Na całym świecie jest ponad 250 miejsc, w których znajdują się tajemnicze kręgi na ziemi - wynika z badania hiszpańskich naukowców, opublikowanego we wtorek. Tym razem posłużono się sztuczną inteligencją. Wyniki wskazują, że tajemnicze kręgi "są zdecydowanie bardziej powszechne, niż wydawało się do tej pory".
W badaniu, którego wyniki 26 września zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "PNAS", naukowcy z hiszpańskiego Universidad de Alicante posłużyli się sztuczną inteligencją. Z jej pomocą zidentyfikowali obraz satelitarny dokładnie 263 miejsc na całym świecie, w których AI wykryła kręgi na ziemi podobne do tych znanych już wcześniej.
Jak przekazali badacze, takie wzory odnaleziono na terenie Sahelu, Sahary Zachodniej, południowo-wschodniej oraz Azji, centralnej Australii, Madagaskaru oraz Półwyspu Somalijskiego. W opisie badania Hiszpanie podkreślili, że ich ustalenia wskazują, iż tajemnicze kręgi "są zdecydowanie bardziej powszechne, niż wydawało się do tej pory".
Dlaczego powstają tajemnicze kręgi na ziemi? Łączy je jedno
- Analiza wpływu tych wzorów na funkcjonowanie ekosystemów i odkrycie czynników środowiskowych determinujących ich rozmieszczenie są niezbędne, aby lepiej poznać przyczyny ich powstawania i ekologiczne znaczenie - powiedział cytowany w opisie badania dr Emilio Guirado, jeden z jego autorów.
Kiedy spoglądamy na listę miejsc, w których wykryto tajemnicze kręgi, łączy je jedno: powstają one wyłącznie w miejscach o ciepłym klimacie. To nie przypadek. Naukowcy z Alicante podkreślili, że obecność tych wzorów związana jest z dwiema konkretnymi cechami gleby, takimi jak niska zawartość azotu, oraz cechami klimatu, takimi jak średnia roczna suma opadów poniżej 200 mm.
- W badaniu tym wzięto pod uwagę wiele zmiennych, które dotychczas nie były uwzględniane, takich jak zdolność odbijania promieni słonecznych przez daną powierzchnię lub stan warstw wodonośnych - podkreślił kolejny badacz z zespołu z Alicante dr Jaime Martínez-Valderrama. - To ostatnie jest szczególnie ważnym czynnikiem, ponieważ masowe wykorzystanie wód gruntowych na suchych obszarach na całym świecie, w tym na pustyniach, może zakłócić te formacje - dodał naukowiec.
Tajemnicze kręgi w Namibii
Eksperci od dziesięcioleci zastanawiają się nad powodami powstawania tajemniczych kręgów na ziemi. W zeszłym roku niemieccy badacze poinformowali, że są zdania, iż udało im się rozwikłać zagadkę takich wzorów, zlokalizowanych w Namibii. Wcześniej funkcjonowały dwie teorie. Według jednej z nich kręgi miały być efektem działalności termitów. Zgodnie z drugą - "odpowiedzialne" za ich powstawanie miały być rośliny. Niemieccy naukowcy obalili jedną z tych teorii, potwierdzając jednocześnie sensowność drugiej.
Źródło: "PNAS", "Independent", tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock