La Nina może rządzić pogodą także wiosną

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov, tvnmeteo.pl
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9
NOAANa czym polegają zjawiska La Nina i El Nino

Według najnowszych analiz amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu, zjawisko La Nina może utrzymywać się nie tylko zimą, lecz także wiosną. Szanse zostały określone na 67 procent. Czym jest La Nina i jak wpływa na pogodę?

Naukowcy z Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center), które jest częścią amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS), wydali komunikat, w którym informują, że szanse na utrzymanie się zjawiska La Nina podczas wiosny (od marca do maja) wynoszą 67 procent.

Eksperci dodali, że jeśli prognozy się sprawdzą i zjawisko będzie się utrzymywać, dopiero w okolicy kwietnia-czerwca warunki zaczną być bardziej neutralne.

Anomalie temperatury na Pacyfiku 5 stycznia 2022cpc.ncep.noaa.gov

Czym jest La Nina?

La Nina to zjawisko, które występuje w przypadku, gdy temperatura na powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, szczególnie u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Wpływa na to większa aktywność ciepłych, stałych porywów wiatru, zwanych pasatami. Dzięki nim na powierzchnię oceanu wydobywane są chłodne wody głębinowe.

Na zależności pomiędzy oceanem a atmosferą wpływa także położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), który oddziałuje na pogodę na świecie. Na przykład La Nina potęguje napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, przez co pory roku w tym regionie są chłodniejsze. Zjawisko to przyczynia się także między innymi do intensywniejszych monsunowych opadów deszczu w Indiach.

W przypadku Europy La Nina także może wpływać na pogodę, jednak ponieważ kontynent jest położony daleko od Pacyfiku, zależności są trudniejsze do przewidzenia.

La Nina to zjawisko odwrotne do El Nino, w wyniku którego wody Pacyfiku są cieplejsze, a pasaty zanikają.

Autor:kw

Źródło: Reuters, cpc.ncep.noaa.gov, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/cpc.ncep.noaa.gov