Merkel: sankcje zostaną zniesione, gdy Krym powróci do Ukrainy

TVN24

Aktualizacja:

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za aneksję Krymu i rolę w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy nie zostaną zniesione do czasu przywrócenia suwerenności państwa ukraińskiego - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu, która we wtorek przyjęła przebywającego z pierwszą wizytą w Niemczech nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedziała, że omówiła z nim kwestię mińskiego procesu pokojowego.

- Dopóki nie będzie postępów na tym froncie, sankcje nie mogą zostać zniesione, a w przypadku sankcji związanych z Krymem będzie to możliwe tylko wtedy, gdy Krym powróci do Ukrainy - oświadczyła.

Od marca 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję, Unia Europejska sukcesywnie wprowadza sankcje gospodarcze, personalne i dyplomatyczne wobec osób i instytucji z Rosji, które przyczyniły się do naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy i jej destabilizacji.

Do zniesienia sankcji wzywał ostatnio partyjny kolega Merkel, premier Saksonii Michael Kretschmer, argumentując, że są one dużym problemem dla saksońskiej i wschodnioniemieckiej gospodarki. Krótko później Kretschmer spotkał się w Petersburgu na forum ekonomicznym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Udział niemieckich polityków i przedstawicieli biznesu w tej konferencji wzbudził kontrowersje.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP