Niedźwiedź zaatakował w supermarkecie, złapano go po dwóch dniach

Źródło:
The Guardian, ENEX, Kyodo News, CNN
Niedźwiedź uchwycony przez kamerę monitoringu
Niedźwiedź uchwycony przez kamerę monitoringu Cable News Network Inc. All rights reserved 2024
wideo 2/2
Niedźwiedź uchwycony przez kamerę monitoringu Cable News Network Inc. All rights reserved 2024

Kilkadziesiąt godzin trwało wytropienie niedźwiedzia czarnego, który w sobotę wdarł się do supermarketu w japońskiej prefekturze Akita i zaatakował pracownika. W poniedziałek poinformowano o złapaniu i eliminacji zwierzęcia, które przed śmiercią zostało uśpione.

Akcja poszukiwawcza trwała od soboty, kiedy niedźwiedź czarny wdarł się do supermarketu w prefekturze Akita w mieście o tej samej nazwie na północy Japonii. W momencie zdarzenia w budynku znajdowało się około 20 pracowników, którzy szykowali się do otwarcia sklepu.

Lokalne media opisują, że zwierzę najpierw zaatakowało 47-letniego pracownika, który doznał niezagrażających życiu obrażeń twarzy i innych części ciała. Później mierzący około metra ssak zaszył się w supermarkecie, zahaczając między innymi o dział mięsny, gdzie urządził sobie ucztę.

Kilkadziesiąt godzin poszukiwań

Jak poinformowała agencja informacyjna Kyodo, na miejsce zdarzenia wezwano oddział myśliwych. Służby starały się wywabić zwierzę z budynku za pomocą pułapek zawierających jabłka, miód oraz chleb. W poniedziałek nad ranem ssak został złapany koło strefy magazynowej. Wcześniej próbowano go namierzyć przy pomocy drona.

Myśliwi otrzymali polecenie zabicia niedźwiedzia, który przed śmiercią miał zostać uśpiony.

Zmiany klimatu i dewastacja środowiska

To kolejna sytuacja w ostatnim czasie, gdy w północnej Japonii dochodzi do bliskiego spotkania niedźwiedzia z człowiekiem. Pokryte bujną roślinnością pasma górskie do niedawna stwarzały tam idealne warunki do rozwoju tych zwierząt. Jednak - jak twierdzą eksperci - zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska pozbawiły je dostępu do naturalnego źródła pożywienia. W konsekwencji niedźwiedzie coraz częściej zapuszczają się w obszary zurbanizowane w poszukiwaniu pokarmu.

Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie czujności szczególnie teraz, gdy drapieżniki zapadają w sen zimowy. Istnieją bowiem obawy, że z powodu niedoboru żywności głodne zwierzęta mogą żerować w różnych miejscach.

Rosnąca liczba przypadków spotkań niedźwiedzi i ludzi

W okresie od marca 2023 roku do marca 2024 roku w 19 z 47 prefektur Japonii w atakach niedźwiedzi ucierpiało 219 osób, w tym sześć straciło życie. To najwyższy wskaźnik poszkodowanych od momentu, kiedy prowadzi się statystyki.

W Japonii znacząco zwiększyła się również populacja niedźwiedzi czarnych, która od 2015 roku wzrosła z 15 tysięcy do 44 tysięcy.

Autorka/Autor:fw/dd

Źródło: The Guardian, ENEX, Kyodo News, CNN

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Pozostałe wiadomości

Po krótkim okresie słonecznej pogody w Polsce znowu zapanuje pochmurna, niżowa pogoda. Kolejne dni przyniosą nam opady deszczu, mokrego śniegu i silne podmuchy wiatru. Szczególnie niekorzystne warunki atmosferyczne prognozowane są w drugiej części tygodnia.

Już wkrótce pogoda znacznie się pogorszy. Spadnie śnieg, powieje silny wiatr

Już wkrótce pogoda znacznie się pogorszy. Spadnie śnieg, powieje silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wieczorem oraz najbliższej nocy warunki na drogach w niektórych regionach Polski staną się trudne - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Głównym zagrożeniem będą gęste mgły, ograniczające widzialność do 200 metrów. Alarmy pierwszego stopnia zostały wydane dla pięciu województw.

"Będą szybko tworzyć się po zachodzie słońca". Są ostrzeżenia IMGW

"Będą szybko tworzyć się po zachodzie słońca". Są ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do trzech wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Bora w Grecji. Na wyspach Rodos i Limnos wprowadzono stan nadzwyczajny po powodziach i osuwiskach, do jakich doszło w weekend. Trwa liczenie strat i sprzątanie skutków żywiołu.

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

"Modliliśmy się, żeby przestało padać". Kolejna ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, eKathimerini, greekreporter.com

Do Polski wkrótce zacznie płynąć arktyczne powietrze, nadchodzące ochłodzenie poprzedzi jednak dość ciepły początek miesiąca. Co czeka nas w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Pogoda na 16 dni: zrobi się dużo zimniej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby nie żyją, a ponad 30 trafiło do szpitala po zjedzeniu potrawy z mięsa żółwia morskiego na Filipinach - poinformowała w poniedziałek stacja BBC. Choć polowanie na te zwierzęta jest nielegalne, to w niektórych społecznościach ich mięso i jaja nadal stanowią tradycyjny przysmak.

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Zjedli mięso żółwia, nie żyją

Źródło:
BBC, ABS-CBN

Rzadkie w naszym kraju zjawisko zaobserwowała w poniedziałek o poranku Reporterka24. W Dębicy (województwo podkarpackie) pojawiły się dobrze widoczne słupy świetlne.

Świetlne słupy wyrosły między domami

Świetlne słupy wyrosły między domami

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Indiach i na Sri Lance trwa szacowanie szkód po przejściu cyklonu tropikalnego Fengal. Jak podały lokalne władze, liczba ofiar śmiertelnych żywiołu wzrosła do 20. W stanie Tamilnadu ratownicy próbowali dostać się do siedmioosobowej rodziny od niedzieli uwięzionej pod lawiną błotną.

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Domy pod wodą i zwałami błota. Trwa walka z czasem

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AFP, NDTV

Ignis to oficjalna nazwa pierwszej polskiej misji technologicznej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z udziałem astronauty Sławosza Uznańskiego. W poniedziałek w Warszawie zaprezentowano również oficjalny emblemat misji.

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

"Ogień". Pierwsza taka polska misja

Źródło:
PAP, POLSA

Do osób przebywających w powiecie kłodzkim (Dolnośląskie) w poniedziałek rano został wysłany alert RCB. Służby ostrzegają tam przed dużym stężeniem smogu.

Alert RCB. Tu dziś lepiej nie wychodzić z domu

Alert RCB. Tu dziś lepiej nie wychodzić z domu

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Pogoda na dziś. Poniedziałek 2.12 przyniesie dużo słońca. Tylko lokalnie słabo popada deszcz. Termometry pokażą nawet 8 stopni Celsjusza. Biomet będzie zróżnicowany.

Pogoda na dziś - poniedziałek 2.12. Słoneczne niebo, na termometrach nawet 8 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek 2.12. Słoneczne niebo, na termometrach nawet 8 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura powoduje osłabienie układu odpornościowego u ssaków - twierdzą naukowcy. Badania przeprowadzone na kapucynkach między innymi na Uniwersytecie w Michigan dostarczają kolejnych dowodów na to, że globalne ocieplenie stało się poważnym zagrożeniem dla dzikich zwierząt.

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

"Nie mogę uwierzyć, że zaobserwowaliśmy to u kapucynek"

Źródło:
Cosmos Magazine, Science

Część Stanów Zjednoczonych pozostaje sparaliżowana przez intensywne opady śniegu. W niedzielę rano alerty przed zimową aurą obejmowały tereny zamieszkane przez ponad dwa miliony ludzi. Śnieg uwięził w domach mieszkańców kilku hrabstw, a drogi były nieprzejezdne.

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Zasypało drogi i miasta. "Staram się nie myśleć, że nie mogę wyjść z domu"

Źródło:
NY Times, Reuters, USA Today, tvnmeteo.pl

Tego poranka 40-letnia kobieta z australijskiego stanu Wiktoria długo nie zapomni. Gdy prowadziła samochód na autostradzie, nagle na jej nogę wpełzł jadowity wąż.

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Jechała autostradą, gdy "poczuła coś na stopie"

Źródło:
ABC, The Guardian

Gdy pogoda jest monotonna, tak jak przez wiele ostatnich dni, więcej ciekawych rzeczy dzieje się tam, gdzie nasz wzrok nie sięga. Tak było w sobotę rano, kiedy nad częścią Polski pojawiła się długa linia w warstwach chmur. Widać ją na zdjęciu satelitarnym.

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

Źródło:
TVN24

Tysiące osób protestowały w sobotę w centrum Walencji domagając się rezygnacji regionalnych władz. Uczestnicy demonstracji uważają, że nie poradziły one sobie z powodzią, w której przed miesiącem zginęło ponad 220 osób. Według hiszpańskich mediów sytuacja w miejscowościach dotkniętych kataklizmem wciąż jest krytyczna.

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

"Nie poradzili sobie. Powinni odejść"

Źródło:
PAP, Reuters

Komunikacja z sondą Voyager 1 została przywrócona. Jak wyjaśnili inżynierowie misji, pojazd wznowił już przesyłanie danych z instrumentów naukowych. Obecnie NASA pracuje nad pełnym restartem systemu, co jest niełatwym zadaniem - aby polecenie dotarło do sondy, muszą upłynąć 23 godziny.

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Przeprowadzają restart sprzętu z odległości 24 miliardów kilometrów

Źródło:
NASA, space.com, tvnmeteo.pl

Zaczął się grudzień, a razem z nim zima meteorologiczna. To oznacza, że kolejne rodzaje tej pory roku zbliżają się nieuchronnie. Kalendarzową i astronomiczną powitamy trzy tygodnie później.

Jedna z zim już się zaczęła

Jedna z zim już się zaczęła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szacuje się, że co trzeci zakażony wirusem HIV w Polsce o tym nie wie, bo nigdy nie wykonał testu, a ponad połowa pacjentów z zakażeniem trafia do opieki medycznej, kiedy pojawiają się już wywołane przez wirus choroby - mówi Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

"Co trzeci zakażony o tym nie wie"

"Co trzeci zakażony o tym nie wie"

Źródło:
PAP

Ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS) zaapelowali w piątek o rozwagę do "morsów", którzy w samej bieliźnie chcą uczestniczyć w próbie pobicia rekordu świata w grupowym wejściu na Śnieżkę. Zdaniem czeskich ratowników może dojść do wypadków.

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

Źródło:
PAP

W Tatrach ponownie obowiązuje zagrożenie lawinowe. Od piątku na szczytach intensywnie padał śnieg, a dodatkowo silny wiatr utworzył niebezpieczne depozyty śniegu. Ratownicy górscy apelują do turystów o ostrożność.

Wróciło zagrożenie lawinowe

Wróciło zagrożenie lawinowe

Źródło:
PAP

Prawie tysiąc dzikich zwierząt przemyconych z Madagaskaru do Tajlandii trafi z powrotem w swoje rodzinne strony. Wśród nich znajdują się przedstawiciele zagrożonych gatunków. Jak wyjaśniły władze Tajlandii, zwierzaki zostały zabezpieczone podczas największej w historii operacji przeciwko przemytowi fauny.

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Źródło:
CNN, AFP

Od niedzieli na okres zimy będą zamknięte w Tatrach trzy szlaki turystyczne, między innymi przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Powodem jest ochrona przyrody.

Zamknięte trzy szlaki w Tatrach

Zamknięte trzy szlaki w Tatrach

Źródło:
PAP

Orki żerujące w Zatoce Kalifornijskiej opracowały nową strategię polowania. Zwierzęta te atakują rekiny wielorybie (Rhincodon typus), największe ryby świata. Naukowcy z Meksyku i Stanów Zjednoczonych udokumentowali nowe zachowanie morskich ssaków.

Tak giną największe ryby świata. Nowa strategia zabijania

Tak giną największe ryby świata. Nowa strategia zabijania

Źródło:
phys.org

Sezon huraganowy na Atlantyku dobiega końca. W tym roku Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Zatokę Meksykańską i Karaiby nawiedziło 18 nazwanych burz, spośród których 11 przekształciło się w huragany. Chociaż liczba zjawisk daleka była od rekordu, ten sezon był jednym z najbardziej niszczycielskich w historii.

Pierwszy tak śmiercionośny sezon od dwóch dekad

Pierwszy tak śmiercionośny sezon od dwóch dekad

Źródło:
NOAA, NPR, NY Post, tvnmeteo.pl

Pewien 40-letni mężczyzna zgłosił się do kliniki alergologicznej w Teksasie z silną, piekącą wysypką na dłoniach. Na jego skórze pojawiły się też pęcherze. Niepokojące objawy wystąpiły po wyciśnięciu limonek.

Wycisnął limonki, dostał piekącej wysypki. Rany goiły się miesiącami

Wycisnął limonki, dostał piekącej wysypki. Rany goiły się miesiącami

Źródło:
Ars Technica, tvnmeteo.pl

Co spowodowało kilka lat temu tajemniczą śmierć 350 słoni w Botswanie? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane satelitarne z wodopojów, z których korzystały zwierzęta. Jak się okazało, ich śmierć prawdopodobnie powiązana była nie tylko z wypitą wodą, ale i ze zmianami klimatu.

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Źródło:
The Guardian, Kings College London

Archeologom udało się odnaleźć ślady stóp należące do dwóch gatunków homininów, które zostały pozostawione w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Oznacza to, że nasi dawni "kuzyni" mogli współdzielić jedno terytorium, a nawet wchodzić ze sobą w interakcje.

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Źródło:
CNN, Rutgers University