Najstarszy pies na świecie ma 30 lat. Jaki jest sekret jego długowieczności?

Autor:
anw
Źródło:
PAP, cmjornal.pt, publico.pt
Miejscowość Conqueiro
Miejscowość Conqueiro
Google Earth
Google EarthMiejscowość Conqueiro

Czworonóg o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik "Correio da Manha", w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. Zwierzę ma 30 lat i mieszka na wsi Conqueiros w środkowej Portugalii.

Bobi urodził się 11 maja 1992 roku. Jest psem rasy portugalski pies stróżujący. Mieszka w miejscowości Conqueiros w pobliżu miasta Leiria w środkowej Portugalii wraz ze swoim właścicielem Leonelem Costą.

"To najstarszy w ogóle żyjący pies na świecie. Ma 30 lat i 266 dni" - napisała lizbońska gazeta "Correio da Manha" wskazując, że zazwyczaj psy tej rasy nie żyją dłużej niż 14 lat.

Bobi posiada wystawiony w maju 1992 roku przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach, który potwierdza jego wiek.

Sekret długowieczności

Opiekunowie Bobiego twierdzą, że sekretem długowieczności ich pupila może być "bezstresowe życie na wsi". Bobi nigdy nie był przywiązywany do łańcucha. Sędziwy pies, jak wskazują, nie był też żywiony karmą, ale jadł posiłki podobne do potraw spożywanych przez swoich panów. Właściciele Bobiego wskazują, że wpływ na długowieczność ich psa może mieć też harmonijne życie czworonoga z innymi zwierzętami z gospodarstwa, w szczególności z kotami, z którymi sędziwy pupil lubi się bawić.

Poprzedni rekord należał do Blueya, owczarka australijskiego, który dożył 29 lat i pięciu miesięcy. Natomiast tytuł najstarszej suki na świecie dzierżyła Pebbles, która zmarła w październiku 2022 roku w wieku 22 lat.

Miejscowość Conqueiro
Miejscowość ConqueiroGoogle Earth

Autor:anw

Źródło: PAP, cmjornal.pt, publico.pt

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ Guinness World Records