Nie ma nadziei na odnalezienie żywych. Liczba zabitych może przekroczyć 300

Aktualizacja:
Źródło:
Times of India, BBC, Reuters, India Today, PAP
Skala tragedii w Kerali na zdjęciach lotniczych
Skala tragedii w Kerali na zdjęciach lotniczychReuters
wideo 2/3
Skala tragedii w Kerali na zdjęciach lotniczychReuters

Liczba zabitych w efekcie osuwisk, do których doszło nocą z poniedziałku na wtorek w stanie Kerala na południu Indii, prawdopodobnie przekroczy 300 - poinformował w czwartek portal "The Indian Express", powołując się na oceny władz regionu. Zniszczone są domy, drogi i mosty. W środę ulewy nawiedziły północ kraju, również powodując ofiary śmiertelne, między innymi w indyjskiej stolicy.

Do tej pory poinformowano o śmierci co najmniej 277 osób. - Wszyscy, którzy przeżyli, zostali odnalezieni w ostatnich dniach - powiedział w czwartek dziennikarzom pierwszy minister stanu Kerala, Pinarayi Vijayan. - Zakłada się, że we wsiach Mundakkai, Chooralmala i Attamala nie ma już nikogo uratowania. (...) Pozostaje tylko wydobycie ciał z tego obszaru - dodał.

W akcji poszukiwawczej biorą udział między innymi wojsko, siły powietrzne, a także Narodowe Siły Reagowania na Katastrofy (NDRF).

Ponad trzy tysiące osób zostało ewakuowanych, a ponad sto znalazło się w szpitalach.

Domy, drogi i mosty zrównane z ziemią

Do dramatu doszło z powodu wielodniowych opadów. W ciągu 48 godzin poprzedzających katastrofę w górskim regionie spadły 572 litry wody na metr kwadratowy. Dwa osunięcia ziemi i lawiny błotne zmiatały domy, wyrywały drzewa z korzeniami, niszczyły mosty i drogi, doszło kilka godzin później, kiedy większość mieszkańców spała w swoich domach.

W indyjskim stanie Kreala doszło do osunięć ziemiPAP/EPA/TP BINU

Kerala leży na obszarze nawiedzanym co roku przez monsunowe deszcze, które w tym roku nadeszły wyjątkowo wcześnie. Ponadto około połowę obszaru południowego stanu stanowią wzgórza o nachyleniu przekraczającym 20 stopni, co zwiększa ryzyko osunięć. Dodatkowo - wyjaśnił klimatolog M. Rajeevan - w wielu miejscach w Kerali, które niegdyś porośnięte były gęstymi lasami, obecnie znajdują się uprawy drzew kauczukowych, które nie są w stanie równie mocno stabilizować gruntu.

W indyjskim stanie Kreala doszło do osunięć ziemiPAP/EPA/TP BINU
W indyjskim stanie Kreala doszło do osunięć ziemiPAP/EPA/TP BINU

W Kerali w powodziach i osunięciach ziemi w 2021 roku zginęło co najmniej 25 osób. W 2018 r. prawie 500 osób straciło życie w najgorszych powodziach odnotowanych w tym stanie od ponad wieku.

Google Maps

Ulewy i zabici na północy

Ulewy w środę wieczorem nawiedziły północną część Indii. Według lokalnych mediów w stolicy Indii, Delhi, zginęło co najmniej pięć osób. Opady sięgały tam 144 l/mkw.

Państwowy Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) odnotował 183 l/mkw. w ciągu 24 godzin w znanej miejscowości turystycznej Dharamśala w zachodniej części stanu Himaćal Pradeś, w Małych Himalajach. W tym regionie odnotowano dwie ofiary śmiertelne, które zginęły w wyniku przerwania zapory. W mieście Simla, które jest stolicą tego stanu, w czwartek trwały poszukiwania ponad 50 osób.

Lokalne media przekazały, że w stanie Uttarańćal graniczącym z Chinami i Nepalem, cztery osoby poniosły śmierć w wyniku burzy, a około 200 pątników utknęło na szlaku pielgrzymkowym, który został podmyty przez deszcz, .

Autorka/Autor:fw,ps

Źródło: Times of India, BBC, Reuters, India Today, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/TP BINU

Pozostałe wiadomości

Nad południowo-zachodnią Polskę w nocy z czwartku na piątek wkroczą intensywne opady deszczu. Podczas ulew będą występować burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał ostrzeżenia na terenie pięciu województw.

Obfite opady przez wiele godzin. Ostrzeżenia drugiego stopnia

Obfite opady przez wiele godzin. Ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami najcieplejsze dni w historii pomiarów temperatury na Ziemi. Czy w sierpniu też będzie gorąco jak w piekle czy ciepło jak w raju? Jaka pogoda czeka nas w drugiej połowie wakacji? Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorologicznych sprawdziła nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne burze z ulewami przeszły w nocy ze środy na czwartek przez południową Belgię. Szczególnie mocno została dotknięta prowincja Hainaut w Regionie Walońskim, gdzie doszło do podtopień i gwałtownych powodzi.

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

"Mamy w domu 40 centymetrów wody, u sąsiadów jest jeszcze gorzej"

Źródło:
ENEX, rtbf.be, notele.be, tvnmeteo.pl

Opady deszczu i burze mogą wielu popsuć weekendowe plany. Na początku sierpnia grzmieć będzie między innymi w górach. Odpuszczą za to upały, choć nie na długo.

Jeden dzień weekendu będzie deszczowy i burzowy

Jeden dzień weekendu będzie deszczowy i burzowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W piątek 02.08 w wielu miejscach kraju należy się spodziewać opadów deszczu, a w górach także burz. Dużo słońca będzie nadal na wschodzie i północy. Termometry wskażą od 22 do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 02.08. Front obejmie dużą część kraju

Pogoda na jutro - piątek 02.08. Front obejmie dużą część kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tatrzański Park Narodowy (TPN) zaapelował do turystów, by nie podpisywali się na skałach. Jak podkreślono, ścieranie farby to trudny i skomplikowany proces, a często nie da się jej usunąć. Za akty wandalizmu w parku grożą kary.

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

"Z przykrością zauważamy kolejne przypadki". Apel do turystów

Źródło:
PAP, TPN

Naukowcy pracują nad metodą przechowywania próbek genetycznych, która pozwoli na wysyłanie materiału biologicznego na Księżyc. Chcą tam stworzyć bank danych wielu gatunków, by chronić ziemską bioróżnorodność. Na pierwszy ogień wzięli niewielką rybkę z Hawajów.

Próbki genetyczne rybki z Hawajów polecą na Księżyc. To na początek

Próbki genetyczne rybki z Hawajów polecą na Księżyc. To na początek

Źródło:
PAP

Samotna walabia - zwierzę z wyglądu przypominające kangura - przez ponad dobę była widziana na ulicach miejscowości niedaleko Lizbony. Przestraszeni mieszkańcy zgłaszali ten incydent, ale służby początkowo nie wierzyły w ich relacje. Ostatecznie zwierzę zostało schwytane.

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Walabia przez kilkadziesiąt godzin biegała po ulicach. Mieszkańcy przestraszeni

Źródło:
PAP, Expresso

Tulipanowce mają odmienną strukturę drewna od pozostałych badanych gatunków iglastych i liściastych - wynika z nowych badań, w których brał udział doktor Jan Łyczakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowo odkryta struktura ma być potencjalnie lepsza w magazynowaniu dwutlenku węgla.

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Odkryto nowy typ drewna. W badaniach brał udział Polak

Źródło:
UJ, tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła minionej nocy niebo nad Polską. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem, zielenie również się pojawiły" - napisał Reporter 24.

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Zorza polarna nad Polską. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Miniony miesiąc był najgorętszym lipcem w historii pomiarów Chin - donoszą państwowe media. Średnia temperatura wyniosła 23,21 stopnia Celsjusza. Sierpień również rozpoczął się w tym kraju upalnie.

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

W Chinach takiego lipca nie było od ponad 60 lat

Źródło:
Reuters, PAP, chinadaily.com

Fala upałów we Włoszech, związana z antycyklonem afrykańskim Charon, nie odpuszcza. W dwunastu miastach obowiązuje czerwony, najwyższy stopień ostrzeżeń przed spiekotą. Pięć z nich znajduje się w stołecznym regionie Lacjum. W Rzymie na pogotowie trafiają także skrajnie wyczerpani zagraniczni turyści.

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Czerwone alarmy w 12 miastach. Przez upał turyści trafiają na pogotowie     

Źródło:
PAP, ilmeteo.net, meteo.it

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Bazie Sił Powietrznych Hoedspruit w Republice Południowej Afryki. Dwóch oficerów sił zbrojnych zostało zaatakowanych przez lamparta, który przedostał się na teren bazy. Żołnierze nie doznali poważnych obrażeń.

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Lampart zaatakował dwóch oficerów w bazie lotniczej

Źródło:
PAP, BBC, BBN Times

Ogromne upały utrzymują się w Hiszpanii. W Barcelonie w tym tygodniu odnotowano najwyższą temperaturę, odkąd prowadzi się pomiary - podała tamtejsza instytucja meteorologiczna AEMET.

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

W Barcelonie najcieplej od ponad 100 lat

Źródło:
Reuters, apuntmedia.es, theolivepress.es

Pożar Park Fire, jeden z największych w historii Kalifornii, pozostaje nieopanowany. Płomienie objęły swoim zasięgiem cztery hrabstwa, niszcząc wiele budynków. Dwa ze spalonych domów należały do rodziny strażaków, która w tym samym czasie walczyła z pożarem.

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Strażacy walczyli z ogniem, gdy pożar trawił ich dom

Źródło:
Cal Fire, Reuters

Za nami umowne maksimum roju Delta Akwarydów. Chociaż te meteory są najlepiej widoczne na półkuli południowej, warto spojrzeć w niebo - na początku sierpnia będziemy zbliżać się do maksimum jednego z najpiękniejszych rojów lata, Perseidów.

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Spójrzmy w niebo. Przed nami noce spadających gwiazd

Źródło:
PAP, earthsky.com

Tornado porwało w powietrze przyczepę w stanie Tennessee. Trąba przeszła w poniedziałek nad miastem Murfreesboro. To pierwsze lipcowe tornado zarejestrowane w tym regionie od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Tornado porwało przyczepę w powietrze. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters, NWS Nashville

Jeden z najbardziej znanych gatunków dinozaurów w rzeczywistości mógł być zdecydowanie większy i cięższy, niż dotąd sądzono - wynika z najnowszych badań naukowców. Dzięki nowoczesnym technologiom eksperci ustalili, że tyranozaur mógł ważyć nawet o 70 procent więcej, niż wskazywały na to odkryte skamieniałości.

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Największy dinozaur na Ziemi mógł ważyć nawet 15 ton

Źródło:
PAP, Nature.ca

Pożary szaleją w Macedonii Północnej od ponad dwóch tygodni. - Na skutek żywiołu we wsi Kokošinjac zginęła jedna osoba - poinformował we wtorek dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego Stojancze Angelow.

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

"Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest ogień". Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP, Reuters

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. Jak podały media, w ciągu ostatniego tygodnia do szpitali trafiło ponad 12 tysięcy osób z podejrzeniem udaru cieplnego. 23 pacjentów zmarło. Gorąco ma nadal utrzymywać się w kraju.

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

23 osoby zmarły w tydzień na skutek gorąca

Źródło:
PAP, NHK

Pomimo protestów organizacji ochrony praw zwierząt, władze włoskiej prowincji Trydent uśmierciły niedźwiedzicę, która w połowie lipca raniła jednego z turystów. Samica osierociła trzy młode, które zdaniem ekologów "mają teraz niewielkie szanse na przetrwanie".

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Niedźwiedzica zastrzelona za atak na turystę. Osierociła młode

Źródło:
Reuters, ANSA, ABC News, OIPA

Chmura ważek opadła na plażę w amerykańskim stanie Rhode Island. Owady krążyły dookoła plażowiczów, zmuszając ich do ucieczki. Chociaż spotkanie ze stawonogami mogło być nieprzyjemne, nie stanowiło zagrożenia.

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Czarna chmura opadła na plażę. Ludzie uciekali w popłochu

Źródło:
Reuters, USA Today

Piękne wykoszone trawniki stały się standardem dobrego utrzymania posesji. Tymczasem może to negatywnie wpływać na środowisko naturalne - mówi botanik prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla, cierpią na tym nie tylko rośliny.

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Konsekwencje częstego koszenia trawy. Cierpią nie tylko rośliny

Źródło:
PAP

Na plażach kurortu Ayamonte w południowej Hiszpanii zakwitły zielone algi. Choć rośliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, lokalni mieszkańcy obawiają się, że odstraszą one turystów. Miejscowe władze ogłosiły wdrożenie "planu szokowego" aby pozbyć się alg.

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

"Inwazja" glonów w Hiszpanii. Plaże pokryły się zielenią

Źródło:
ENEX, Diario de Huelva, tvn24.pl

Kaszalot zderzył się ze statkiem w Cieśninie Gibraltarskiej. Waleń był wcześniej obserwowany przez naukowców w tym samym miejscu - nadali mu oni imię Julio. Badacze apelują do żeglarzy o ostrożność i obserwowanie morskiej fauny podczas rejsów.

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Kaszalot zginął po kolizji ze statkiem

Źródło:
BBC, CIRCE