We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.
We wtorek doszło do kolejnej emisji pyłu wulkanicznego z Etny na Sycylii. Chmura popiołów wzniosła się na wysokość ośmiu kilometrów nad stożkiem wulkanu - powiadomili badacze z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Obserwatorium Etny w Katanii.
Po raz kolejny Katania, do której w szczycie sezonu letniego przybywają codziennie tysiące turystów z całego świata, zmaga się z konsekwencjami podwyższonej aktywności najwyższego czynnego wulkanu w Europie. Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem, inni przykrywali głowy gazetami.
Wielkie sprzątanie
W Katanii rozpoczęło się wielkie sprzątanie. Konieczne było uprzątnięcie pyłu, który osiadł na pasach lotniska i samolotach. Burmistrz Enrico Trantino w wydanym rozporządzeniu wprowadził zakaz poruszania się pojazdami dwukołowymi przez dwie doby na wszystkich ulicach. Poza tym ograniczył dozwoloną prędkość samochodów w mieście do 30 kilometrów na godzinę. Zarządził też, że mieszkańcy mają umieścić uprzątnięty z terenu ich posesji i balkonów pył wulkaniczny w pojemnikach lub workach i ustawić je przed domami, skąd zostaną zabrane przez służby komunalne. W trosce o zdrowie publiczne zamiatanie ulic oraz placów i ich gruntowne sprzątanie odbywa się w nocy. Operacja ta będzie kontynuowana do piątku.
Lotnisko ponownie otwarte
W związku ze wzmożoną aktywnością Etny na lotnisku w Katanii zawieszono wszystkie przyloty i odloty - poinformowała we wtorek dyrekcja portu lotniczego. Pył wulkaniczny pokrył pasy startowe. Odwołano wiele połączeń, niektóre loty przekierowano na inne lotniska na wyspie. Port lotniczy został ponownie otwarty we wtorek wieczorem.
To nie pierwsza erupcja w tym miesiącu - do wyrzutu lawy i pyłów doszło także 4 i 15 lipca.
Etna to najwyższy największy w Europie stożek wulkaniczny oraz jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Ma też najdłuższą udokumentowaną historię erupcji spośród wszystkich wulkanów, z zapisami sięgającymi 425 roku przed naszą erą.
Źródło: PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO