Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,8 odnotowano w czwartek wieczorem w rejonie Pól Flegrejskich we Włoszech. Wstrząsy odczuwane były również w Neapolu. Aktywność sejsmiczna w tej części Europy jest szczególnie dokładnie monitorowana - obszar ten leży nad "najniebezpieczniejszym superwulkanem Europy".
Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV) poinformował, że w czwartek około godziny 19.45 doszło do trzęsienia ziemi w regionie Pól Flegrejskich niedaleko Neapolu. Zjawisko miało magnitudę 3,8 i było najsilniejszym wstrząsem, jaki zanotowano na tym obszarze od 10 lat.
"W studiu trwa trzęsienie ziemi"
Jak przekazała włoska agencja prasowa ANSA, wstrząs był odczuwalny w większości Neapolu. Nie spowodował żadnych zniszczeń, ale w niektórych dzielnicach ludzie ze strachu wyszli na ulice. Trzęsienie przerwało także nadawany na żywo lokalny program telewizyjny. "W studiu trwa w tej chwili trzęsienie ziemi (…) jesteśmy dalej na żywo, jesteśmy spokojni" - powiedział dziennikarz prowadzący program.
Chociaż wstrząs był stosunkowo niewielki, obszar ten pozostaje pod stałą obserwacją sejsmologów - Pola Flegrejskie to bowiem kaldera (zagłębienie) superwulkanu o średnicy około 15 kilometrów. Na ich obszarze znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne. Leży tam również liczące 80 tysięcy mieszkańców miasto Pozzuoli. Ostatnią erupcję wulkanu odnotowano w 1538 roku, a od 2012 roku obserwuje się tam wypiętrzanie gruntu.
- Jak dotąd nie ma oznak nagłych zmian w porównaniu z trendem obserwowanym przez ostatnie 10 lat - przekazał w rozmowie z ANSA Giovanni Macedonio z INGV. Przypomniał jednak, że w regionie obowiązuje "żółty alert", wymagający obserwacji tego obszaru 24 godziny na dobę.
Niebezpieczna sytuacja sejsmiczna
Sytuacja sejsmiczna na Polach Flegrejskich była niespokojna w latach 1983-1984, gdy poziom gruntu podnosił się bardzo szybko. W ciągu dwóch lat odnotowano 16 tysięcy trzęsień ziemi o magnitudzie nieprzekraczającej 3. Następnie ziemia zaczęła opadać, a od 2012 znów się podnosi, choć nie tak szybko, jak w latach 80. ubiegłego wieku.
- W ostatnich tygodniach notujemy wypiętrzanie o około 1,5 centymetra miesięcznie, a częstotliwość trzęsień ziemi rośnie - dodał Macedonio. Według niego w nadchodzących miesiącach przeprowadzone zostaną badania mające ustalić, czy proces podnoszenia się poziomu gruntu przyspiesza.
Według części naukowców wybuch Pól Flegrejskich prawie 40 tysięcy lat temu mógł przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków. Struktura znana jest również jako "najniebezpieczniejszy superwulkan Europy". Obecnie na terenie określonym przez włoską Obronę Cywilną jako strefa czerwona, czyli obszar największego ryzyka, mieszka około 500 tysięcy ludzi. Kolejne 800 tysięcy osób mieszka w strefie żółtej.
Źródło: PAP, Wanted in Rome, ANSA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie ilustracyjne