Życiorys jako dokument często bagatelizowany jest przez osoby aplikujące. Oznacza to, że przy okazji zmiany pracy nie zmieniamy w nim nic poza dopisaniem ostatniego stanowiska do już istniejącej listy. Czy aby na pewno w tym czasie nie zdobyliśmy nowych kompetencji, nie ukończyliśmy szkoleń lub nie poszerzyliśmy w sposób znaczący swojej wiedzy? Jeśli odpowiedź jest twierdząca to nie dobrze, ale w większości każdy kandydat może coś wartościowego umieścić w swoim CV. Sprawdźmy, nad czym jeszcze warto popracować.
Krótkie czy długie CV?Zwykło się mówić, że życiorys powinien być możliwie krótki. Wyszczególniamy tylko suche i treściwe informacje. Pozwala to specjalistom HR oddzielić kandydatów o pożądanym profilu od pozostałych. Niemniej, gdy mamy ukończone kilka szkół, wiele wartościowych kursów odpowiadającym stanowisku, na które aplikujemy, to warto się nimi podzielić. Uwypuklamy informacje, które mogą być atrakcyjne dla potencjalnego pracodawcy, a usuwamy lub przesuwamy na dalsze pozycje te będące dodatkiem. W dobrym tonie będzie pokazanie naszych zainteresowań i hobby. Jest to dodatkowy atut, zwłaszcza gdy koresponduje z oczekiwanymi kompetencjami. Nawet jeśli nie, to warto krótko wspomnieć o swoich pasjach. Szukasz inspiracji dla swojego CV? Przykład, a w zasadzie przykłady znaleźć można na https://cveasy.pl/przykladowe-cv.
Układ dokumentuCzęsto mamy problem z usystematyzowaniem informacji i ich prezentacją. Ponadto warto przedstawić dane w sposób czytelny i przejrzysty, aby znalezienie tych właściwych było proste. Docenią to osoby przeglądające dziesiątki aplikacji. Dzięki temu odbiór dokumentu, a co za tym idzie kandydatki lub kandydata, będzie przynajmniej pozytywny. Jeżeli nie znamy obecnych trendów w przygotowaniu życiorysu lub zależy nam na dobrym odbiorze, to z pomocą przychodzi CV kreator. Jest to proste i intuicyjne narzędzie, dzięki któremu przygotujemy estetyczne, przejrzyste i wizualnie atrakcyjne Curriculum Vitae. Wyróżnienie się spośród tłumu w sposób taktowny i elegancki, to kolejna zaleta, na którą zwraca się uwagę. Warto postawić na oryginalność połączoną z dobrym smakiem. W końcu zależy nam na tej pracy, prawda?
Tylko prawdziwe informacjeCV to dokument, a mówi się, że papier przyjmie wszystko. Całkowita zgoda. Niestety dla bajkopisarzy wiele informacji można w prosty sposób zrewidować. Jeżeli napiszemy informacje dotyczącą języków np. fluent english, to podczas ewentualnej rozmowy umiejętność może zostać łatwo sprawdzona. Zwłaszcza gdy w ogłoszeniu o pracę pracodawca położył nacisk na ten element. Ponadto wymyślanie zajęć, na które nie mamy potwierdzenia w postaci świadectwa pracy lub certyfikatu mogą nas po prostu zdyskredytować. Dlatego najważniejsze to napisać tylko prawdziwe informacje, które w stresującej sytuacji, czyli np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziemy mogli w prosty sposób potwierdzić. W innym wypadku możemy narazić się na śmieszność. Z drugiej strony opinia o takim kandydacie szybko rozchodzi się po branży, a przez to znalezienie pracy może być jeszcze trudniejsze.
Współczesny życiorys formą i treścią może różnić się od dokumentów sprzed dekady. Dlatego, jeśli przez wiele lat pracowaliśmy w jednym miejscu i szukamy nowego zajęcia, to warto odświeżyć swoje CV. Pomoże w tym wygodny kreator, który połączony z naszą kreatywnością przyniesie zadowalający wynik. Dzięki temu mamy szansę zaistnieć w oczach specjalistów HR i przyszłego pracodawcy. Automatycznie zwiększa to nasze szanse na znalezienie pożądanej pracy. Warto się postarać.