"Kosmiczny pociąg" na nocnym niebie. Starlinki przeleciały nad Hiszpanią

Autor:
anw/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Niebo nad Hiszpanią w poniedziałek przeciął "kosmiczny pociąg". Formę jasnej, przerywanej linii przyjęła grupa satelitów Starlink, które wysłała na orbitę okołoziemską firma SpaceX, należąca do Elona Muska. Zobacz, jak wyglądało to zjawisko na nagraniu.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła w niedzielę 12 lutego na orbitę okołoziemską 55 satelitów Starlink - poinformowała firma na swojej stronie internetowej. "Kosmiczny pociąg" przeciął niebo nad Hiszpanią. Jasna linia utworzona z satelitów pojawiła się w poniedziałek o godzinie 19.45. Widać ją było między innymi w Madrycie, a także na przylądku Matxitxako w Kraju Basków.

Satelity Starlink

Satelity Starlink na orbicie okołoziemskiej umieszcza amerykańska firma SpaceX, należąca do Elona Muska. Konstelacja ma świadczyć usługi dostępu do internetu na całej Ziemi. Celem projektu jest objęcie dostępem do sieci dowolnego miejsca na planecie.

Jak zauważa Reuters, satelity orbitują wokół Ziemi na wysokości około 550 kilometrów. Łącznie wystrzelonych zostało 3823 satelitów, z czego 3198 jest obecnie aktywnych.

Autor:anw/dd

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl