy nową technologię do polskiej medycyny po to, żeby wyniki leczenia mogły być jak najlepsze i żeby polscy lekarze mieli w ręku narzędzia nieustępujące najlepszym na świecie - tłumaczył we "Wstajesz i weekend" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka.

Jak mówił, za sumę przekraczającą miliard złotych zakupionych zostało do tej pory "ponad 60 tysięcy najnowocześniejszych urządzeń medycznych". - To jest ogromna ilość sprzętu, która znajduje się we wszystkich szpitalach, gdzie leczone są dzieci w Polsce - zauważył.

Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej".

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Filip Czekała, Bartosz Żurawicz/i / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Pozostałe wiadomości

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl