Proces apelacyjny byłego prezydenta Olsztyna. Ogłoszenie wyroku odroczone

TVN24

Czesław Małkowski stawił się w poniedziałek w olsztyńskim sądzietvn24.pl
wideo 2/10

Przed olsztyńskim sądem odbyła się rozprawa apelacyjna w sprawie byłego prezydenta tego miasta, Czesława Małkowskiego, oskarżonego o zgwałcenie ciężarnej urzędniczki ratusza. Sądy w tej sprawie wydawały dwa odmienne wyroki. W pierwszym procesie Małkowski został skazany, w drugim - uniewinniony. Z tą ostatnią decyzją nie zgodziła się pokrzywdzona i białostocka prokuratura. Sam Małkowski zapewnia, że jest niewinny. Wyrok ma zostać ogłoszony w najbliższy piątek.

Proces apelacyjny miał ruszyć dwa tygodnie temu. Nie rozpoczął się wtedy, bo Małkowski był operowany.

Dwa odmienne wyroki

Były prezydent Olsztyna od 11 lat jest oskarżany o gwałt na urzędniczce ratusza. Kobieta była wówczas w ciąży. W pierwszym procesie Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na pięć lat więzienia. Po rozpatrzeniu apelacji obu stron wyrok ten uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Ponowny proces toczył się przed sądem w Olsztynie. W grudniu 2018 roku Małkowski został uniewinniony.

Nie wiadomo, co sprawiło, że Małkowski najpierw w 2015 roku został skazany w Ostródzie, a potem uniewinniony w Olsztynie. Obie sprawy toczyły się za zamkniętymi drzwiami. Rzecznik sądu i prokurator informowali wcześniej, że w olsztyńskim procesie "materiał dowodowy został pogłębiony".

Apelacja białostockiej prokuratury

W czerwcu tego roku Prokuratura Okręgowa w Białymstoku złożyła apelację od wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna. Rzecznik prasowy białostockiej Prokuratury Okręgowej Łukasz Janyst informował w czerwcu, że apelacja została wniesiona, ponieważ prokuratura nie zgadza się z ustaleniami faktycznymi sądu w tej sprawie. - Te ustalenia w konsekwencji doprowadziły do uniewinnienia oskarżonego. Ocena prokuratury jest odmienna - mówił Janyst.

Trzeci niejawny proces

Także rozpoczęty w poniedziałek proces odwoławczy, toczy się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie za zamkniętymi drzwiami. Pokrzywdzona nie pojawiła się w sądzie, stawił się jej pełnomocnik. Były prezydent przyszedł do sądu sam, bez swego obrońcy.

W apelacji prokurator zawnioskował o uchylenie wyroku uniewinniającego. Tego samego chce pokrzywdzona kobieta. Małkowski nie wniósł apelacji. W poniedziałek przed rozprawą Małkowski nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Wyrok w piątek

Po rozprawie odwoławczej olsztyński sąd zamknął przewód i odroczył ogłoszenie wyroku.

- Ogłoszenie wyroku będzie 13 grudnia, w piątek. Ogłoszenie jest jawne, natomiast uzasadnienie może mieć wyłączoną jawność – potwierdził Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik do spraw karnych Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Innych informacji sąd nie udziela. Po opuszczeniu sali Czesław Małkowski powiedział, że jest "niewinny, absolutnie niewinny".

W czasie procesów Małkowski trzy razy startował w wyborach samorządowych i za każdym razem przegrywał wyścig o fotel prezydenta Olsztyna w drugiej turze. Obecnie jest olsztyńskim radnym. Zgodził się na podawanie nazwiska.

Autor: nina/ks/kwoj / Źródło: TVN24 Białystok, PAP