Ciało mężczyzny w zatopionym aucie. Mawar niesie ulewy

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP
Tajfun Mawar na zdjęciach satelitarnych
Tajfun Mawar na zdjęciach satelitarnych
CIRA/CSU & JMA/JAXA
CIRA/CSU & JMA/JAXATajfun Mawar na zdjęciach satelitarnych

Burza tropikalna Mawar przyniosła w części Japonii ulewne deszcze. W wyniku żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba, a trzy kolejne uznano za zaginione - poinformowały w sobotę japońskie media, powołując się na służby ratownicze. Prawie 1,3 miliona osób otrzymało zalecenie ewakuacji.

Tajfun Mawar, który w ubiegłym tygodniu uderzył w Guam na Pacyfiku, kieruje się na północny wschód. Po zahaczeniu o Filipiny i Tajwan, zjawisko osłabło i stało się burzą tropikalną.

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) wezwała ludzi do zachowania czujności w związku z osunięciami ziemi, wzbierającymi rzekami i powodziami we wschodniej Japonii. Ostrzega jednocześnie przed osunięciami ziemi w zachodniej części kraju.

Tajfun Mawar na zdjęciach satelitarnychCIRA/CSU&JMA/JAXA

Ofiara śmiertelna

W wyniku żywiołu zginął 60-letni mężczyzna. Jego ciało znalazł zespół ratowników w zatopionym samochodzie - przekazała agencji AFP urzędnik miejski z Toyohashi w departamencie Aichi. Trwają poszukiwania trzech zaginionych osób. Podczas ulew rannych zostało 30 osób, w tym sześć ciężko..

Burza tropikalna spowodowała, że we wschodnich i zachodnich regionach Japonii około siedem tysięcy gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu. Trwają prace nad przywróceniem zasilania - podało w sobotę ministerstwo przemysłu. Jak przekazały władze, prawie 1,3 miliona osób otrzymało zalecenie ewakuacji.

Wprawdzie tajfun ominął Japonię i przechodzi nad morzem, ale - jak ostrzegają synoptycy - nadal przynosi, wraz z ciepłym i wilgotnym powietrzem, obfite opady deszczu. W niektórych częściach kraju mogą być one rekordowo duże.

Utrudnienia w komunikacji

Ulewy spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji drogowej, lotniczej i kolejowej, w tym w ruchu pociągów dużych prędkości Shinkansen. Do piątkowego południa odwołano nieco ponad 300 lotów oraz 52 kursy promów. Zamknięto kilka linii kolejowych.

Tajfun Mawar na zdjęciach satelitarnych
Tajfun Mawar na zdjęciach satelitarnychCIRA/CSU & JMA/JAXA

Autor:anw

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CIRA/CSU&JMA/JAXA

Pozostałe wiadomości