Załoga stacji kosmicznej Tiangong powróciła na Ziemię

Autor:
anw/tam
Źródło:
PAP

Załoga chińskiej stacji kosmicznej Tiangong powróciła w niedzielę rano czasu lokalnego na Ziemię. Jak podały chińskie media, kapsuła z trzema astronautami bezpiecznie wylądowała na północ od kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi.

Po półrocznej misji załoga chińskiej stacji orbitalnej Tiangong powróciła na Ziemię. Lądowanie, od momentu wejścia kapsuły w atmosferę, transmitowała chińska telewizja państwowa. Trzech chińskich astronautów - Fei Junlong, Deng Qingming i Zhang Lu - spędziło na stacji orbitalnej Tiangong ("Niebiański pałac") 186 dni. Przed kilkoma dniami zastąpiła ich nowa załoga, w której jest pierwszy cywilny astronauta, 36-letni Gui Haichao, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie w Pekinie. Dotychczas wszyscy chińscy astronauci, zwani też tajkonautami, byli wojskowymi.

Badania zjawisk kwantowych

Jing Haipeng, Zhu Yangzhu oraz Gui Haichao będą prowadzać na orbicie testy i badania w różnych dziedzinach, między innymi takich jak zjawiska kwantowe. Będą też weryfikować teorię względności i badać pochodzenie życia. Po pięciu miesiącach załogę zastąpi kolejna ekipa astronautów.

Podbój kosmosu przez Chiny

Specjaliści zwracają uwagę na szybki postęp chińskiego programu kosmicznego. Chiny wysłały swego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku. W 2019 roku chiński lądownik osiadł na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca. Dwa lata później pierwszy chiński robot wylądował na Marsie, a pierwszy chiński lot załogowy na Księżyc ma odbyć się w 2029 roku.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW O ŚWIECIE": Chiny mogą wygrać kosmiczny wyścig. "Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów"

Autor:anw/tam

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości