Trwa erupcja wulkanu Mauna Loa na Hawajach. Strumień lawy znajduje się niebezpiecznie blisko głównej autostrady na wyspie Big Island. Kierunek i tempo przemieszczania się lawy są bardzo trudne do prognozowania.
Mauna Loa - jeden z największych wulkanów świata - od kilku dni niepokoi mieszkańców Hawajów. Erupcja wciąż trwa - na szczęście aktywna jest tylko jedna szczelina, ale z krateru nieustannie wydobywają się ogromne ilości materiału wulkanicznego. Jak przekazało U.S. Geological Survey's Hawaiian Volcano Observatory, lawa zbliża się już nawet do głównej autostrady na wyspie Big Island.
Brakuje kilku kilometrów
Naukowcy zbadali, że czoło lawy od autostrady w sobotę dzieliło zaledwie 3,9 kilometra. Jak dodali, przez dobę potok lawy poruszał się ze średnią prędkością 13 metrów na godzinę.
Władze Hawajów twierdzą, że jeśli główna autostrada zostanie odcięta, samochody zostaną przekierowane na mniej uczęszczane drogi, co może przyczynić się do ich zakorkowania. Jednak pomimo tych niedogodności, eksperci nie chcą podejmować prób przekierowania strumienia w innym kierunku.
- Myślę, że na Hawajach panuje dość duży szacunek i nie zadziera się z Pele. To naturalny proces - skomentował Paul Segall, profesor geofizyki na Uniwersytecie Stanforda, odnosząc się do hawajskiej bogini ognia.
Strumień trudny do przewidywania
Amerykańska służba USGS podała, że trudno prognozować tempo i dokładną lokalizację przemieszczania lawy. Jak dodano, na bardziej płaskim terenie przepływ może stać się bardziej rozległy, ale i szybciej zastygać.
Mauna Loa wznosi się na wysokość 4 169 metrów nad poziomem morza i jest częścią łańcucha wulkanów. Do ostatniej erupcji doszło w 1984 roku.
Autorka/Autor:kw
Źródło: Reuters, ENEX, CNN
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Burze przechodzą nad Polską. Na Lubelszczyźnie strażacy odebrali ponad 370 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Ponad 200 interwencji przeprowadzono natomiast na Podkarpaciu. Materiały pokazujące gwałtowną aurę otrzymaliśmy na Kontakt24.
Zalane auta, powalone drzewa. Setki interwencji po burzach
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy nad Polską mają przemieszczać się burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a miejscami również grad. W ośmiu województwach obowiązują alarmy drugiego stopnia.
Pomarańczowe alarmy wciąż w mocy. IMGW ostrzega
Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą w części kraju pojawią się burze, miejscami będą gwałtowne. Zjawiska będą jednak zanikać. W sobotę miejscami może przelotnie popadać, zrobi się nieco chłodniej. Termometry pokażą do 21 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - sobota, 19.04. Nocą opady mogą być ulewne
Na północy Włoch panuje trudna sytuacja po intensywnych opadach deszczu. Mieszkańcy kilku regionów zmagają się powodziami oraz osuwiskami ziemi. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Pojawiają się informacje o ofiarach śmiertelnych.
Północne Włochy pod wodą. Nie żyją ojciec z synem
Parlament Japonii zezwolił na używanie broni myśliwskiej do odstrzału niedźwiedzi w miastach. Jest to związane z rosnącą liczbą ataków tych zwierząt na ludzi. Lokalne media podkreśliły, że prawo obejmować będzie tylko osobniki, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców miast.
Poluźnili przepisy dotyczące odstrzału niedźwiedzi
Zmiany klimatu sprawiają, że alergie na użądlenia owadów mogą stać się coraz bardziej powszechne - alarmują eksperci. Cieplejsze zimy i wcześniejsze wiosny powodują, że owadów może być więcej, a wokół nas pojawią się gatunki, które wcześniej zamieszkiwały inne rejony świata. U części osób użądlenie może prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Alergia na ukąszenia owadów może być coraz częstsza
Obfite opady śniegu i deszczu nawiedziły francuskie, włoskie i szwajcarskie Alpy. W wyniku gwałtownej aury tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, a niektóre drogi, w tym tunel pod Mont Blanc, są nieprzejezdne.
Lawiny, nieprzejezdne drogi, domy bez prądu. Trudne warunki w Alpach
Astronomowie wykryli najbardziej obiecujące jak dotąd oznaki życia poza Układem Słonecznym. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Badacze wyjaśnili, że dotychczasowe obserwacje nie wystarczą jednak, by w stu procentach potwierdzić pochodzenie związku.
Dostrzegli możliwy ślad pozaziemskiego życia. "Sygnał był silny i wyraźny"
Do Polski dotarły masy powietrza zawierające saharyjski pył. Ich obecność gołym okiem można zaobserwować w Tatrach, gdzie pojawiło się charakterystycznie matowe i przyćmione niebo. Oprócz pogorszenia widzialności w górach wzrosło także zagrożenie lawinowe związane z gwałtownym ociepleniem.
Saharyjski pył nad Tatrami. Niebo "zmieniło" kolor
Czerwony alert przed powodziami obowiązuje we włoskim Piemoncie. Włoscy strażacy przeprowadzili tam ponad 400 interwencji związanych z podtopieniami i osuwiskami. Jak wynika z prognoz, nadchodzące dni przyniosą kolejne niebezpieczeństwa.
Wielkanoc przyniesie tam powodzie i osuwiska
Rząd Korei Południowej przedstawił nowe dane dotyczące zniszczeń w trakcie tragicznych pożarów lasów z marca tego roku, największych w historii kraju. Wynika z nich, że spłonąć mogło nawet dwa razy więcej terenu niż wcześniej zakładała służba leśna. To największy tego typu kataklizm w historii kraju.
Największy pożar w historii okazał się tragiczniejszy niż przypuszczano
Nad Polską pojawiła się zorza polarna. W nocy ze środy na czwartek na półkuli północnej panowały wyjątkowo korzystne warunki do wystąpienia tego zjawiska. Zobacz, jak Światła Północy prezentowały się w materiałach Reporterów24.
Ubiegłej nocy niebo lśniło od Bałtyku po Śląsk
Naukowcy, wykorzystując fragment mysiego mózgu wielkości ziarnka piasku, stworzyli superprecyzyjną trójwymiarową mapę mózgu ssaka. Praca ta jest zwieńczeniem prawie dekady badań prowadzonych przez 150 ekspertów.
Takiej mapy mózgu ssaka jeszcze nie było. "Wygląda jak odległa galaktyka"
Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!
Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski powoli kończy szkolenie, które ma go przygotować do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Czy obawia się lotu rakietą i życia na stacji? - Na pewno jest dużo obaw. Start rakiety jest dosyć niebezpieczny i jest dużo strachu we mnie, ale przede wszystkim dużo ekscytacji - powiedział w rozmowie z Hubertem Kijkiem, reporterem TVN24 BiS.
Święta wielkanocne to wymagający czas dla osób z alergiami. Czyhają na nie nie tylko pyłki drzew, lecz także inne zagrożenia związane z przedświątecznymi porządkami, a nawet próbowaniem potraw. Jak się nie dać alergii podczas Wielkanocy?
"Miałem pacjenta, do którego po trzepaniu dywanów jechało pogotowie"
Indie i Pakistan zmagają się z falą upałów. Według prognoz synoptyków miejscami temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, a skwar prędko nie odpuści. Takie warunki sprawiają, że aura stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia setek milionów ludzi.
Skwar jak w Dolinie Śmierci. Temperatura może osiągnąć prawie 50 stopni
Nowo odkryta kometa C/2025 F2 (Swan) zbliża się do Słońca. Jak przekazał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, staje się widoczna na porannym niebie. Jej orbita wskazuje, że ponownie pojawi się w pobliżu Ziemi dopiero za kilkadziesiąt tysięcy lat.
Teraz albo nigdy. Na oglądanie tego kosmicznego gościa będzie tylko chwila
Rok 2024 był w Europie rekordowy pod względem temperatury - podała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Eksperci wyjaśnili, że część kontynentu odnotowała najdłuższą w historii falę upałów, a wiele regionów spustoszyła susza. Ubiegły rok przyniósł także najpoważniejsze powodzie od ponad dekady.
Niepokojący raport dotyczący klimatu w Europie
Na skutek burz piaskowych, jakie nawiedziły Irak, wielu mieszkańców miało poważne problemy oddechowe. Wystąpiły też utrudnienia komunikacyjne. Przez słabą widzialność konieczne było między innymi wstrzymanie ruchu na kilku lotniskach.