"Wszędzie są meble, telewizory, góry śmieci, wszystko to, co ludzie mieli w domach"

Autor:
as
Źródło:
Kontakt 24, PAP, tvnmteo.pl
Sytuacja powodziowa we włoskim Lugo
Sytuacja powodziowa we włoskim LugoPaweł/ Kontakt 24
wideo 2/6
Paweł/ Kontakt 24Sytuacja powodziowa we włoskim Lugo

Włochy sprzątają po tragicznych powodziach, które w zeszłym tygodniu zdewastowały część regionu Emilia-Romania. W miastach na ulicach zalegają góry śmieci, a zalane ściany zaczyna pokrywać pleśń. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polaka, który od dwóch dekad mieszka we Włoszech i poniósł ogromne straty w powodzi.

W zeszłym tygodniu włoski region Emilia-Romania nawiedziły gigantyczne powodzie. Za sprawą żywiołu śmierć poniosło co najmniej 14 osób, a liczba ewakuowanych sięgała w pewnym momencie ponad 36 tysięcy. Teraz, gdy wody powodziowe powoli opadają, mieszkańcy rozpoczynają żmudny proces sprzątania.

"Jak jeden wielki plac budowy"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację pana Pawła, który od 20 lat mieszka we Włoszech w miejscowości Lugo. Mężczyzna podzielił się z nami materiałami, na których widać zalane ulice i jego własne mieszkanie. Jak przyznał, straty jakie poniósł, są ogromne.

- Zostaliśmy zalani w czwartek o czwartej rano. Moje mieszkanie obejmuje parter i pierwsze piętro i to, co jest na parterze, zostało zniszczone. Na ulicy sytuacja wygląda jak jeden wielki plac budowy. Wszędzie są meble, telewizory, góry śmieci, wszystko to, co ludzie mieli w domach. Mury zaczynają już brzydko pachnieć, bo na wysokości metra wszystko zostało zalane. Najgorzej ze śmieciami, bo maja je dopiero wywieźć 3 czerwca - opowiadał.

BYŁEŚ ŚWIADKIEM CZEGOŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ WYSYŁAJĄC JĄ NA KONTAKT 24

Mężczyzna dodał, że prowadzi własną firmę. - Prowadzę firmę jednoosobową, jestem spawaczem i mam magazyn. Wszystko, co było w magazynie, zostało zniszczone. Poniosłem ogromne straty. Jeśli nie otrzymamy pomocy od państwa, to będę zmuszony zamknąć firmę, bo nie dam rady tego dźwignąć - przyznał.

Po powodziach w miejscowości Sant'Agata sul SanternoANSA

Specjalny dekret

Rząd Włoch w specjalnym dekrecie przyznał ponad 2 miliony euro na pomoc dla zniszczonych przez powódź terenów w regionie Emilia-Romania - poinformowano po wtorkowym posiedzeniu gabinetu Giorgii Meloni. Przybyły do Rzymu przewodniczący władz regionu Emilia-Romania Stefano Bonaccini przedstawił przed rządem szereg postulatów, w tym powołania nadzwyczajnego komisarza do spraw odbudowy.

Autor:as

Źródło: Kontakt 24, PAP, tvnmteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FABRIZIO ZANI