"Trudno mi wskazać inny kraj europejski, który w takim stopniu się zmienił"

Robert Kostro o zmianach polskich granic w ciągu stu lat niepodległości
Robert Kostro o zmianach polskich granic w ciągu stu lat niepodległości
tvn24
Robert Kostro o zmianach polskich granic w ciągu stu lat niepodległościtvn24

Obecnie granice są wyprostowane i jesteśmy bardziej homogeniczni - stwierdził Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. W programie "Sto lat Niepodległości" w TVN24 mówił o tym, jak w 1918 roku kształtowały się granice odzyskującej niepodległość Rzeczpospolitej. Jak dodał, Polska po II wojnie światowej przeszła ogromną zmianę, o czym nie zawsze pamiętamy.

Kostro powiedział, że "czasami sobie wyobrażamy państwo przede wszystkim przez granice". Dodał, że w listopadzie 1918 roku nie było jasności, co będzie należało do państwa polskiego.

- We Lwowie od 1 listopada trwały walki z Ukraińcami. (...) W grudniu wybucha Powstanie Wielkopolskie i to ono w dużej mierze zadecydowało o przynależności do Polski Wielkopolski, przynajmniej w takim kształcie, w jakim ona weszła - mówił.

Dodał, że z kolei traktat wersalki potwierdził granicę zachodnią, ale bez Śląska. - Kolejnym elementem było Wilno. To kolejny znak zapytania, bo tu jest konflikt polsko-litewski. Kolejne zagrożenie, to znaczy ta wisząca, wielka niewiadoma związana ze Wschodem - podkreślał. - Jeszcze w 1918 roku nie było wiadomo, czy wybuchnie wojna, w jaki sposób - dodał.

"Było pytanie, czy to będzie państwo Polaków, czy rodzaj federacji"

Pytany, czy wszyscy Polacy byli zgodni, że Polska - jeśli ma powstać - musi mieć Warszawę, Kraków, Lublin, ale także Poznań, Łódź, Katowice, Gdańsk, Wilno, Lwów, czy Grodno, Kostro odparł:

- Myślę, że jeśli chodzi o Łódź, Poznań, Wilno czy Lwów, to dyskusji wielkich nie było.

- Było pytanie dotyczące Górnego Śląska, Gdańska, ale przede wszystkim było pytanie o kształt tego państwa. Czy to będzie państwo tylko - albo przede wszystkim - Polaków, czy będzie jakiś rodzaj federacji, czy jakiś rodzaj innego ułożenia relacji, zwłaszcza z tymi narodami, które należały dawniej do Rzeczpospolitej - wskazywał. - To znaczy relacje z Ukrainą, z Litwą. One przede wszystkim były dużym znakiem zapytania - tłumaczył Kostro.

Jak dodał, "piłsudczycy, ale też w dużej mierze PPS (Polska Partia Socjalistyczna), lewica, byli bliscy koncepcji federacyjnej, natomiast Narodowa Demokracja chciała przede wszystkim, żeby państwo było oparte o ziemie etnicznie polskie".

- Ważny był również dla nich Śląsk i Pomorze - zaznaczył. - Tutaj była też argumentacja - poza etniczną, ludnościową - gospodarcza. Że Śląsk i Pomorze są kluczowe z punktu widzenia gospodarczego dla zbudowania silnego, niezależnego państwa - podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski.

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w programie "Sto lat niepodległości"
Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w programie "Sto lat niepodległości"tvn24

"Inna była postawa Francji i inna Wielkiej Brytanii"

Mówił również o tym, jaką Polskę widział Zachód.

- Inna była postawa Francji i inna Wielkiej Brytanii. (...) Francji zależało na osłabieniu Niemiec, w związku z tym Francja była naszym sojusznikiem na konferencji pokojowej w Paryżu, zwłaszcza w sprawach dotyczących Śląska, Pomorza, Gdańska - podkreślił. - Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to tutaj te interesy działały zupełnie inaczej. To znaczy, Brytyjczycy bali się nadmiernego wzmocnienia Francji - wyjaśniał. W związku z tym - jak dodał - nie chcieli wzmocnienia Polski, która była sojusznikiem Francji w tym regionie.

Drugim ważnym czynnikiem - jak tłumaczył Kostro - była kwestia polityki wschodniej. - Wówczas jeszcze nikt nie przewidywał, że Związek Sowiecki będzie trwałym elementem systemu europejskiego - mówił.

Jak zauważył, "czerwona Rosja" była wtedy dla Polski korzystna. - Piłsudski to pokazał. W pewnym momencie wstrzymał ofensywę przeciwko bolszewikom, żeby nie dać temu państwu upaść. Myślę, że w tym momencie to była wielka szansa dla Polski, że Związek Sowiecki nie był partnerem negocjacyjnym - tłumaczył dyrektor Muzeum Historii Polski.

"Politycznie nam się to opłacało"

Kostro pytany był, czy miasta takie jak Gdańsk, Wrocław, czy Olsztyn włączone po II wojnie światowej w granice Polski, były rekompensatą za utracone ziemie wschodnie.

- W 1945 roku żaden Polak by się nie zgodził na taką wymianę, na oddanie Wilna i Lwowa - ocenił.

Stwierdził, że "wiele straciliśmy, II Rzeczpospolita była państwem bogatszym kulturowo i etnicznie", ale teraz - jak dodał - relacje między Polakami są prostsze dzięki temu, że "granice są wyprostowane i jesteśmy bardziej homogeniczni".

Ocenił jednocześnie, że "politycznie być może nam się to opłacało". - To nie znaczy, że my nie mamy w swojej kulturze, pamięci, tych ziem wschodnich. Były one ważnym elementem kultury Rzeczpospolitej - dodał.

"Wtedy jest to wspólne dziedzictwo"

- My mamy pewien obowiązek wobec dziedzictwa kulturowego które tam (na ziemiach wschodnich) zostało - mówił Kostro. Czasami jest ono traktowane jako własne przez Litwinów czy Ukraińców, ale nie zawsze. Często Polska musi finansować digitalizację zbiorów lub konserwacje dzieł sztuki, które zostały w Wilnie, czy Lwowie - dodał.

Dyrektor Muzeum Historii Polski podkreślał, że w tej kwestii warto współpracować z Litwinami i Ukraińcami. - To jest najlepszy klucz, jeśli udaje nam się znaleźć środowiska ludzi, którzy interesują się historią, pamięcią tych miejsc. Wtedy jest to wspólne dziedzictwo, a nie coś narzuconego przez nas - tłumaczył.

Gość programu "Sto lat Niepodległości" pytany był też o wielki transfer polskiej ludności ze wschodu na zachód, który dokonał się po II wojnie światowej.

- Koncentrujemy się na historii militarnej, a gdzieś ucieka nam historia cywilna, która jest niesłychanie ważna - ocenił Kostro. - Wbrew obiegowemu sądowi, że my się koncentrujemy na naszych cierpieniach, paradoksalnie nawet te cierpienia nie są przez nas pamiętane. Transfery ludności, wywózki, to jest rzecz słabo obecna w polskiej pamięci historycznej, a trudno mi wskazać inny kraj europejski, który w takim stopniu się zmienił - podsumował.

Zobacz materiał reporterki TVN24 Brygidy Grysiak:

Materiały z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

"Sto lat Niepodległości", materiał Brygidy Grysiak i rozmowa z gościem
"Sto lat Niepodległości", materiał Brygidy Grysiak i rozmowa z gościemtvn24

Autor: js,ads//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Utrudnienia dla pasażerów pierwszej linii metra. Z powodu awarii pociągu z ruchu wyłączono pięć stacji na Żoliborzu i Bielanach. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił autobusową komunikację zastępczą.

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji wyłączonych z ruchu

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji wyłączonych z ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl