Słonie afrykańskie z lokalnego ogrodu zoologicznego błyskawicznie zareagowały na trzęsienie ziemi, jakie w poniedziałek nawiedziło Kalifornię. Starsze zwierzęta instynktownie zbiły się w grupę dookoła najmłodszych osobników, wypatrując dalszych zagrożeń. Zachowanie to pokazuje, jak silne więzi łączą słoniowe rodziny.
W poniedziałek rano w Kalifornii doszło do trzęsienia ziemi. Wstrząsy o magnitudzie 5,2 zostały zaobserwowane w całej południowej części stanu. Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) podała, że mogło je odczuć ponad 25 milionów ludzi.
Czytaj dalej: Trzęsienie ziemi w Kalifornii
Trzymały się razem
Trzęsienie poczuli także mieszkańcy ogrodu zoologicznego San Diego Zoo Safari Park. Zainstalowana na wybiegu kamera uchwyciła reakcję słoni afrykańskich na wstrząsy. Na nagraniu widać, jak starsze osobniki zbijają się w ciasną grupę dookoła najmłodszej samicy i pozostają w tej formacji przez jakiś czas, wypatrując zagrożenia.
- Cudownie było zobaczyć, jak łączą się w stado, aby chronić młode, a następnie natychmiast próbują ocenić swoje otoczenie - powiedziała opiekunka ssaków w zoo w San Diego, Mindy Albright. - Słonie mają niesamowity zmysł słuchu i potrafią wyczuwać dźwięk przez stopy, więc mogliśmy obserwować, jak zatrzymały się w kręgu by zebrać jak najwięcej informacji o tym, co działo się dookoła.
Zwierzaki pozostały w kręgu przez cztery minuty. Wstrząsy się nie powtórzyły, więc ssaki uznały jego opuszczenie za bezpieczne, jednak nawet wtedy przez pewien czas trzymały się razem.
Ewolucja więzi społecznych
Stado z San Diego Zoo Safari Park liczy pięć osobników - dwie najstarsze samice mają 35 lat, jedna 18, zaś najmłodsze osobniki, samiec Zuli i samica Mkhaya, po 7 lat. Chociaż Zuli i Mkhaya są w tym samym wieku, samczyk próbował ustawić się poza kręgiem ostrzegawczym by chronić samiczkę.
- Zamiast być w centrum ochronnego kręgu, chciał być na zewnątrz jako jeden z obrońców. Obserwowanie, jak nabiera odpowiedzialności społecznej względem innych członków stada jest naprawdę interesujące - przekazała.
Słonie afrykańskie zazwyczaj dożywają 60-70 lat na wolności, a ich zaawansowane więzi społeczne odgrywają w tym niemałą rolę. Na wolności stada mogą tworzyć takie kręgi ostrzegawcze, aby chronić swoje młode przed drapieżnikami, ludźmi lub innymi walczącymi słoniami.
Źródło: Reuters, LA Times
Źródło zdjęcia głównego: Reuters/San Diego Safari Park