Europa to "żywy obraz ocieplającego się świata"

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, WMO, tvnmeteo.pl
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Przez ostatnie trzy dekady Europa ocieplała się ponad dwukrotnie bardziej niż reszta świata, doświadczając największego wzrostu temperatury spośród wszystkich kontynentów - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w opublikowanym w środę raporcie. Eksperci podkreślają, że postępujące ocieplenie klimatu będzie pociągać za sobą coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. W ubiegłym roku powodzie i gwałtowne burze spowodowały w Europie straty na ponad 50 miliardów dolarów - wskazano w raporcie.

Od 1991 do 2021 roku temperatura w Europie rosła średnio o 0,5 stopnia Celsjusza na dekadę, podczas gdy na całym świecie notowano wzrost o 0,2 st. C. W rezultacie tego alpejskie lodowce w latach 1997-2021 straciły 30 metrów grubości lodu - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna. WMO przypomniała, że latem zeszłego roku na stacji badawczej Summit na Grenlandii, znajdującej się na wysokości ponad trzech tysięcy metrów nad poziomem morza, zaobserwowano opady deszczu.

Na takie tempo ocieplania się Europy w dużej mierze wpływa fakt, że położona jest ona w bliskim sąsiedztwie Arktyki, czyli najszybciej ocieplającego się regionu na globie. Według niektórych badań ocieplenie Arktyki postępuje nawet w trzy razy szybszym tempie niż jakiegokolwiek innego obszaru na Ziemi.

Europa to "żywy obraz ocieplającego się świata"

- Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są bezpieczne w starciu ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych - powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej Petteri Taalas. - W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, duże części Europy zostały dotknięte przez intensywne fale upałów i susze, które podsycały dzikie pożary - dodał.

Z danych Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej wynika, że w tym roku na terenie całej Europy ogień strawił 775,941 ha. To drugi największy obszar pochłonięty przez pożary, odkąd rozpoczęto prowadzenie pomiarów.

Jak wskazano w środowym raporcie, w ubiegłym roku ekstremalne zjawiska pogodowe wywołane przez zmiany klimatu, w tym głównie powodzie i burze (84 procent wszystkich zjawisk), przyczyniły się w Europie do śmierci setek osób, dotknęły bezpośrednio ponad pół miliona osób i spowodowały straty przekraczające 50 miliardów dolarów.

Kolejny alarmujący raport

Raport "The State of the Climate in Europe" na temat stanu klimatu w Europie sporządzony wspólnie przez Światową Organizację Meteorologiczną i Copernicus Climate Change Service (CS3), program Komisji Europejskiej, jest jednym z serii raportów ukazujących się przed międzynarodowym szczytem klimatycznym ONZ. Szczyt COP27 odbędzie się w dniach 6-18 listopada w Egipcie. 

Pod koniec października opublikowano raport, z którego wynika, że w 2021 roku stężenie trzech głównych gazów cieplarnianych: dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu - osiągnęło na całym świecie rekordowe poziomy.

W środowym raporcie WMO poinformowała, że szereg krajów w Europie w 2021 roku osiągnął jednak sukces w redukcji emisji gazów cieplarnianych. W latach 1990-2020 w Unii Europejskiej zdołano ograniczyć emisję o 31 proc. Celem do 2030 r. jest redukcja emisji o 55 proc. 

Czytaj też: Tak wyglądał październik w Europie. "Trudno w to uwierzyć"

Coraz goręcej na świecieAdam Ziemienowicz/PAP/Reuters
Konsekwencje zmian klimatycznych w EuropieMałgorzata Latos, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps

Źródło: Reuters, WMO, tvnmeteo.pl