Wieczna zmarzlina topnieje. Do atmosfery trafia ogromna ilość metanu

[object Object]
Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomyWorld Meteorological Organisation
wideo 2/22

W wyniku ekstremalnych upałów zaczęły uwalniać się do atmosfery duże ilości szkodliwego dla klimatu metanu. Jego źródłem jest topniejąca wieczna zmarzlina. Naukowcy ostrzegają przed możliwymi dramatycznymi następstwami dla już przegrzanego klimatu Ziemi.

Naukowcy zbadali stężenie metanu w powietrzu i przyjrzeli się charakterowi gleby na terenie objętym badaniem. Odkryli, że dwa obszary z wapieniem uwolniły szczególnie dużą ilość gazu. O wynikach badania, które przeprowadził Nikolaus Froitzheim z Bonn, poinformował austriacki dziennik "Die Presse". Zostało ono szerzej opisane w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

"Prawie dwie trzecie powierzchni lądowej w Rosji to teren wiecznej zmarzliny. Są tam wciąż duże ilości szczątków roślin i zwierząt, które nie zostały jeszcze rozłożone przez drobnoustroje. Stają się one aktywne tylko wtedy, gdy temperatura wzrasta, a gleba mięknie. Podczas tego procesu rozkładu może uwalniać się metan" - opisuje "Die Presse".

Wzrost stężenia metanu

Wcześniej badano już te zjawiska, ale tym razem naukowcy chcieli sprawdzić, czy gaz może przedostawać się do atmosfery również w inny sposób. Na północy Syberii latem 2020 roku stwierdzono wzrost stężenia metanu o około pięć procent, które utrzymuje się od miesięcy.

- Pokrywy glebowe na obserwowanych obszarach są bardzo cienkie lub całkowicie nieobecne, co sprawia, że rozkład materii organicznej w glebie jako źródło metanu jest mało prawdopodobny - tłumaczył Froitzheim i sądzi, że to systemy szczelin i jaskiń wapiennych, które wcześniej były wypełnione lodem, stają się coraz bardziej przepuszczalne w wyniku ocieplenia. - W rezultacie gaz ziemny, który składa się głównie z metanu, przedostał się na powierzchnię ziemi ze złóż zlokalizowanych w wiecznej zmarzlinie i poniżej wiecznej zmarzliny - dodał.

Naukowcy chcą teraz udowodnić tę tezę za pomocą pomiarów i obliczeń na miejscu. - Ilości gazu ziemnego, które znajdują się pod ziemią na północnej Syberii, są ogromne. Jeśli jego część dostanie się do atmosfery przez topniejącą wieczną zmarzlinę, może to mieć dramatyczny wpływ na i tak już przegrzany klimat Ziemi - podkreśla naukowiec.

Uwalnianie dużych ilości metanu na obszarach wiecznej zmarzliny znacznie pogorszyłoby sytuację klimatyczną. Niektóre części Rosji zmagają się podczas tegorocznego lata z upałami i pożarami lasów.

Autor: anw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości