Wyspa Sao Jorge może stać się drugą La Palmą. Naukowcy: seria trzęsień ziemi może być zapowiedzią erupcji wulkanu Urzelina

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Na wyspie Sao Jorge od 11 dni odnotowano aż 20 tysięcy drobnych trzęsień ziemi. Zdaniem naukowców, może być to znak rychłej erupcji wulkanu Urzelina. Jak dodają, podobnie było w przypadku Cumbre Vieja z kanaryjskiej wyspy La Palma, którego wybuch także poprzedziła seria drgań.

Mieszkańcy wyspy Sao Jorge w archipelagu Azory od 11 dni zmagają się z serią drobnych trzęsień ziemi. W tym czasie odnotowano ponad 20 tysięcy drgań o magnitudzie nie większej niż 3,3.

Z każdym dniem naukowcy mają coraz większe przekonanie, że Sao Jorge czeka podobny scenariusz co wyspę La Palma, na której w ubiegłym roku doszło do erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Wybuch także poprzedzony był serią wstrząsów ziemi. Przez 85 dni wulkan wypluwał z siebie lawę, popiół i zniszczył tysiące domów.

Część mieszkańców opuściła wyspę

Na wyspie trwają ewakuacje. Osoby starsze i o ograniczonej sprawności ruchowej zostały już przeniesione z gminy Velas, w której odnotowano większość aktywności sejsmicznej. Wielu innych mieszkańców także opuściło wyspę.

- Siła trzęsień ziemi nieco się zmniejszyła, ale mieszkańcy muszą być czujni, nie można mówić o rozluźnieniu - powiedział Eduardo Farias, szef Urzędu Ochrony Cywilnej Azorów. Jak dodał, wszyscy proszeni są o zachowanie spokoju i nie wpadanie w panikę.

W szkole w Velas odwołano zajęcia. Na wszelki wypadek część pomieszczeń ma zostać przekształcona w ośrodek zdrowia.

Francisco Fonseca, prezes służby zdrowia w Sao Jorge, powiedział, że na wyspę prewencyjnie wysłano pracowników, którzy mają doświadczenie w pracy podczas klęsk żywiołowych.

- Jeśli zajdzie taka potrzeba, a mamy nadzieję, że nie, zespół jest przygotowany do działania na miejscu. Wszyscy pracownicy służby zdrowia z wyspy również znają plan działania, są zmotywowani i gotowi do działania w razie potrzeby - powiedział Fonseca. - Cała ta sytuacja jest wyzwaniem. Jest niepokojąca i nietypowa - dodał.

Nawet 20 milionów metrów sześciennych lawy

Badacze z Instytutu Wulkanologii Wysp Kanaryjskich Involcan, którzy monitorowali także erupcję na La Palmie, stwierdzili, że jeśli dojdzie do erupcji wulkanu Urzelina, na Sao Jorge może wylać się około 20 milionów metrów sześciennych lawy.

Jak dodano, na Sao Jorge wykryto także deformację gleby, spowodowaną najprawdopodobniej przez aktywnością wulkaniczną.

- Może się to skończyć albo niczym... albo erupcją wulkanu - powiedział dyrektor departamentu nadzoru wulkanicznego Involcan Luca D'Auria.

Autor:kw

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości

Intensywne opady śniegu możliwe są we wtorek w kilku województwach. Na Dolnym Śląsku pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 25 centymetrów. Obowiązują alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części kraju niebezpieczeństwo na drogach będzie stwarzać gołoledź, przed czym również ostrzega IMGW.

Spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. Alerty IMGW

Spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. Alerty IMGW

Autor:
anw,ps,as/dd
Źródło:
IMGW

Co najmniej pięć osób zginęło, a prawie 20 zostało rannych w obwodzie odeskim na południu Ukrainy w wyniku śnieżyc i wichur. Wstrzymano ruch na drogach, w tym autostradach. Wiele miejscowości zostało pozbawionych prądu. We wtorek przewidywane są kolejne intensywne opady śniegu i deszczu.

Ofiary śmiertelne śnieżyc i nawałnic na południu Ukrainy

Ofiary śmiertelne śnieżyc i nawałnic na południu Ukrainy

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

W Bieszczadach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Z godziny na godzinę przybywa śniegu, a w niektórych miejscach leży go już 90 centymetrów.

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Pogoda na dziś: wtorek 28.11 będzie śnieżny w części kraju. Termometry wskażą od -4 do 2 stopni Celsjusza. Wiatr chwilami będzie się wzmagał. Odczujemy zimno, a biomet wszędzie zapowiada się niekorzystny.

Pogoda na dziś - wtorek 28.11. Kilkustopniowy mróz, opady w części kraju

Pogoda na dziś - wtorek 28.11. Kilkustopniowy mróz, opady w części kraju

Autor:
/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni upłyną pod znakiem zimowej aury. Temperatura w części kraju będzie utrzymywać się poniżej zera - miejscami w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach -5 stopni Celsjusza. Dosypie śniegu, lokalnie dość sporo.

Mróz nie odpuści, a śniegu dosypie. Pogoda na 5 dni

Mróz nie odpuści, a śniegu dosypie. Pogoda na 5 dni

Autor:
dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ENEX, vesti.bg, Radio Romania, adevarul.ro

Już wkrótce nocami temperatura będzie spadać poniżej -10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie na końcu listopada i w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek w chorwackiej części Dalmacji powitał kierowców opadami śniegu, pierwszymi tej jesieni w tym regionie. Nie był to jednak miły początek tygodnia - kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami.

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Autor:
/dd
Źródło:
ENEX, zagorje-international.hr

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute

Etna wyrzuciła z siebie kolejną malowniczą falę lawy. Sycylijski wulkan rozświetlił w niedzielę niebo nad Katanią. Jak przekazał włoski Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, aktywność wulkaniczna w południowo-wschodnim kraterze wytworzyła również niewielkie ilości popiołu.

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Autor:
as
Źródło:
INGV, tvnmeteo.pl

Nandu, ptak przypominający strusia, uciekł z prywatnej posesji w powiecie świdnickim (województwo dolnośląskie). Chociaż zwierzę nie jest niebezpieczne, jego schwytanie to niezwykle skomplikowany proces - potrafi ono niezwykle szybko biegać. Koordynująca akcję fundacja zaapelowała do mieszkańców o pomoc.

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Autor:
as/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

A23a, największa góra lodowa świata, opuszcza Antarktydę. Lodowy blok, niemal osiem razy większy od Warszawy, po trzech dekadach zaczął dryfować ku wodom Atlantyku. Jego ogrom pokazuje nagranie, które naukowcy wykonali podczas środowej wyprawy.

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Słupy świetlne pojawiły się na małopolskim niebie w czwartkową noc. To efektowne zjawisko możemy zaobserwować szczególnie w mroźne noce, głównie w północnej Europie. Co jest jego przyczyną?

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Autor:
as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, Polscy Łowcy Burz

Amaterasu, wysokoenergetyczna cząsteczka promieniowania kosmicznego, została wykryta przez naukowców. Niosła ona ze sobą miliardy razy więcej energii niż zjonizowane atomy zorzy polarnej. Naukowcy nie mają pojęcia, jakie zjawisko mogło być źródłem cząstki niosącej aż tyle energii, ani gdzie właściwie do niego doszło.

Do Ziemi dotarła wysokoenergetyczna cząstka. "Nie istnieje konwencjonalne wyjaśnienie tego zjawiska"

Do Ziemi dotarła wysokoenergetyczna cząstka. "Nie istnieje konwencjonalne wyjaśnienie tego zjawiska"

Autor:
as/dd
Źródło:
CNN, THEU

Zima wkroczyła do Polski i na razie nigdzie się nie wybiera. Będzie robić się coraz chłodniej i do śniegu i trudnych warunków drogowych trzeba będzie się przyzwyczaić. Szczególnie zimno zapowiada się przełom listopada i grudnia. O najnowszych prognozach pogody pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Znak ostrzegający przed przechodzącymi przez ulicę gęsiami został ustawiony w północno-zachodniej Anglii. Stworzono go dla dobra ptaków - niedawno doszło do poważnego wypadku z ich udziałem. Jak podkreślili mieszkańcy miejscowości, gdzie stanęło nietypowe oznaczenie, obserwacja gęsi dostarcza im sporo radości.

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Autor:
as
Źródło:
PAP, BBC

Podczas leśnych spacerów warto uważnie się rozglądać. Można obecnie natknąć się bowiem na efektownie wyglądające zjawisko. Chodzi o "lodowe włosy".

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

Autor:
ps
Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Na Islandii nadal obowiązuje stan nadzwyczajny w związku z możliwym wybuchem wulkanu na półwyspie Reykjanes na południowo-zachodnim krańcu wyspy, choć ryzyko erupcji maleje ze względu na spadek aktywności sejsmicznej - przekazały w piątek miejscowe służby. Według władz, z powodu uszkodzeń budynków i dróg na skutek wstrząsów mieszkańcy ewakuowanego miasta Grindavik będą mogli wrócić do domów dopiero za kilka miesięcy.

Miną miesiące, zanim będą mogli wrócić do domów

Miną miesiące, zanim będą mogli wrócić do domów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters,, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy tajwańskiego miasta Keelung znaleźli na brzegu mola dla wędkarzy siedem niebieskich smoków. Nie są to - jak sugeruje nazwa - latające, ziejące ogniem stworzenia, ale morskie ślimaki. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu.

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, News.tvbs.com.tw

Rakieta, której fragment uderzył w powierzchnię Księżyca w marcu 2022 roku, została wystrzelona przez Chiny. Najprawdopodobniej znajdował się w niej nieujawniony ładunek - wynika z najnowszych ustaleń amerykańskich naukowców. Uderzenie rakiety w Księżyc spowodowało wówczas powstanie niezwykłego, podwójnego krateru. Chiny konsekwentnie zaprzeczają, że za zderzenie z Księżycem odpowiadała ich rakieta.  

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Autor:
jdw//mm
Źródło:
Live Science, TVN24.pl

Zastępcy szeryfa amerykańskiego hrabstwa Columbia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli jeleniowi zaplątanemu w drut kolczasty. Zwierzę uwięzione było wokół drzewa przez co najmniej dwa dni.

Jeleń zaplątany w drut kolczasty. Akcja ratunkowa w stanie Wisconsin

Jeleń zaplątany w drut kolczasty. Akcja ratunkowa w stanie Wisconsin

Autor:
anw
Źródło:
upi.com

Na rzece Jamuna w północnych Indiach pojawiła się toksyczna, biała piana – wynika z zarejestrowanego we wtorek nagrania. Za jej formowanie odpowiada nagromadzenie ścieków oraz odpadów przemysłowych. Toksyczna piana pokryła rzekę tuż przed obchodami hinduistycznego święta, w trakcie którego wierni zanurzają się w wodach tej rzeki.  

Toksyczna piana pokryła rzekę niczym kra. Ludzie i tak weszli do wody

Toksyczna piana pokryła rzekę niczym kra. Ludzie i tak weszli do wody

Autor:
jdw//mm
Źródło:
Reuters, CNN, Hindustan Times, tvn24.pl