Włochy przygotowują się na nadejście układu wyżowego Cerber znad Afryki. Jego mitologiczne imię zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ antycyklon przyniesie ocieplenie w trzech strefach Włoch: na południu i wyspach, w środkowej Italii i na północy. Meteorolodzy spodziewają się pobicia rekordów temperatury.
Nad niemal całe Włochy nadchodzi fala szczególnie dotkliwych upałów. Kraj znajdzie się w zasięgu antycyklonu afrykańskiego - układu wyżowego, który będzie zaciągać z południa gorące, suche powietrze, powodując wzrost temperatury do 40 stopni Celsjusza i wyżej.
"Trzygłowy" wyż
Wyż otrzymał imię Cerber, na cześć trzygłowego psa z mitologii greckiej. Meteorolodzy zaznaczają, że nazwa ta została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ antycyklon rozprowadzi afrykański żar po trzech różnych strefach Włoch: na południu, w tym na Sardynii i Sycylii, w środkowej części kraju i na północy.
Afrykański antycyklon będzie dawać się we znaki począwszy od piątku, a następnie, jak ostrzegają synoptycy, "rozpali" wszystkie regiony Włoch, zwłaszcza te znajdujące się na południu. Według prognoz na wielu obszarach kraju należy spodziewać się około 40-stopniowych upałów. W weekend temperatury na Sardynii wahać się będą od 40 do 45 st. C.
Nieco chłodniej będzie w Toskanii i w stołecznym regionie Lacjum, gdzie temperatury sięgną 36-37 st. C. Gorąco będzie także na nieco chłodniejszej zwykle północy (34-36 st. C), ale ta część będzie dalej pod wpływem niestabilnych prądów znad Atlantyku, które mogą przynieść gwałtowne burze i gradobicia.
Najgoręcej w połowie tygodnia
Jak przewiduje portal "Il Meteo", najgorętszym dniem może być 12 lipca, kiedy to w niektórych miejscach na Sardynii termometry mogą pokazać nawet 47-48 st. C. Meteorolodzy obawiają się, że w lipcu pobite mogą zostać rekordy temperatury - szczególnie że takie warunki pogodowe i klimatyczne mogą utrzymać się nad regionem co najmniej do połowy lipca. Odpowiedzialny za to będzie układ wyżów nad środkową Europą.
"Cerber będzie potężny" - podkreślili meteorolodzy. Jak dodali, będzie on silniejszy od ubiegłorocznego takiego zjawiska z początku lata, które nazwano Scypion.
Upały dotrą także do Polski, ale nie będą tak dotkliwe. Sprawdź naszą najnowszą prognozę pogody na pięć dni.
Źródło: PAP, Il Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ventusky.com