Papugi żako z Lincolnshire Wildlife Park w Wielkiej Brytanii otrzymały drugą szansę po tym, jak ich wulgarne słownictwo zmusiło pracowników parku do oddzielenia ich od stada. Władze parku mają nadzieję, że towarzystwo innych ptaków zachęci zwierzęta do wydawania z siebie głównie miłych dla ucha dźwięków.
W 2020 roku do parku Lincolnshire Wildlife Park we wschodniej Anglii, który prowadzi także schronisko dla papug, trafiło pięć żako (Psittacus erithacus). Chociaż zwierzaki pochodziły z różnych domów, bardzo szybko znalazły wspólny język - i to niecenzuralny.
Ku uciesze odwiedzających park, ptaki bardzo szybko zaczęły obrzucać się przekleństwami. Wielu osobom nie spodobało się jednak, że inwektywy mogą usłyszeć najmłodsi goście, dlatego władze parku podjęły decyzję o odseparowaniu wulgarnych żako od reszty stada. Teraz nadszedł czas na ich rehabilitację.
Edukacja papug
We wtorek opiekunowie zwierzaków podjęli decyzję o zintegrowaniu pięciu przeklinających żako, które przebywały w ośrodku od 2020 roku, oraz trzech dopiero do niego przywiezionych, z 92 lepiej wychowanymi ptakami. Jak wyjaśnił dyrektor parku Steve Nichols, jeśli nowa strategia zadziała, osiem papug może nauczyć się ogłady od swoich kolegów. Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że grzecznym żako spodobają się przekleństwa
Jak podał Nichols, na razie integracja ptaków udaje się całkiem nieźle. Żako wciąż czasami przeklinają, po czym zaczynają się śmiać, naśladując ludzką reakcję na ich wulgarny język. W parku umieszczono znaki ostrzegające odwiedzających o zachowaniu papug, ale Nichols dodał, że póki co otrzymał ani jednej skargi.
Towarzyskie i inteligentne
Żako to towarzyskie i inteligentne papugi, które na wolności tworzą grupy liczące do 1000 ptaków i komunikują się ze sobą za pomocą różnych nawoływań. Nauka przekleństw przychodzi im łatwo, ponieważ prawie zawsze są one wypowiadane w tym samym tonie i kontekście, bez żadnych słów towarzyszących.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock