W większości dużych miast prowincji Pendżab w Pakistanie wprowadzono kilkudniowy zakaz wstępu do parków, placów zabaw, ogrodów zoologicznych i zabytków. Powodem jest pogarszająca się z każdym dniem jakość powietrza. W niektórych miejscach poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przewyższa dopuszczalne normy.
Od tygodnia mieszkańcy stumilionowej prowincji Pendżab w Pakistanie borykają się ze smogiem, który co roku pojawia się w tym regionie w okresie jesienno-zimowym. Zimne powietrze zatrzymuje wiele zanieczyszczeń pochodzących między innymi ze spalania odpadów rolnych i spalin emitowanych przez samochody. Do Pakistanu dociera również smog z Indii, gdzie poziom zanieczyszczeń również jest wysoki.
Pogarszająca się z dnia na dzień sytuacja zmusiła lokalne władze do podjęcia radykalnych kroków w celu ochrony zdrowia mieszkańców. W piątek zdecydowano o czasowym zamknięciu parków, ogrodów zoologicznych, placów zabaw, zabytków historycznych i przestrzeni rekreacyjnych. Zakaz wstępu będzie obowiązywał do 17 listopada, ale przedstawiciele władz nie wykluczają rozszerzenia obostrzeń.
Normy jakości przekroczone kilkadziesiąt razy
Obecnie jakość powietrza w miastach prowincji Pendżab należy do jednych z najgorszych na świecie. W zamieszkiwanym przez 14 milionów osób Lahaurze poziom zanieczyszczeń przekracza 1000 i jest wielokrotnie wyższy od normy wyznaczonej przez szwajcarską firmę IQAir. Przyjmuje się, że powyżej 180 jednostek jakość powietrza jest zła, a powyżej 300 - niebezpieczna.
Kilka dni temu w Pendżabie z powodu smogu zamknięto już szkoły w najważniejszych miastach, a w stolicy prowincji, Lahaurze, zakazano jeżdżenia tuk-tukami (pojazdy pełniące role taksówki) czy korzystania z grilla.
- Uważnie monitorujemy sytuację. Dopuszczamy możliwość zamknięcia uniwersytetów w poniedziałek w celu zmniejszenia emisji produkowanych przez samochody - powiedział Jahangir Anwar, Sekretarz Departamentu Ochrony Środowiska w Pendżabie.
Fatalna sytuacja w Indiach
Ekstremalny smog dotyka również północne regiony Indii. W prowincji Delhi, gdzie znajduje się stolica kraju, jakość powietrza również wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy.
Sytuację w ostatnich dniach pogorszyły obchody narodowego święta Diwali, gdzie używano fajerwerków. Z powodu smogu indyjscy lekarze odnotowują również wzrost liczby pacjentów zgłaszających problemy z układem oddechowym. W Nowym Delhi rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu złagodzenia skażenia.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters