Wieczna zmarzlina na Syberii topnieje. Zapadają się domy, rośnie emisja gazów cieplarnianych. Niekorzystne zmiany klimatu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Wieczna zmarzlina topnieje, a naukowcy wiążą to ze zmianami klimatu i wzrostem średniej temperatury na Ziemi. To tykająca ekologiczna bomba, bo topnienie zamarzniętej tundry uwalnia gazy cieplarniane, a to jeszcze bardziej przyspiesza globalne ocieplenie. Wpływa także na codzienne życie mieszkańców tych terenów. Na przykład wiele budynków w miejscowościach na obszarach arktycznych Rosji powstało przy założeniu, że topnienie nigdy nie nastąpi. Teraz domy się zapadają.

Wieczna zmarzlina, z angielskiego zwana także permafrostem, to zjawisko trwałego, niezależnego od pory roku, utrzymywania się gruntu w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody. Obejmuje między innymi większość Alaski i północnej Kanady oraz około dwóch trzecich Syberii, zwłaszcza najbardziej wysunięte na północ i na wschód jej obszary.

Domy się zapadają

Na terenach tych żyje 15 milionów ludzi. Wiele budynków na dalekiej północy i wschodzie Rosji zostało wybudowanych przy założeniu, że wieczna zmarzlina nigdy nie zacznie topnieć. Nawet duże bloki mieszkalne postawiono na palach wbitych pod powierzchnię. Teraz, gdy wraz z odmarzaniem grunt się obniża, domy się zapadają.

- W rosyjskiej Arktyce nie ma ani jednej osady, w której nie można znaleźć zniszczonego lub zdeformowanego budynku - przyznał w rozmowie z Reuterem Alieksiej Maslakow z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego.

Aleksandr Fiodorow z Instytutu Wiecznej Zmarzliny przekazał, że w ośmiu osadach w środkowej części Jakucji 72 procent ankietowanych mieszkańców odpowiedziało, że doświadczyło problemów związanych z osiadaniem fundamentów swoich domów. Badacze zmierzyli, że wraz z topnieniem powierzchnia zapadała się średnio w tempie dwóch-czterech centymetrów rocznie, ale były miejsca, gdzie grunt obniżał się nawet o 12 cm.

Bagna zamiast pasa startowego

Do zamknięcia lotniska we wsi Czurapcza w latach 90. przyczyniło się topnienie wiecznej zmarzliny. W miarę postępowania tego procesu i osiadania gruntu pas startowy zamienił się w pofałdowany bagnisty teren. Zdaniem badaczy obszar ten może stać się kiedyś jeziorem.

Powierzchnia wokół lotniska, w tych miejscach, gdzie stopniały kliny lodowe wewnątrz ziemi - jak zauważa Agencja Reutera - przypomina ogromne arkusze folii bąbelkowej.

Z powodu topnienia wiecznej zmarzliny drogi coraz częściej wymagają napraw, zagrożone są też inne budynki niemieszkalne, jak magazyny i fabryki, czy też elementy infrastruktury, w tym ropociągi.

Wieczna zmarzlina wcale nie "wieczna"

Okazało się, że zmarzlina wcale nie jest "wieczna". Jak podkreślają naukowcy, powodem są zmiany klimatu i wzrost średniej temperatury powietrza na naszym globie, przy czym oblicza się, że Rosja ociepla się 2,8 razy szybciej niż wynosi średnia światowa. Zapadające się budynki i nieczynne lotnisko to niejedyne i być może nawet - w każdym z globalnego punktu widzenia - nie najpoważniejsze negatywne tego skutki. Topnienie tundry uwalnia bowiem gazy cieplarniane, co może zniweczyć wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz ograniczenia ich emisji - podkreśla Agencja Reutera.

Przypomina to błędne koło. - Im bardziej klimat się ociepla, tym więcej gazów cieplarnianych uwalnianych jest z rozmrażającej się wiecznej zmarzliny - zaznaczył Sergiej Zimow. To z kolei - wyjaśnił badacz - sprzyja dalszemu ociepleniu klimatu, a co za tym idzie, jeszcze przyspiesza topnienie wiecznej zmarzliny.

"Wszystkie drzewa i krzewy na naszej planecie ważą mniej niż korzenie traw w samej Jakucji"

- Jednym z głównych problemów związanych z topnieniem wiecznej zmarzliny jest fakt, że znajduje się w niej ogromna ilość węgla organicznego - zauważył Zimow. Do dziś zachowały się tam nawet korzenie tej trawy, którą jadły mamuty. - Jak podkreślił naukowiec, "masa wszystkich korzeni i gnijącej materii organicznej w wiecznej zmarzlinie tylko na terytorium Jakucji jest większa niż cała biomasa lądowa naszej planety". - Wszystkie drzewa i krzewy na naszej planecie ważą mniej niż te korzenie traw w samej Jakucji - sprecyzował.

Zaznaczył, że wieczna zmarzlina topnieje "bardzo, bardzo szybko", ponieważ w połowie składa się z lodu. - Ściany lodu latem mogą cofnąć się o 20 centymetrów w ciągu dnia - dodał. Zimow wyjaśnił, że kiedy wieczna zmarzlina topnieje, mikroby, które się w niej budzą, zaczynają "zjadać" materię organiczną i zamieniają ją albo w dwutlenek węgla, albo w metan, silne gazy cieplarniane.

Badacze już wcześniej ostrzegali, że topniejąca zmarzlina uwalnia duże ilości metanu do atmosfery, który jest szkodliwy dla klimatu planety.

Ministerstwo zapowiada badania

Ministerstwo Zasobów Naturalnych i Środowiska planuje rozmieścić 140 stacji monitorujących topnienie wiecznej zmarzliny. 30-metrowe studnie sprawdzą to, co dzieje się pod ziemią.

- Potrzebujemy monitoringu nie tylko po to, żeby śledzić, co i w jaki sposób topnieje - podkreślił minister Aleksander Kozłow. Dodał, że naukowcy dzięki badaniom będą mogli przewidzieć konsekwencje zanikania wiecznej zmarzliny. 

"Jak można sprzeciwiać się naturze? Musimy się przystosować"

Niestety nie rozwiąże to codziennych życiowych problemów mieszkańców. Dom Igora Daczykowskiego w okolicach zamkniętego lotniska zbudowany został pięć lat temu i od tego czasu się zapada. Budynek, jak większość w tym regionie, stanął na palach. Wznosił się 30 centymetrów nad powierzchnią. Teraz przestrzeń pomiędzy domem a ziemią wynosi metr.

Niektórzy sąsiedzi próbują sprzedawać swoje domy i zaczynać życie od nowa gdzie indziej, ale Daczykowskiego wraz z rodziną postanowili zaryzykować i zostać. Więcej - rozpoczął budowę garażu. - Jak można sprzeciwiać się naturze? Musimy się przystosować - oświadczył.

Szkielety prehistorycznych zwierząt wychodzą na wierzch

Topnienie wiecznej zmarzliny ma jeszcze jeden skutek. Mieszkańcy relacjonują, że szkielety zwierząt zakopanych miliony lat temu teraz wychodzą z ziemi. Bo ta zaczęła się zmieniać. Drastyczny wzrost temperatury na całym globie powoduje topnienie coraz głębszych warstw gleby. A to sprawia, że na zewnątrz wydostają się nie tylko zwierzęta, ale i inne organizmy.

- To kość z nogi mamuta. Niezbyt wielka, taka średniego rozmiaru, ale w dobrym stanie - mówił Nikita Zimow, kierownik Parku Plejstoceńskiego, obmywając znalezioną kość w wodzie.

- Materia organiczna jest dobrze zachowana. Znajduje się w zmarzlinie od milionów lat. Teraz, gdy lód zaczyna topnieć, drobnoustroje zaczynają się budzić - mówił biolog i geograf Sergiej Zimow z Pacyficznego Instytutu Geografii .

Eksperci zaznaczają, że część odkrywanych obecnie drobnoustrojów, pierwotniaków i grzybów była nam dotąd nieznana. Nie wiadomo jeszcze, jakie skutki może spowodować ich wydobycie się spod ziemi.

Autorka/Autor:ps,dd//rzw

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Od kilku dni w Polsce jest chłodno jak na początek lipca. Na horyzoncie widać jednak zmianę. Jak opowiadał na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w weekend sytuacja "zmieni się zasadniczo". Do Polski napłyną fale upalnego powietrza znad Afryki.

Upał wróci do Polski. "Anomalia dodatnia będzie bardzo duża"

Upał wróci do Polski. "Anomalia dodatnia będzie bardzo duża"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 04.07. W nocy aura nad Polską będzie przeważnie pogodna, choć znad zachodu nad kraj nadciągać zaczną chmury. Dzień okaże się natomiast pochmurny i deszczowy, a miejscami zagrzmi. Termometry pokażą do 24 stopni.

Pogoda na jutro - czwartek 04.07. Po pogodnej nocy może przyjść deszczowy dzień

Pogoda na jutro - czwartek 04.07. Po pogodnej nocy może przyjść deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Open'er Festival 2024 ruszył. Na lotnisku Gdynia-Kosakowo przez cztery dni będzie można posłuchać największych gwiazd światowej muzyki. Jaka będzie pogoda w Gdyni? Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy. 

Zaczął się Open'er Festival 2024. Sprawdź, jaka pogoda będzie w Gdyni

Zaczął się Open'er Festival 2024. Sprawdź, jaka pogoda będzie w Gdyni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. W weekend w części Polski zapanują upały.

W weekend ponad 30 stopni. A co potem?

W weekend ponad 30 stopni. A co potem?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Płomienie szaleją w Kalifornii. We wtorek na północ od Sacramento wybuchł groźny pożar, który w niecałe 24 godziny ogarnął ponad 1200 hektarów. Konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi. Strażacy apelują o ostrożność - na 4 lipca przypada amerykański Dzień Niepodległości, któremu towarzyszą pokazy fajerwerków.

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Źródło:
Cal Fire, LA Times, Reuters

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Przez Atlantyk w kierunku Jamajki zmierza Beryl, huragan czwartej kategorii. Wcześniej siał spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Nie żyje co najmniej siedem osób. Zniszczone są domy, brakuje prądu, a służby mają duże trudności z niesieniem pomocy poszkodowanym.

Beryl sunie po Atlantyku. Na trasie niszczycielskiego huraganu jest Jamajka

Beryl sunie po Atlantyku. Na trasie niszczycielskiego huraganu jest Jamajka

Źródło:
PAP, AP, CNN, Reuters

Niebezpieczna pogoda może wrócić w kolejnych dniach. IMGW wydał prognozę zagrożeń, z której wynika, że powrócą burze i upały. Sprawdź, gdzie trudne warunki pogodowe mogą dać się we znaki.

Powrót groźnej pogody na horyzoncie. Tu mogą pojawić się ostrzeżenia

Powrót groźnej pogody na horyzoncie. Tu mogą pojawić się ostrzeżenia

Źródło:
IMGW

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP

Władze Parku Narodowego Yellowstone po niemal miesiącu od narodzin potwierdziły pojawienie się ekstremalnie rzadkiego białego bizona. Przekazały jednak, że od dnia narodzin nikt więcej go nie widział i jak dotąd nie udało się zlokalizować tego niezwykłego zwierzęcia.

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Miał być spełnieniem dawnej przepowiedni. Biały bizon narodził się i znikł

Źródło:
Guardian, New York Times, tvn24.pl

Podczas testów rakiety kosmicznej Tianlong-3 doszło do jej przypadkowego wystrzelenia, poinformował producent, chińska firma Space Pioneer. Rakieta wzniosła się na kilkaset metrów, po czym spadła i roztrzaskała się, tworząc ogromną kulę ognia i dymu i wywołując pożar. Tianlong-3 to całkiem nowa rakieta tego producenta, która w ten sposób "zaliczyła" swój pierwszy start w historii.

Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Przypadkowo wystrzelili rakietę kosmiczną podczas testów, tłumaczą się "awarią strukturalną"

Źródło:
Reuters, CNN

Grecja zmaga się z pożarami. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura i silny wiatr. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ciężko ranne.

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Ogień trawi Grecję. Nie żyje jedna osoba, dwie są ciężko ranne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, skai.gr, Kontakt 24

Niedziela minęła w Polsce pod znakiem nawałnic. Podmuchy wiatru niszczyły budynki i powalały drzewa. W Wielkopolsce uszkodzona przez burzę ściana stodoły przewróciła się na kobietę, zaś na Górnym Śląsku wichura powaliła słupy wysokiego napięcia. Łącznie strażacy interweniowali ponad 2100 razy.

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Niedzielne nawałnice spowodowały poważne szkody na cmentarzu w Rudzie w powiecie wieluńskim (woj. łódzkie) - połamane drzewa potrzaskały wiele nagrobków. We wsi Strugi silny wiatr zerwał cały dach z budynku mieszkalnego. Problemy mieli także strażacy z miejscowości Staw, gdzie po uderzeniu pioruna zapaliła się remiza.

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Połamane drzewa zniszczyły nagrobki, piorun trafił w remizę

Źródło:
KP PSP Wieluń, TVN24

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Aktywiści z organizacji International Fund for Animal Welfare uratowali w sobotę w amerykańskim stanie Massachusetts 125 delfinów białobokich przed śmiercią na mieliźnie - podała stacja Associated Press.

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Uratowano ponad sto delfinów przed śmiercią na mieliźnie

Źródło:
Associated Press, PAP

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph