Rakieta SpaceX wystartowała z Florydy w misję Axiom 1. Czteroosobowa "prywatna" załoga astronautów w drodze na ISS

Źródło:
Reuters, PAP, livescience.com, tvnmeteo.pl

Rakieta SpaceX wystartowała w piątek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z pierwszym całkowicie prywatnym zespołem astronautów. Lot ten został uznany przez przedstawicieli branży i agencję NASA za kamień milowy w komercjalizacji lotów kosmicznych. W skład załogi wchodzą trzej biznesmeni, a czwartym - szefem misji Axiom 1 (Ax-1) - jest były astronauta NASA Michael Lopez-Alegria. Przed lotem powiedział, że na pokładzie ISS, gdzie przebywa między innymi trzech rosyjskich kosmonautów, zamierza unikać rozmów o polityce i wojnie w Ukrainie.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę współpraca między Rosjanami i Amerykanami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest problematyczna. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, ale swoją podjęła Europejska Agencja Kosmiczna, która nie chce lotu na Marsa razem z Rosją. Trudne relacje w kosmosie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę >>>

Wojna w Ukrainie i trudne relacje w kosmosie
Wojna w Ukrainie i trudne relacje w kosmosieTVN24

"To była niezła jazda"

Rozpoczęta w piątek misja, będąca owocem współpracy pomiędzy Axiom, SpaceX i NASA, odbywa się jednak zgodnie z planem. Czteroosobowa załoga wystartowała o 11.17 czasu lokalnego (17.17 w Polsce) z Centrum Kosmicznego NASA na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Na nagraniu i zdjęciach ze startu widać rakietę nośną SpaceX, wysokości 25-piętrowego budynku - składającą się z dwustopniowej rakiety Falcon 9, na której umieszczono kapsułę Crew Dragon - wzlatującą w błękitne niebo nad atlantyckim wybrzeżem Florydy.

Około dziewięć minut po starcie górny stopień rakiety wyniósł kapsułę załogową na wstępną orbitę. Tymczasem dolny stopień rakiety wielokrotnego użytku, po odłączeniu się od reszty statku kosmicznego, wrócił na Ziemię i szczęśliwie wylądował na platformie na statku bezzałogowym na Atlantyku.

Komentatorka Kate Tice opisała start jako "absolutnie perfekcyjny". Jeden z członków załogi powiedział przez radio kontrolerom lotu: - To była niezła jazda.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, załoga pod kierownictwem emerytowanego astronauty NASA Michaela Lopeza-Alegrii dotrze na stację kosmiczną w sobotę, po ponad 20-godzinnym locie, a autonomicznie sterowana kapsuła Dragon zadokuje do ISS, 400 km nad Ziemią.

Ważny krok w rozwoju komercyjnych przedsięwzięć kosmicznych

SpaceX, firma założona w 2002 roku przez miliardera Elona Muska, sprawuje nadzór nad przebiegiem misji ze swojej siedziby w pobliżu Los Angeles. NASA, poza zapewnieniem miejsca startu, przejmie odpowiedzialność za astronautów, gdy ci znajdą się na stacji kosmicznej i rozpoczną ośmiodniowe badania naukowe i biomedyczne podczas pobytu na orbicie.

Misja została uznana przez ekspertów za ważny krok w rozwoju komercyjnych przedsięwzięć kosmicznych. Piątkowy start jest szóstym lotem SpaceX w kosmos w ciągu ostatnich dwóch lat, po czterech misjach astronautów NASA na ISS i wrześniowym starcie Inspiration 4, który po raz pierwszy wysłał na orbitę cywilną załogę. Lot ten nie zakończył się jednak dokowaniem do ISS.

Choć stacja kosmiczna gościła już na swym pokładzie cywilnych gości, Ax-1 będzie pierwszą całkowicie komercyjną misją astronautów, którzy będą korzystać z ISS jako orbitalnego laboratorium badawczego.

Czteroosobowy zespół Axiom będzie dzielił pomieszczenia z siedmioma członkami obecnej załogi ISS, składającej się z trzech Amerykanów, Niemca i trzech Rosjan.

Załoga

63-letni Lopez-Alegria, urodzony w Hiszpanii dowódca misji Axiom, jest także wiceprezesem firmy ds. rozwoju biznesu. Jego zastępcą jest Larry Connor, przedsiębiorca działający na rynku nieruchomości i technologii, a jednocześnie lotnik akrobacyjny z Ohio, wyznaczony na pilota misji. Connor ma około 70 lat, firma nie podała jego dokładnego wieku.

Zespół Ax-1 uzupełniają inwestor filantrop i były izraelski pilot myśliwski Eytan Stibbe (64 lata) oraz kanadyjski biznesmen i filantrop Mark Pathy (52 lata). Stibbe jest drugim Izraelczykiem w kosmosie po Ilanie Ramonie, który zginął wraz z sześcioma członkami załogi NASA w katastrofie promu kosmicznego Columbia w 2003 roku.

Każdy z członków załogi przeszedł gruntowne szkolenie astronautyczne w NASA i SpaceX.

Cywilni astronauci zapłacili za udział w misji po 55 mln dolarów. Będą mieć dostęp do wszystkich części ISS, poza pomieszczeniem rosyjskich kosmonautów, choć mogą tam wejść, uzyskawszy ich zgodę.

Lopez-Alegria powiedział, że na pokładzie ISS zamierza unikać rozmów o polityce i wojnie w Ukrainie.

Co po ISS

NASA nie planuje inwestować w nową stację kosmiczną po wycofaniu ISS z eksploatacji, co ma nastąpić około 2030 roku. Jednak amerykańska agencja wybrała firmę Axiom w 2020 roku do zaprojektowania i stworzenia nowego komercyjnego skrzydła dla orbitalnego laboratorium. Plany przewidują, że moduły Axiom zostaną ostatecznie odłączone od reszty stacji, gdy będzie ona gotowa do wycofania z eksploatacji. Oczekuje się, że inni prywatni operatorzy umieszczą na orbicie swoje własne stacje po wycofaniu ISS z użytku.

Niewykluczone jednak, że Rosja może chcieć zakończyć współpracę z Międzynarodową Stacją Kosmiczną znacznie wcześniej niż w 2030 roku, stosując to jako szantaż w związku z sankcjami nałożonymi na ten kraj po inwazji na Ukrainę. Takie sugestie płynęły w mediach społecznościowych ze strony szefa rosyjskiej agencji kosmicznej - Roskosmosu - Dmitrija Rogozina. Jest on uważany za blisko związanego z prezydentem Władimirem Putinem.

Autorka/Autor:rzw

Źródło: Reuters, PAP, livescience.com, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 17.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami i ulewnym deszczem mogącym spowodować podtopienia. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w nocy.

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie jest także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

IMGW ostrzega przed upałem. We wschodniej Polsce kolejny dzień z rzędu prognozowane jest męczące gorąco. O poranku i po południu lokalnie może również zagrzmieć.

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Grad, ulewy i skwar. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Ulewy nawiedziły największe miasto Kanady. We wtorek w Toronto doszło do zalania wielu ulic, podtopienia budynków i wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Meteorolodzy alarmują, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Źródło:
PAP, CBC

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch regionach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl